Україна озброює світ: Які перспективи збройної співпраці з Індією та Туреччиною

Україна продовжує рух вгору у світовому рейтингу експортерів зброї, нарощуючи об'єми реалізованої за кордон військової продукції

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Які перспективи зб…
Ан-32 в Індії. Фото - Topwar

А Depo.ua продовжує відслідковувати стан справ на світовому ринку озброєнь. Днями генеральний директор "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус у підсумках про результати роботи за 150 днів на посаді керівника держконцерну повідомив, що за підсумками 2019 року експорт озброєння та послуг підприємств-учасників концерну склав 908 млн доларів США, що на 19% більше показника 2018 року.

Читайте також: Україна озброює світ: Куди ми постачали зброю у 2018 році.

Також він повідомив, що серед продукції "Укроборонпрому" найбільшим попитом за кордоном користуються:  протитанкові ракетні комплекси, корабельні газотурбінні двигуни та агрегати; а серед замовлених послуг – ремонт радянської техніки та модернізація літаків.

Серед ключових ринків для українського озброєння Абромавичус виділив Індію, Саудівську Аравію, Туреччину, а також країни Азії та Близького Сходу.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо в Емірати.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси і БТРи ми постачаємо Йорданії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Іраку.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Індонезії.

Цікавим є експорт вітчизняного озброєння в Індію, адже ця країна протягом семи останніх років є головним імпортером озброєння на планеті – її частка складає 12% від усього світового експорту.

На ринку Індії має право працювати лише один український експортер зброї – "Спецтехноекспорт", який входить до складу ДК "Укроборонпром". Тоді як інший державний експортер зброї – "Укрспецекспорт" (також входить до складу "Укроборонпрому") – має повноваження працювати на ринку Пакистану. Ці ринки було спеціально поділено, щоб не потрапити "під роздачу" на фоні непростих стосунків між цими країнами.

З Індією Україну пов'язує, насамперед, давній і досить великий контракт на модернізацію і ремоторизацію парку індійських літаків Ан-32. І хоч пік цього контракту вже позаду, та він дозволив Україні закріпитися на індійському ринку – за останній час було суттєво розширено спектр робіт з цією країною за новими напрямами і зараз в роботі перебуває більш як 90 проектів.

Насамперед, це комплекси радіоелектронної боротьби для захисту авіаційної техніки, гідроакустичні буї. Зокрема, Індію дуже зацікавили наші нові РЛС метрового діапазону.

На захисті арсеналів: Як нові українські радари "Харза" воюватимуть з безпілотниками.

Також "Укроборонпром" постачає до Індії здебільшого запасні частини та компоненти і проводить ремонт агрегатів. За останні 6 років підприємства "Укроборонпрому" розробили унікальні рішення для осучаснення радянської військової техніки, яка стоїть на озброєнні в Індії. Ці рішення перевірені в умовах війни та взяті на озброєння української армії, є інноваційними та надають військовій техніці якісно нових характеристик. Це стосується перш за все бронетехніки, систем ППО, авіації.

Колишній директор "Спецтехноекспорту" Владислав Бельбас в одному з інтерв'ю у 2019 році розказував, що об'єми співпраці з Індією могли б бути набагато більшими, якби не активна протидія Росії – основного експортера військової продукції та послуг в Індію (62% усієї зброї, яку купує Індія, надходить з Росії).

Наприклад, Україна узгодила з Індією великий проект з ремонту літаків Іл-76, постачання запасних частин, ремонту агрегатів і тощо. Але росіяни заблокували цей проект під приводом того, що в України немає правових підстав і повноважень для ремонту Іл-76.

Попри це, здаватися ніхто не збирається і у 2020 році на Індію в "Укроборонпрому" великі плани. Зокрема, компанія "Спецтехноекспорт" презентувала азійським партнерам нову програму модернізації танків Т-72, які досі стоять на озброєнні як Індії, так і багатьох інших країн світу.

Читайте також: Танк Т-72АМТ: Нащо в Україні модернізують радянське залізо.

Не менш активно Україна працює з Туреччиною, де також багато проектів, зокрема, зі створення нових спільних зразків озброєнь. При цьому, на ринку Туреччини працюють одночасно дві українські компанії: "Укрспецекспорт" і "Спецтехноекспорт".

Зокрема, у 2019 році "Укрспецекспорт" та турецька компанія Baykar Defence, яка є одним із провідних виробників безпілотників, створили спільне підприємство у сфері високоточної зброї та аерокосмічних технологій.

Головним завданням спільного підприємства є об'єднання потужностей оборонних комплексів обох країн для серійного виробництва нових зразків сучасного озброєння для власних армій. Це дозволить відійти від класичних контрактів з купівлі-продажу озброєнь, до принципово нового рівня співпраці – синергії оборонних технологій та поєднання передових розробок Туреччини та України.

Одним з перших проектів спільного підприємства стала розробка безпілотного літального апарату нового покоління.

Читайте також: "Рейдер" у ЗСУ: Що то за ударний безпілотник, який українці виготовлятимуть разом з турками.

 

Крім цього, турецькі оборонні підприємства співпрацюють з Україною й у сфері цифрових систем зв'язку, авіаційного високоточного озброєння тощо. Зокрема, підприємства "Укроборонпрому" ведуть спільні проекти зі створення військово-транспортного літака, систем активного захисту для бронетехніки та радіолокаційних систем.

Всього ж наразі у сфері військово-технічного співробітництва, одній з найуспішніших у відносинах між Україною та Туреччиною, реалізується понад 50 спільних проектів.

Позиції України на турецькому ринку посилило і ембарго країн ЄС на експорт зброї в Туреччину, запроваджене через її вторгнення у Сирію у 2019 році.

Також Туреччина виглядає перспективним партнером ще й тому, що прагне не просто купувати готову зброю, а й брати участь у її розробках та виготовленні. Це стратегічна позиція турецької держави, про яку вона постійно нагадує.

Найбільш цікавим тут бачиться амбітний турецький проект створення реактивного винищувача п'ятого покоління TF-X (скорочено від Turkish Fighter), який зараз перебуває у стадії розробки.

Читайте також: Новий винищувач для України: Чому нам вигідний турецький TF-X.

Справа у тому, що Туреччина, не маючи жодного досвіду у створенні бойової авіації (окрім безпілотників), повним ходом по всьому світу шукає партнерів для цього проекту. І ось тут для нашої країни достатньо привабливою виглядає можливість вклинитись у цей проект. Особливо в частині реактивних двигунів, з якими у турків поки що проблеми, а Україна давно славиться своїми авіаційними двигунами.

За великого бажання наші інженери могли б створити для турків реактивний двигун з відповідними характеристиками і проект TF-X міг би стати спільний турецько-українським. Але хто знає – можливо подібна кооперація входить до планів на 2020 рік, які традиційно до останнього тримаються у секреті.

Новий винищувач для України: Чому нам ви…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme