Україна озброює світ: Куди ми постачали зброю у 2018 році

Україна продовжує рух вгору у світовому рейтингу експортерів зброї

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Куди ми постачали…

Depo.ua продовжує відслідковувати стан справ на світовому ринку озброєнь.  9 грудня, Стокгольмський інститут проблем миру (SIPRI) опублікував свій щорічний рейтинг світових експортерів зброї, у якому Державний концерн "Укроборонпром" піднявся з 81 на 71 місце.

Обсяг продажу озброєння і військових послуг держконцерном в 2018 році зріс на 35% і сягнув 1,38 млрд. доларів. Якщо "Укроборонпрому" вдасться втримати темп, то він цілком може вкластися в озвучені генеральним директором Айварасом Абромавичусом плани збільшити доходи від експорту озброєнь і досягти рівня в 2 млрд доларів на рік до 2025 року.

А ми тим часом давайте поглянемо, що саме і куди експортувала Україна у 2018 році. Згідно інформації Державної служби експортного контролю, всього за минулий рік було експортовано 8 видів зброї у 8 країн світу.

 

Країна

Озброєння

Кількість, од.

Таїланд

Бойові танки БМ "Оплот"

13

Броньовані ремонтно-евакуаційні машини БРЕМ

2

Алжир

Ракети і ракетні пускові установки Р-27

9

Казахстан

Ракети і ракетні пускові установки Р-27

6

США

Гвинтівки та карабіни

3200

Пістолети-кулемети

1868

Важкі кулемети

177

Револьвери та пістолети

1

Саудівська Аравія

Переносні протитанкові керовані реактивні снаряди та ракетні комплекси

950

Туреччина

Револьвери та пістолети

200

Монголія

Гвинтівки та карабіни

20

Малайзія

Револьвери та пістолети

1

Все це постачає за кордон Державна компанія "Укрспецекспорт", яка входить до складу "Укроборонпрому" і має монопольне право здійснювати експорт та імпорт продукції та послуг військового і подвійного призначення.

Щоправда, не всі з цих видів зброї виробляє "Укроборонпром". Наприклад, гвинтівки і карабіни в Україні виробляє лише приватна фірма ТОВ "Зброяр", а пістолети-кулемети –лише НВО "Форт", яке хоч і є державним підприємством, але до складу "Укроборонпрому" не входить.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за гвинтівки і кулемети ми постачаємо в США.

Окрім величезних об'ємів експорту стрілецької зброї в США звертає на себе увагу ще кілька моментів.

По-перше, це майже тисяча одиниць переносних протитанкових ракетних комплексів та снарядів до них, які поїхали до Саудівської Аравії. І хоч у звіті не вказується їх номенклатура, проте з відкритих джерел нам вдалося дізнатись, що частину цього замовлення складають: 30 одиниць ПТРК "Скіф" з тепловізорами EYE-LR-S Aselsan, у комплекті з 200 ракетами РК-2С у контейнері (кумулятивні) та 10 ракетами РК-2І (інертні), а також 20 одиниць ПТРК "Корсар", у комплекті зі 100 ракет РК-3ОФ (осколково-фугасні), а також тренажер ПТРК "Корсар" та два розрізних макети ракети РК-3

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

А по-друге, продаж 13 бойових танків БМ "Оплот" Таїланду. Тих самих, щодо яких не так давно бідкався президент України Володимир Зеленський через майже повну відсутність їх на озброєнні ЗСУ (лише один танк для внутрішнього ринку за 10 років).

Що стосується цих 13 танків, то швидше за все це були останні відвантаження по контракту 2011 року, який передбачав поставку 49 "Оплотів". Щоправда, за попередньою інформацією, станом на початок 2018 року за цим контрактом Україні залишалося продати Таїланду лише 9 танків…

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

Можливо згодом ситуація більше проясниться.

Ну і по-третє, не можна обійти стороною експорт авіаційних керованих ракет Р-27 середньої дальності класу "повітря-повітря". Вони полетіли (у заводських коробках, а не своїм ходом, – раптом що) у Алжир та Казахстан. Але про це ми напишемо окремо.

Разом з тим, не обійшлося й без неприємних сюрпризів. Так, у червні 2018 року раптом з'ясувалося, що одне з приватних підприємств Кропивниччини експортувало на Росію хімічну речовину для виробництва військової техніки. Потім ця хімічна речовина направлялася для створення модернізованого блоку радіолокатора, який використовується для виробництва зенітно-ракетного комплексу "Бук" та ракетно-гарматного комплексу "Панцир-С1", що перебувають на озброєнні російської армії і постачаються терористам "Л-ДНР". У підсумку РНБО України обмежила експортні операції цього підприємства.

Але в цілому картина виглядає досить оптимістичною і це навіть попри всі відомі корупційні скандали в "Укроборонпромі" і навколо нього.

Читайте також: Корупція в оборонці: Що за схеми існують в Україні та Європі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme