Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси і БТРи ми постачаємо Йорданії

Йорданія досить давно і успішно співпрацює з Україною у сфері імпорту зброї та військової техніки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Що за ракетні комп…

Україна посідає 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, оприлюдненому 11 березня 2019 року Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень проблем миру (SIPRI). У той же час, генеральний директор "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус озвучив зухвалу обіцянку збільшити доходи від експорту озброєнь уп'ятеро до 2025 року, щоб досягти рівня в 2 млрд доларів на рік.

Depo.ua пропонує серію матеріалів про найбільших імпортерів української зброї та техніки. На черзі Йорданське Хашимітське Королівство, або просто Йорданія.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Іраку.

Читайте також: Україна озброює світ: Перу купуватиме літаки, прозвані в народі "Бандерами".

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Індонезії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку і гвинтокрили ми постачаємо в Нігерію.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо в ОАЕ.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми постачаємо в ДР Конго.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми допомагаємо виготовляти М'янмі.

Йорданія визнала незалежність України відносно пізно – 28 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між двома країнами були встановлені ще пізніше – 19 квітня 1992 року. Почесне консульство Йорданії в Києві розпочало свою діяльність у грудні 2000 року, тоді як консульство України в Аммані запрацювало ще пізніше – у січні 2002 року. Щоправда, вже у лютому 2003-го було перетворене на посольство України в Йорданії.

Угода між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Йорданського Хашимітського Королівства про військове співробітництво була підписана і набула чинності 22 червня 2011 року, та це не завадило ще у 1999 році Україні продати для Йорданії 50 бронетранспортерів.

Також Україна на рівні делегацій Міністерства оборони та/або держконцерну "Укроборонпром" регулярно бере участь у виставці сил спеціального призначення "СОФЕКС", яка відбувається через рік у парні роки.

Бронетранспортер БТР-94

За інформацією з відкритих джерел, ще в 1999 році був підписаний контракт на поставку 50 БТР-94 для Збройних сил Йорданії, загальна вартість якого склала 6,5 млн доларів. Згодом. у серпні 2004 року всі 50 йорданських БТР-94 були передані новоствореній армії Іраку, три з яких в травні 2015 захопили в якості трофейної зброї бойовики Ісламської держави, коли взяли під контроль місто Ер-Рамаді.

БТР-94 являє собою покращену версію радянського БТР-80. Машина оснащена бойовим модулем БАУ 23×2 що включає дві 23×115-мм автоматичні гармати та 7,62-мм спарений кулемет ПКТ, обладнана двигуном УТД-20.

БТР-94 – еволюція радянського БТР-80, яка вироблялася в Україні у 1994-1997-х роках.

Основні зміни у конструкції БТР-94 у порівнянні з БТР-80 полягали в покращенні захищеності, у підвищені ходові можливості машини (наприклад, збільшена швидкість до 85 км/год, на відміну від БТР-80, який максимально розвиває 80 км/год), а також у підвищенні ефективності ведення вогню за рахунок встановлення новітніх (на той час) систем.

Корпус БТР-94 зварний, виготовляється з катаної сталі і забезпечує захист від куль калібру 12,7-мм і осколків. У передній частині корпусу розташоване відділення управління з місцями механіка-водія і командира (в екіпаж входить також оператор), в середній частині – десантне відділення для 10 осіб, в кормі корпусу знаходиться моторно-трансмісійне відділення.

Над місцями командира і водія розташовані верхні люки, через які можна потрапити в БТР, а десантники висаджуються через аналогічні люки або двостулкові бічні двері (верхня стулка відкривається вбік, а нижня опускається вниз). Зсередини десантне відділення обшите кевларом, що запобігає пораненню солдат від відколів броні.

Підвіска БТР-94 – незалежна, торсіонна. Колісна формула – 8х8/4. Чотири передніх колеса керовані і мають систему централізованого регулювання тиску в шинах. Машина може долати водні перешкоди вплав за допомогою водометного рушія зі швидкістю до 10 км/год. Розвиває швидкість до 85 км/год. Запас палива становить 300 л.

Озброєння БТР-94 складається з бойового модуля БАУ 23×2, що включає дві 23×115-мм автоматичні гармати та 7,62-мм спарений кулемет ПКТ.

Також БТР-94 має радари виявлення цілей: наземний виявляє цілі на відстані до 20 км, а повітряний – до 30 км. Крім цього бронетранспортер обладнаний вдосконаленими приладами нічного бачення.

Зараз за кордоном є попит на українські протитанкові ракетні комплекси – "Стугна" (експортна версія має назву "Скіф") і "Корсар". Серед покупців значиться й Йорданія.

ПТРК "Скіф" ("Стугна-П")

ПТРК "Скіф" – це модифікована експортна версія українського протитанкового керованого ракетного комплексу "Стугна-П". У порівнянні з базовою версією "Стугни-П", модифікований "Скіф" зазнав адаптації пускової установки для її використання в умовах м'яких ґрунтів та піску – на вимогу потенційного замовника.

Окрім пускової установки, "Скіф" також обзавівся потужним тепловізором, що дозволяє першим пострілом знищувати цілі попри надскладні погодні умови, як вдень, так і вночі.

При цьому сама ракета не зазнала змін, бо з самого початку розроблялася для застосування в будь-яких кліматичних і погодних умовах, без винятків.

Отож, "Скіф" – це переносний протитанковий ракетний комплекс, призначений для ураження живої сили противника, рухомих і нерухомих броньованих цілей, що мають комбіновану, рознесену чи монолітну броню, у тому числі з динамічним захистом, а також малорозмірних цілей типу довготривалих вогневих точок, легкоброньованих об'єктів та вертольотів.

У ПТРК "Скіф" застосована напівавтоматична система наведення за променем лазера. Виявлення цілі й наведення забезпечується за допомогою оптичного та інфрачервоного прицілів, що дозволяє вести вогонь у складних погодних умовах. Власне, це те, що робить його аналогом російського "Корнета".

Особливістю комплексу є можливість наведення ракети на ціль із закритих позицій та сховищ, що знижує ризик знищення навідника зворотнім вогневим ударом противника.

Іншою характерною рисою комплексу є траєкторія польоту ракети: після пуску вона летить над лінією візування на висоті близько 10 метрів і знижується на рівень цілі на кінцевій ділянці польоту. Лазерний промінь при цьому світить у хвіст ракети й тільки за частку секунди перед ударом перекладається на ціль.

Також у комплексі – ракети калібрів 130-мм і 152-мм в транспортно-пускових контейнерах з тандемними кумулятивними і осколково-фугасними бойовими частинами.

Базова модифікація ПТРК "Скіф" складається з встановленої на тринозі пускової установки, транспортно-пускового контейнера для ракет, приладу наведення й пульту дистанційного керування, який дозволяє вести вогонь з дистанції до 50 метрів.

ПТРК використовує ракету Р-2, уніфіковану з ПТРК "Бар'єр". Довжина ракети складає 1270 мм, довжина контейнера за ракетою – 1360 мм, вага ракети калібру 130-мм – 16 кг.

Читайте також: Що таке ПТРК "Скіф", який має витіснити росіян зі світових ринків озброєнь.

ПТРК "Корсар"

"Корсар" – це легкий переносний ракетний комплекс, який призначений для ураження нерухомих і рухомих сучасних броньованих цілей та інших об'єктів, що мають комбіновану, рознесену чи монолітну броню, у тому числі з динамічним захистом, а також малорозмірних цілей типу довготривалих вогневих точок, танків в окопі, легкоброньованих об'єктів та вертольотів.

З нього можна вести вогонь як зі станка, так і з бруствера. Також "Корсар" може бути використаний в складі бойових модулів. Зокрема, у бойовому модулі "Блік-2М" розробки Київського бронетанкового заводу, призначеному для встановлення на легкоброньовану військову техніку, наприклад ББМ "Дозор-Б".

Дальність стрільби "Корсара" – до 2,5 км, що вдвічі більше, ніж у гранатомета РПГ. При цьому ракета, що летить по лазерному променю, є керованою. Час у польоті на максимальну дальність – 12 секунд. Бронеуразливість тандемної кумулятивної бойової частини за динамічним захистом становить не менше 550 мм, а осколково-фугасної з ударним ядром – не менше 50 мм.

Що характерно, для стрільби з "Корсара" використовуються ракети вітчизняного виробництва. Це, як відомо, є одним з головних критеріїв живучості подібних проектів. Маса української ракети в контейнері – 14,8 кг (з тандемним кумулятивним зарядом), або 14,0 кг (з осколочно-фугасним зарядом), при тому що американські аналоги мають масу ракети 16 кг.

Також "Корсар" відрізняється відносно невеликими габаритними розмірами: калібр ракети – 107 мм, довжина контейнера – 1180 мм, а зовнішній діаметр контейнера – 113 мм.

Температурний діапазон застосування від –40 до +60 °C. В той же час американські та ізраїльські комплекси не розраховані на роботу нижче –20 °C.

Вартість "Корсара", за словами військових експертів, втричі нижча, ніж у зарубіжних конкурентів (близько 130 тис. доларів), а вартість ракети – вчетверо (20 тис. доларів).

Читайте також: Як український "Корсар" наводитиме страх на терористів.

Крім того, що Йорданія закупила "Корсари" в України, у 2018 році йорданська компанія Jadara Equipment розпочала ліцензійне виробництво цього ПТРК у себе. Йорданська версія комплексу отримала назву Jadara Terminator.

Вигідні перспективи

Армія Йорданії вважається однією з найпрофесійніших армій у своєму регіоні і розглядається як особливо добре навчена та організована. Та й сама країна належить до відносно стабільних і заможних держав регіону (може собі дозволити надавати благодійну допомогу Іраку в розмірі півсотні БТРів, на хвилинку). Це говорить про те, що ця держава приділяє питанню безпеки і оборони немале значення і весь час оновлює свою матеріальну базу.

Тобто, Йорданія є спроможним покупцем на світовому ринку військової зброї та техніки, а Україна має що запропонувати на цьому ринку на продаж. Тому є всі підстави сподіватися, що у майбутньому нас чекають нові контракти на постачання української продукції оборонного характеру в цю близькосхідну країну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme