Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо в Емірати

Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) підтримують партнерські стосунки з Україною від самого проголошення незалежності і оборонна галузь не є винятком

Україна озброює світ: Що за бронетехніку…

Україна посідає 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, оприлюдненому 11 березня 2019 року Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень проблем миру (SIPRI). У той же час, голова наглядової ради "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус озвучив зухвалу обіцянку збільшити доходи від експорту озброєнь уп'ятеро до 2025 року, щоб досягти рівня в 2 млрд доларів на рік.

 

Depo.ua пропонує серію матеріалів про найбільших імпортерів української зброї та техніки. На черзі Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ).

 

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

 

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Іраку.

 

Читайте також: Україна озброює світ: Перу купуватиме літаки, прозвані в народі "Бандерами".

 

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Індонезії.

 

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку і гвинтокрили ми постачаємо в Нігерію.

 

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

 

Об'єднані Арабські Емірати визнали Україну 2 січня 1992 року, а вже 15 жовтня 1992 року між Україною та ОАЕ було встановлено дипломатичні відносини.

У квітні 1993 року відбувся перший візит до ОАЕ урядової делегації на чолі з прем'єр-міністром України Леонідом Кучмою. Під час якого відбулися плідні переговори щодо започаткування двостороннього співробітництва. З того часу рівень двосторонніх відносин між країнами підтримувався, насамперед, шляхом обміну численними делегаціями урядового та відомчого рівнів.

Україна є активним учасником численних міжнародних виставок, які проходять на території ОАЕ, у тому числі - оборонного характеру. Насамперед мова йде про міжнародну виставку озброєнь та військової техніки IDEX, яка що два роки проходила в Абу Дабі.

Згідно даних Держслужби експортного контролю, у 2016 році в Об'єднані Арабські Емірати Україна відправила 108 броньованих машин БРДМ-2. Також відомо, що раніше Україна продала в ОАЕ 90 одиниць бронетранспортерів БТР-3 модифікації "Сторож".

Бронетранспортер БТР-3У "Сторож" (BTR-3U "Guardian")

Створення БТР-3 почалося в Україні 2000-2001 роках на потужностях Харківського КБМ ім. Морозова за участю ДП "НТЦ АСВ". Новий БТР створювався відповідно до вимог компанії Adcom Manufacturing Ltd з Об'єднаних Арабських Еміратів, яка й фінансувала даний проект. Бронетранспортер отримав назву "Guardian", а в українській версії – "Сторож".

БТР-3У – це новий БТР, створений на основі ходової радянського БТР-80. Машина оснащена бойовим модулем "Шквал" з 30-мм автоматичною гарматою, кулеметом, гранатометом і протитанковим комплексом "Конкурс", обладнана двигуном німецької фірми Deutz, а також автоматичною коробкою передач американської фірми Allison.

Одне з призначень БТР-3У – ведення бойових дій з БТР противника, не входячи при цьому в зону ураження їхнім озброєнням.

Основними вимогами до машини з боку арабського замовника були: установка німецького дизельного двигуна Deutz BF6M1015 потужністю 326 к.с., американської автоматичної трансмісії Allison MD 3066 і коліс з шинами Michelin. Бронетранспортер був оснащений бойовим модулем (БМ) КБА-105 "Шквал" розробки ДНТЦ АСО.

Перша демонстрація нового БТР-3У відбулася на міжнародній виставці IDEX-2001, яка проходила з 19 березня 2001 року в Абу-Дабі.

Продовженням цієї події стало укладення договору на поставку в ОАЕ шасі БТР "Guardian". У квітні 2003 року Державне підприємство "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес" підписала договір з ДП "ХКБМ" на доопрацювання конструкторської документації, технічний супровід виготовлення корпусів і виробництво шасі.

Обсяг доопрацювання конструкторської документації і зразка шасі включав в себе усунення зауважень за результатами попередніх випробувань бронетранспортера БТР-3У, установку системи кондиціонування Sankyo, засобів зв'язку фірми THALES, кевларової підкладки в зоні розміщення екіпажу та десанту, вдосконаленої вентиляторної системи охолодження, яка забезпечувала експлуатацію машини при температурі повітря до +55 °С. При цьому бойовий модуль на шасі не встановлювався і в подальшому не поставлявся замовнику.

Всього за цим міжнародним контрактом було поставлено 25 одиниць шасі БТР "Guardian". Станом на сьогодні Україна продала в ОАЕ 90 одиниць бронетранспортерів BTR-3U  "Guardian".

Бойова розвідувально-дозорна машина БРДМ-2

Після розпаду СРСР на території України опинилося близько 600 одиниць бойових розвідувально-дозорних машин БРДМ-2 різних модифікацій.

БРДМ-2 – це колісна, броньована, плаваюча основна бойова броньована машина розвідувальних військ радянського виробництва. Машина озброєна 14,5-мм великокаліберним кулеметом КПВТ і спареним 7,62-мм кулеметом ПКТ у баштовій установці.

БРДМ-2 була розроблена і випускалася з початку 1960-х до 1989 року на Горьківському автомобільному і Арзамаському машинобудівному заводах (зараз – Росія). Головними функціями цієї машини були: розвідка, похідна охорона, управління і зв'язок в бойовій обстановці. Тому, в основному, вони були на озброєнні в розвідувальних і штабних підрозділах, а також у військах зв'язку і хімічних військах. Також значного поширення БРДМ-2 отримали у внутрішніх військах, у прикордонників і в морській піхоті.

Основним озброєнням БРДМ-2 є спарка з двох кулеметів: 14,5-мм КПВТ і 7,62-мм ПКТ. Обидва вони служать для ураження живої сили і вогневих засобів противника, а крупнокаліберний – ще й для стрільби по легкоброньованим цілям.

Машина відрізняється високою швидкістю при русі по пересіченій місцевості – 80 км/год, при цьому максимальна швидкість по шосе доходить до 100 км/год, а вплав вона здатна пересуватися зі швидкістю 8-10 км/год.

У перші місяці війни на Сході України, а точніше – до появи у бойовиків "Л-ДНР" достатньої кількості протитанкового озброєння, БРДМ-2 активно використовувались в якості наступального озброєння, а в добробатах вони спочатку були взагалі єдиним доступним броньовиком. Однак, з переходом війни у стадію загальновійськового бою, роль БРДМ нівелювалася, тому немає нічого дивного, що велику їх партію вирішили продати.

Сьогодні в Україні паралельно практикується одразу кілька модифікацій БРДМ-2, які здійснюють ДП "Миколаївський ремонтно-механічний завод" (БРДМ-2ЛД і БРДМ-2ДІ "Хазар"), ПрАТ "Завод "Маяк" м. Київ (БРДМ-2ДП) і компанія "Техімпекс" (БРДМ-2Т). По суті, модернізація БРДМ-2 полягає у заміні зношеного радянського двигуна на сучасний, а також, подекуди, у заміні системи озброєння і радіостанції.

Яка саме версія БРДМ-2 постачається в ОАЕ наразі невідомо.

Вигідні перспективи

Об'єднані Арабські Емірати самостійно не виробляють зброю, а лише купують її, або виробляють спільно з іншими країнами. Тому перспективи України як держави, що позиціонує себе виробником зброї, виглядають досить перспективно. Тим більше, що є ряд спільних напрацювань, зокрема на базі вже згаданого BTR-3U  "Guardian" в ОАЕ незабаром почнеться виготовлення сучасного бронетранспортера Al-Wahash з українським бойовим модулем "Штурм".

Ну і не варто забувати, що ОАЕ не лише купує зброю, але й перепродає. Таким чином Україна може купувати тут зброю та техніку виробництва країн, які самі напряму продавати її Україні не наважуються. Тим більше, що домовленості про це між двома країнами досягнуті ще у 2015 році під час візиту до ОАЕ президента України Петра Порошенка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"