На захисті арсеналів: Як нові українські радари "Харза" воюватимуть з безпілотниками

Нові виклики потребують нових рішень і в оборонному секторі це правило має працювати в першу чергу

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
На захисті арсеналів: Як нові українські…
Фото – ДК "Укроборонпром"

Depo.ua продовжує слідкувати за новинками української зброї та техніки. Наприкінці лютого на виставці із захисту IDEX-2019, яка пройшла у місті Абу-Дабі (Об'єднані Арабські Емірати), державний концерн "Укроборонпром" представив ряд цікавих новинок, серед яких був і мобільний радіолокаційний комплекс охорони периметру "Харза". Його і розглянемо.

Власне, вперше його було продемонстровано ще в жовтні 2018-го року на міжнародній оборонній виставці "Зброя та безпека", як мобільний радіолокаційний комплекс охорони периметру стратегічних об'єктів.

Розробником і виробником комплексу "Харза" є Державне підприємство "Спеціалізована зовнішньоторговельна фірма "Прогрес", що входить до складу ДК "Укроборонпром".

Від виробника відомо, що цей комплекс призначений для забезпечення захисту стратегічних об'єктів, таких як: штабів, вузлів зв'язку, складів та баз зберігання озброєння та військової техніки, а також електростанцій від нападу диверсійних груп та безпілотників.

Комплекс здійснює охорону за допомогою радіолокаційного спостереження у будь-якому напрямі, обробляючи та записуючи інформацію в діапазонах видимого та інфрачервоного випромінювання. Це дозволяє забезпечити цілодобову охорону периметру, території та підступів до об'єктів за будь якої погоди та часу доби.

"Харза" забезпечує виявлення рухомих та малорухомих наземних об'єктів на фоні місцевості; малорозмірних літальних апаратів в приземному просторі; визначення координат цілей (азимуту та дальності), ефективної поверхні розсіювання (ЕПР), радіальної швидкості та ширини допплерівського спектру.

Розробник стверджує, що можливості "Харзи" можуть ефективно відстежувати потенційні загрози на відстані, яка дозволяє їх заздалегідь знищити або знешкодити. Зокрема, РЛС комплексу здатна "побачити" маленький безпілотник (з ЕПР 0,01 м2) на відстані 7 км, людину – за 18 км, а великі об'єкти, такі як автомобіль чи літак – за 30 км. При цьому "Харза" здатна одночасно стежити в режимі онлайн за 200 цілями.

Для визначення висоти повітряних цілей РЛС опціонально може оснащуватися додатковим модулем. Передбачена також інтеграція радарних даних зі стандартними географічними інформаційними системами.

До складу мобільного радіолокаційного комплексу входять: автоматизований пост технічного спостереження та програмно-апаратні засоби управління і обробки інформації.

До речі, компактність також є однією з переваг "Харзи" – комплекс розміщується на одновісному автомобільному причепі, що дозволяє оперативно та скритно його переміщувати.

Фото – defence-ua.com

Окрім того, система потребує мінімальний час для розгортання – для приведення "Харзи" у активний стан необхідно лише 7 хвилин.

Весь комплекс керується з автоматичного місця оператора, яке, по суті, є звичайним ноутбуком. Це дозволяє після короткого інструктажу навчити керувати комплексом навіть людину без спеціальної підготовки.

Нова вітчизняна розробка повинна стати ефективною відповіддю на найбільш актуальну загрозу – застосування безпілотної авіації, призначеної для вирішення різноманітних завдань, як то розвідки, диверсій чи навіть ударних акцій.

Потреба в подібних системах захисту в Україні стала напрочуд актуальною після ряду диверсій на військових арсеналах. Особливо гостро це питання ставилося після інцидентів в Балаклії та Калинівці у 2017-му році. А після вибухів у Ічні в 2018-му президент України Петро Порошенко навіть доручив у найкоротші терміни впровадити системи електронного захисту і мінімізації людського фактору на всіх військових арсеналах України.

Це дозволяє сподіватись, що нова українська розробка не осяде мертвим вантажем у закапелках "Укроборонпрому", а буде якнайшвидше доведена до серійного виробництва і піде на озброєння.

Власне, є інформація, що нова РЛС вже пройшла випробування та закуповується як в Україні, так і за її межами (зокрема, країнами НАТО), підтвердивши свої конкурентні можливості. Щоправда, офіційного підтвердження цієї інформації наразі немає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme