Армійські потуги президента: Як Зеленський перетворює ЗСУ на Зе!СУ

У своєму щорічному посланні до парламенту президент України Володимир Зеленський не оминув і тему армії, записавши її розвиток на свій рахунок і звинувативши у всіх проблемах ЗСУ свого попередника 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Армійські  потуги президента: Як Зеленсь…
Фото - штаб ООС

Послання президента до Верховної Ради про внутрішнє та зовнішнє становище України, яке мало б бути щорічним, а насправді стало першим за півтора роки перебування Володимира Зеленського на найвищій державній посаді, вийшло доволі цинічним. Особливо у тій частині, яка стосується оборони та безпеки.

Про звинувачення попереднього керівництва держави у здачі Криму зараз не будемо, тим більше, що безпосередні учасники тих подій вже відповіли йому на всі закиди. А ось на питанні розбудови української армії можна зупинитися детальніше.

Фінансування ЗСУ

У своєму виступі Володимир Зеленський окремо підкреслив – настання миру в Україні не означає, що він перестане дбати про армію.

"Навпаки, лише сучасне та боєздатне військо буде гарантом подальшого дотримання миру та запорукою безпеки України. У 2020 році бюджет на армію став найбільшим в історії України. В часи коронакризи він не зменшився ні на гривню. І не розганяйте, будь ласка, "зраду", що у 2021-му році ми скоротимо кошти на військо. Це неможливо, тому що бюджет ще не ухвалений. Я не дозволю цього зробити. Як мінімум, ці кошти залишаться на рівні цього року. Тобто понад 117 мільярдів гривень. Тобто на 15 мільярдів більше, ніж в епоху білбордів про армію. Так, у нас не було таких білбордів, але ми зміцнюємо армію на ділі", – заявив Зеленський.

Гарні слова. Але як тут не згадати, що затверджений урядом проект державного бюджету на 2021 рік, попри зростання на 21 млрд видатків на безпеку та оборону, передбачає зменшення бюджету Міноборони. Хоча зменшення й невелике – лише 0,11%, але воно є, особливо на тлі зростання бюджетів МВС на 5,2%, СБУ майже на 23% та Держспецзв'язку на 36%.  

Читайте також: Військовий бюджет-2020: Чому Міноборони ігнорує справжні виклики часу.

І це при тому, що ЗСУ потребують завершення розпочатих реформ, більшість з яких знаходяться на фінішній прямій.

Реформи в ЗСУ

Втім, за каденції Зеленського, у ЗСУ почався відкат. 

Вперше від початку війни перестало виконуватись державне оборонне замовлення. По суті, це зупинило процес переоснащення української армії новою сучасною зброєю та військовою технікою.

Зате Зеленський не впустив нагоди приписати собі взяття на озброєння протикорабельного ракетного комплексу "Нептун". При тому, що цей проект розроблявся та реалізовувався багато років, його головним ідеологом і рушієм був колишній секретар РНБО Олександр Турчинов, а нова влада ледь не занапастила проект.

Читайте також: Історія однієї "зради": Як ми ледь не втратили "Вільху" і "Нептун".

Не можна не відмітити системне згортання реформи системи харчування Збройних сил України. Попри те, що це чи не найвдаліша реформа у новітній історії ЗСУ.

Заключний етап переходу на нову систему харчування усіх частини Збройних сил України мав відбутись з 1 березня 2020 року, однак не відбувся досі. Більше того – станом на 7 вересня 45% військовослужбовців так і не перевели на нову систему харчування.

Але найбільше про згортання реформи говорить те, що нова система харчування, там де вона все ж таки впроваджена, працюватиме на проведених у минулому році відкритих торгах лише до кінця цього року. Для того, щоб вона працювала й надалі, вже зараз потрібно починати проводити торги на наступний рік. Але жодної інформації з Міноборони про ці заходи не надходило.

Читайте також: Зрив реформи харчування ЗСУ: Низка збігів чи системна зрада.

На фоні цього вишенькою на торті виглядають спроби нової влади замінити самобутні ромбоподібні зірки на погонах, у 2017 році запозичені з символіки Української Держави гетьмана Павла Скоропадського, на радянські п'ятикутні зірки; бажання запровадити парадні погони, як дві краплі води схожі на радянські, а також повернути святкування Дня десантників на 2 серпня і блакитний берет та "тільняшку" до форми одягу військовослужбовців частин ДШВ.

Читайте також: Послідовна зрада чи серія збігів: Як українську армію знову тягнуть до радянщини.

Не кажучи вже про ганьбу з парадом на День Незалежності і питання скорочення української армії, яке весь час педалюється представниками влади Зеленського.

Операція Об'єднаних сил

В контексті війни на Донбасі Зеленський похвалився тим, що розблокував "нормандський процес", заблокований з 2016 року, звільнив 136 "наших людей" і оголосив режим про припинення вогню, який, на його думку, триває вже 86-й день поспіль (насправді, ні). Щоправда, яку користь принесло Україні розблокування "нормандського процесу", він не пояснив.

Читайте також: Мир очима Зеленського: Чому наш головнокомандувач розповідає світу, що на Донбасі майже не стріляють.

А між тим, події останнього року на фронті й справді нагадують повзучу капітуляцію: спочатку українським захисникам заборонили стріляти у відповідь на ворожі обстріли; потім він наказав в односторонньому порядку відвести війська у Станиці Луганській, Золотому і Петрівському на лінії розмежування. Все це сумарно закінчилось трагедією під Золотим 18 лютого.

27 липня в рамках проголошеного у Мінську "режиму повного та всеосяжного припинення вогню" у бійців ЗСУ на передовій забрали і відвели в тил всю важку зброю, залишивши, подекуди, лише автомати.

І попри те, що сам по собі режим припинення вогню давно де-факто не діє, а втрати ЗСУ на Донбасі не зменшились (просто їх почали масово записувати, як небойові), Зеленський продовжує називати це "перемогою" і "проривом", цинічно козиряючи відсутністю бойових втрат.

"Українські міста та села не ховають своїх героїв, а мами не плачуть", – заявив з трибуни під час виступу на День незалежності президент, коли на Тернопільщині проводили в останню путь бійця, загибель якого на Донбасі записали у небойові втрати.

Читайте також: Завершення війни від Зеленського: Що не так з "небойовими" втратами в ООС.

За свою каденцію Зеленський не відвоював жодного квадратного метра української території. Навіть навпаки – українська влада вперше від початку російсько-української війни добровільно відмовилась від офіційної юрисдикції Києва над деокупованими територіями.

Читайте також: Турбота про людей чи зрада: Чому влада відмовилася від населеного пункту в ООС.

І при всьому цьому Зеленський наголошує, що "мир на Донбасі та деокупація Криму – його ключові пріоритети".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme