Турбота про людей чи зрада: Чому влада відмовилася від населеного пункту в ООС

Українська влада вперше від початку російсько-української війни добровільно відмовилась від офіційної юрисдикції Києва над деокупованими територіями

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Турбота про людей чи зрада: Чому влада в…
Фото: ЕРА

На фоні зради щодо зриву реформи системи харчування ЗСУ і обговорення державного бюджету на 2021 рік, якось майже непомітним пройшло вчорашнє рішення Кабінету міністрів про позбавлення української юрисдикції над селом Заїченко на Донеччині.

"Внести у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" (Офіційний вісник України, 2014 р., №92, ст. 2655; №16, ст. 564, №50, ст. 1759) зміни, що додаються", – йдеться в тексті документу.

Цим розпорядженням село Заїченко Донецької області було виключене з переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, і включене до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Простими словами, уряд Шмигаля фактично відмовився від частини української території.

В контексті цієї новини одразу пригадується інший приклад – коли 13 червня 2018 року уряд Гройсмана навпаки – одразу три населених пункти перевів зі статусу тимчасово окупованих до статусу підконтрольних Україні. Мова про Гладосове і Травневе у Донецькій області та Новоолександрівку в Луганській області, які були звільнені Збройними силами України у листопаді 2017-го і у січні 2018-го років відповідно.

Читайте також: Перемога ЗСУ: Що за села Кабмін визнав деокупованими (КАРТА).

Погодьтеся, при порівнянні цих двох рішень Кабміну, вчорашнього і за 2018 рік, вимальовується дуже неприємна, на перший погляд, тенденція: попередня влада відновлювала український суверенітет у кожному селі, у якому це було можливо, тоді як нинішня проводить зворотну політику і фактично дарує контрольованій Росією "ДНР" одне з сіл. До речі, окупаційна "влада" "ДНР" вважає село Заїченко своїм, тому "нічийним" на лінії розмежування воно точно не залишиться.

Але головне питання, яке виникає в контексті цієї ситуації – навіщо? З якою метою уряд пішов на такий непопулярний крок?

Військовий експерт Михайло Жирохов вважає, що це – сигнал для місцевого населення, що центральна влада про цих людей думає і пам'ятає.

"Як відомо, уздовж лінії розмежування на Донбасі є населені пункти, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження, а є такі, на території яких тимчасово не здійснюють. Відрізняються вони між собою тим, жителі перших населених пунктів де-юре живуть у звичайній Україні і позбавлені будь-яких пільг для переселенців, тому що офіційно переселенцями не вважаються, а жителі других – офіційно живуть на непідконтрольній території і мають пільги внутрішньо переміщених осіб. Конкретно у нашому випадку уряд просто перевів село Заїченко з першої категорії в другу, наділивши жителів села статусом внутрішньо переміщених осіб з усіма соціальними бонусами", – прокоментував для Depo.ua пан Жирохов, який сам належить до внутрішньо переміщених осіб.

Що стосується самого Заїченка, то це невеличке село колись Новоазовського району, яке у 2014 році внаслідок російської окупації частини українського Донбасу було перепідпорядковане Волноваському району. За даними перепису 2001 року населення села становило 311 осіб, із них 16,08% зазначили рідною мову українську та 82,96% – російську.

У цього села досить тривіальна історія, як для Донбасу останніх років: у 2014 році його захопили проросійські сепаратисти і після стабілізації лінії розмежування встановили там свій блок-пост. 11 лютого 2015 українські військові знищили цей блокпост і частково вибили бойовиків з села. Весь цей час фактично було на спірній території, але перебувало під українською юрисдикцією і жителі Заїченка вважались самими звичайними громадянами України без особливих статусів.

Однак, як бачимо, напередодні місцевих виборів підконтрольний Зеленському уряд Шмигаля вирішив наділити жителів цього села статусом внутрішньо переміщених осіб з усіма належними пільгами (зокрема, надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання).

Цей крок можна розцінювати або як турботу про громадян України, які опинилися у складній життєвій ситуації, або як звичайний передвиборчий популізм – це вже кожен для себе вирішить індивідуально. Лише зазначимо, що абсолютна більшість жителів Заїченка вже давно виїхала з села, переважно на підконтрольну Києву територію, а у новому Виборчому кодексі закладено можливість для переселенців голосувати на місцевих виборах за новим місцем проживання.

В цілому ж, в контексті одного взятого села ніякої "зради" не спостерігається – просто ще кількасот жителів Донбасу отримають пільги за рахунок платників податків з підконтрольної території. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme