Зрив реформи харчування ЗСУ: Низка збігів чи системна зрада

Попри те, що реформа системи харчування у Збройних силах України є однією з найвдаліших, уже півроку як складається враження, що нова влада почала її системно згортати

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Зрив реформи харчування ЗСУ: Низка збігі…

Depo.ua регулярно підіймає питання реформи забезпечення Збройних сил України продуктами харчування. Останні новини змушують нас вкотре повернутися до цієї теми.

Як відомо, з 1 березня 2020 року мав відбутись заключний етап переходу на нову систему харчування усіх частини Збройних сил України. Однак, відбувся лише перехід бойових частин. Так звані небойові –  наприклад, склади та арсенали боєприпасів – мали перейти на нову систему поступово, починаючи з 1 червня 2020 року.

Принаймні, про це на спеціально скликаному брифінгу заявив заступник міністра оборони України Олексій Марценюк. Також, за його словами, переходити небойові частини мали на комбіновану систему харчування, де постачальник надає і асортимент продуктів за каталогом, і послугу з організації харчування. Заступник міністра оборони зазначив, що така комбінована система знаходиться в процесі розробки і вимагає внесення змін в підзаконні акти, що займе час приблизно до кінця літа.

Читайте також: Жити по-старому: Чим Тарану не вгодила реформа харчування ЗСУ.

Літо пройшло дуже швидко і на початку вересня в Depo.ua вирішили поцікавитись – на якій стадії знаходиться проанонсований у березні перехід на нову систему харчування. Для цього 1 вересня в Міноборони було направлено інформаційний запит з відповідними питаннями.

Згідно з чинним законодавством, відповідь на інформаційний запит має бути надано не пізніше п'яти робочих днів. На календарі вже 15 вересня, а відповіді ми досі не отримали, тому відправили повторний запит. При цьому, на усі попередні інформаційні запити автор цього матеріалу завжди отримував відповіді вчасно. І це ще більше насторожує.

Все це наштовхує на думку, що в Міністерстві оборони завалили (свідомо, чи не свідомо – ще доведеться розбиратись) реформу системи харчування ЗСУ і банально не знають, як це пояснити, щоб не отримати від громадян цілком прогнозовану реакцію – "зрада!".

Подібної версії дотримується і волонтерка та колишня керівниця проекту реформування харчування ЗСУ Діана Петреня. За її інформацією, станом на 7 вересня 45% військовослужбовців так і не перевели на нову систему харчування.

"Зараз на нову систему харчування знаходяться приблизно 55% військовослужбовців, інші харчуються за старою системою, все з тими ж старими аутсорсерами, які пролобіювали свої інтереси через дозвіл КМУ годувати армію без торгів і всього іншого", – написала вона.

Але найбільше бентежить те, що нова система харчування, там де вона все ж таки впроваджена, працюватиме на проведених у минулому році відкритих торгах лише до кінця цього року. Для того, щоб вона працювала й надалі, вже зараз потрібно починати проводити торги на наступний рік. Але жодної інформації з Міноборони про ці заходи не надходило.

Та ж Діана Петреня припускає, що аутсорсери (фірми, які без торгів забезпечують армію замість їжі тим, що самі військовослужбовці називають кормом) вже домовилися, що з наступного року вони годуватимуть вже всю армію.

Читайте також: Реформа харчування ЗСУ: Кому вигідно, щоб замість їжі військовим давали "корм".

Не краща ситуація і з сухпаями – військовослужбовці ЗСУ знову почали отримувати пайки старого зразка. Докази цьому днями навів ветеран російсько-української війни Василь Гриценко.

І це не доїдання старих запасів, як може здатися на перший погляд. Інформація на етикетці свідчить, що це абсолютно нові сухпаї з датою виробництва 10 червня 2020 року. І це у той час, коли ще у 2017 році ЗСУ почали переходити на сухпаї нового покоління – з сублімованою їжею і безполум'яними розігрівачами.

Читайте також: Еволюція тушонки в Збройних силах України: Від зубів та шкіри - до м'яса трьох сортів.

Судячи з усього, комусь в Міноборони справді вигідне згортання реформи системи харчування ЗСУ. Системи, яка за 5 років свого функціонування не допустила жодного прояву корупції.

Кому це найбільш вигідно, ми можемо лише здогадуватись. Але вже згадана Діана Петреня на початку серпня прямо звинуватила у цьому міністра оборони Андрія Тарана і головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака.

"Переходити на нову систему відмовляються Хомчак і Таран. І ніяких інших причин не переводити всю армію на нову систему харчування, крім занесених конвертів від старих компаній годувальників в певні кабінети, я не бачу. І це вже прийняте рішення", – написала вона.

Якщо подібний відкат у минуле – це не зрада, то що тоді?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme