Історія однієї "зради": Як ми ледь не втратили "Вільху" і "Нептун"

Те, що нинішня влада має величезні проблеми зі стратегічним мисленням, давно ні для кого не є таємницею (про це навіть президент відкрито говорить), але деякі випадки затьмарюють все

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Історія однієї "зради": Як ми ледь не вт…
Фото - РНБО

Вчора, 18 лютого, одразу кілька авторитетних журналістів забили на сполох через Державне оборонне замовлення на 2020 рік, а саме – через відсутність у ньому фінансування проектів "Вільха" і "Нептун", які наразі складають основу новітньої української ракетної програми.

Зокрема, головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов на своїй сторінці у Facebook написав, що проект Держоборонзамовлення-2020, який розглядається в РНБО, взагалі ліквідує ракетну програму України.

"Проект ДОЗ, на жаль, згортає всі українські ракетні програми. Всупереч вимогам діючих оборонних програм, які ніхто не скасовував, не передбачається закупівля великої партії ракет "Вільха" і не передбачається фінансування програми "Нептун". Без таких засобів ракетна програма просто помре, і всі унікальні досягнення останніх років будуть поховані. Всі країни світу розвивають тактичну і оперативно-тактичну ракетну зброю, реактивні системи залпового вогню…", – зазначив він.

Читайте також: Уся надія – на "Нептун": Що не так зі Стратегією ВМС України 2035.

Підтримав його і директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express, головний редактор журналу Defense Express Сергій Згурець.

"Помилка Міноборони полягає в тому, що, з незрозумілої мені причини, фінансування "Нептуна" і "Вільхи" вирішено реалізувати не по лінії ДОЗу, а по лінії державних гарантій. Хоча, зазвичай, під держгарантії фінансувалися закупівля серійних виробів. … Фінансування ДКР типу "Нептун" під держгарантії ускладнить виконання цього проекту. Так як там зовсім інша процедура виділення, освоєння коштів і звітності", – написав пан Згурець у себе на Facebook сторінці, підтвердивши відсутність у ДОЗі згаданих програм і дещо проливши світло на причини цієї відсутності.

Читайте також: Краща за "Смерч": Що треба знати про українську "Вільху".

Зрозуміло, що подібна інформація завжди сприймається патріотичною частиною суспільства, як "зрада", тому моментально була розтиражована як користувачами соцмереж, так і провідними ЗМІ країни. Того ж дня під час брифінгу в Офісі президента це питання поставили і секретарю РНБО Олексію Данілову. Він згортання фінансування ракетних програм спростував.

"Я можу сказати, що це не відповідає дійсності. Ми чітко розуміємо, що наш ракетний щит має бути міцним і все, що стосується ракетних програм, буде фінансуватися відповідно до всіх наших нормативно-правових актів, які були прийняті раніше", – запевнив секретар РНБО.

Читайте також: Скандальний мер Луганська з 90-х: Хто такий новий секретар РНБО Олексій Данілов.

Не забарилася й офіційна реакція й Міністерства оборони України.

"У зв'язку з тим, що проект ДОЗ має гриф "цілком таємно", Міністерство оборони не може розкривати положення згаданого документу, оскільки це може вплинути на обороноздатність України в цілому. Також в Міноборони відсутня інформація щодо можливого потрапляння проекту держоборонзамовлення стороннім особам. В умовах, коли неможливо відкрито говорити про причини закупівлі тих, чи інших зразків ОВТ, оборонне відомство наголошує на тому, що зазначена інформація не відповідає дійсності", – заявили в Міноборони.

Водночас, там надали роз'яснення "в межах відкритої інформації".

"Фінансування програми "Нептун" у 2020 році передбачено у повному обсязі. У 2020 році заплановано проведення державних випробувань та прийняття на озброєння берегового ракетного комплексу. Проектом ДОЗ-2020 передбачено фінансування закупівлі зазначених комплексів. Закупівля ракет "Вільха" запланована відповідно до програмних показників, в межах виділеного фінансового ресурсу", – пояснили в Міністерстві оборони.

Також в Міноборони визнали, що частково самі винні у появі подібних провокативних публікацій, тому що Державне оборонне замовлення є "закритим" і повністю недоступним для громадськості та ЗМІ документом.

Щоб уникнути подібних інсинуацій та невірного трактування положень ДОЗ, а також для створення системи дієвого контролю з боку громадськості та ЗМІ над використанням державних коштів, у Загороднюка пообіцяли попрацювати над тим, щоб зробити документ більш відкритим і максимально уникнути звинувачень у корупції або лобіюванні чиїхось інтересів.

Читайте також: Нічого особистого, тільки бізнес: Навіщо Коломойському заводи з виготовлення зброї.

Отож, що ми маємо у "сухому залишку":

- заяву (зроблену, на основі інсайду) журналіста Юрія Бутусова про те, що в ДОЗ-2020, серед іншого, відсутнє фінансування ракетної програми;

- заяву журналіста Сергія Згурця про те, що в ДОЗ-2020 справді немає ракетної програми, але вона передбачена в держгарантіях;

- офіційну заяву секретаря РНБО Олексія Данілова про те, що ракетна програма буде профінансована в повному обсязі, але без уточнення – за якою саме процедурою;

- офіційну заяву Міноборони, яка, по суті, є повторенням заяви Данілова.

Таким чином стає зрозумілим, що в Державному оборонному замовленні на 2020 рік й справді не передбачена ракетна програма, зокрема, проекти "Вільха" і "Нептун", але держава залишила за собою можливість цю програму все ж профінансувати, хоча це і не точно.

На останок зазначимо, що Державне оборонне замовлення – це план виробництва і дослідно-конструкторських робіт на рік, в який включаються всі пріоритетні оборонні програми держави. І якщо якоїсь програми там немає, значить розробники держобронзамовлення не вважають її пріоритетною. Все просто. І не треба дивуватись, що журналісти та військові експерти, не побачивши тої чи іншої оборонної програми серед пріоритетних, починають бити на сполох.

Також цей випадок наглядно демонструє те, як гриф "цілком таємно" дозволяє чиновникам викручуватись з незручних ситуацій, у які вони самі ж себе і заганяють. А ще не менш наглядно показує весь той бардак, який панує зараз у вищих ешелонах влади. Адже на прикладі лише однієї ракетної програми ми бачимо, що стратегічно важливі для країни рішення ухвалюються не згідно зі стратегією розвитку, а шляхом персональних "хотєлок" тих, хто в даний момент сидить у владному кріслі.

Читайте також: Військовий бюджет-2020: Скільки Україна планує витратити на зарплати і техніку (ТАБЛИЦЯ).

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme