"Вільха", "Нептун", Bayraktar та Ан-178 : Яку зброю та техніку отримають ЗСУ в 2021 році

У 2021 році Збройні сили України мають отримати в рамках державного оборонного замовлення (ДОЗ) військову продукцію на суму майже 23 млрд гривень, на 10 млрд з яких вже укладено контракти

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Вільха", "Нептун", Bayraktar та Ан-178…
Фото: Міноборони

Згідно з законодавством, планування заходів із закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення в Україні на 2021 рік відбувалося ще у 2020 році. Наразі відомо, що за вже укладеними контрактами на загальну суму 10 млрд гривень Збройні сили України отримати цього року мають отримати:

-  10 млн штук боєприпасів;

- 3 300 ракетно-артилерійських систем;

- 2 700 приладів розвідки та спостереження;

- понад 320 автомобілів;

- більше 60 бронетранспортерів та броньованих машин;

- близько 40 безпілотних авіаційних комплексів;

- 6 літаків.

Зі зрозумілих причин ці контракти засекречені, та все ж, оперуючи раніше оприлюдненою інформацією з відкритих джерел,  можемо прикинути – про яку саме зброю та техніку йде мова.

Боєприпаси

В інтересах Збройних сил України регулярно закупають наступні види боєприпасів:

- 152-мм – це осколково-фугасний снаряд до гармат 2А36, 2С5 "Гіацинт", призначений для знищення живої сили, вогневих засобів і бойової техніки супротивника на марші, в місцях зосередження та в опорних пунктах;

- 122-мм – це осколково-фугасний снаряд до гармат Д-30, а також до РСЗВ "Град", "Берест" і "Верба". Він призначений для знищення живої сили, вогневих засобів і бойової техніки супротивника на марші, в місцях зосередження та в опорних пунктах;

- 40-мм і 30-мм – це набої для автоматичних гармат і низки моделей гранатометів (зокрема, АГС-17).

Водночас, боєприпаси калібру 120-мм (для міномету "Молот") протягом останнього року не закуповувались. За словами міністра оборони Андрія Тарана, вони не потрібні – 120-міліметровими боєприпасами ЗСУ укомплектовані.

Також цілком ймовірно, що до переліку закупок попадуть боєприпаси до нових українських ракетних комплексів "Вільха" і "Нептун".

Ракетно-артилерійські системи

Після того, як 23 серпня 2020 року Збройні сили України прийняли на озброєння наземну версію берегового ракетного комплексу "Нептун", логічно було б нарешті почати закуповувати це озброєння у війська.

Ще 5 грудня 2020 року міністр оборони Андрій Таран в одному з інтерв'ю похвалився, що Міністерство оборони вже здійснило перерозподіл коштів у межах державного оборонного замовлення і тому очікує на надходження комплексів "Нептун" вже найближчим часом.

Хочеться вірити, що цей "найближчий час" нарешті настане у 2021 році.

Читайте також: "Нептун" проти Росії: Чому слід якнайшвидше взяти на озброєння новий ракетний комплекс

Також у 2021 році очікується поставка у війська реактивної системи залпового вогню "Вільха", розробленої для заміни радянської РСЗВ 9К58 "Смерч".

РСЗВ "Вільха" була прийнята на озброєння ЗСУ ще у 2018 році, а її модернізована версія "Вільха-М" наразі перебуває на стадії фінальних державних випробувань. Разом з тим, ще у травні минулого року в "Укроборонпромі" заявили, що вже з 2021 року мають намір розпочати серійне виробництво РСЗВ "Вільха-М".

Таким чином є всі підстави сподіватись, що озвучені в ДОЗі ракетно-артилерійські системи, окрім "Нептуна", – це і є "Вільха" та "Вільха-М".

Читайте також: Смерть окупантам: Що за ракета "Вільха-М" успішно пройшла випробування в Україні

Прилади розвідки та спостереження

Прилади розвідки та спостереження – це прилади оптико-електронних систем для підвищення ефективності піхотних підрозділів в умовах обмеженої видимості та інтенсивних постановках перешкод противником. До них належать прилади нічного бачення, тепловізор, бінокль та тепловізійний бінокуляр.

Збройні сили використовують прилади оптико-електронних систем різного походження та функціоналу. Переважно вони постачаються західними партнерами в якості військової допомоги як зразки нелетального озброєння. Наприклад, минулого року США передали їх аж на 25 млн доларів.

Читайте також: Від касок до "Джавелінів": Як США допомагають ЗСУ

Яких саме моделей та виробників ці прилади збираються закуповувати в Міноборони у 2021 році, можна тільки здогадуватись.

Автомобілі

Майже вся автомобільна бронетехніка Збройних сил України є новою або модифікованою і це той напрямок розвитку української армії, який, у порівнянні з іншими, почуває себе у відносному "шоколаді". Це пояснюється, не в останню чергу, її відносною дешевизною (порівняно з танками, БТРами, літаками і кораблями).

Що ж до асортименту, то останніми роками для потреб ЗСУ закуповуються безпосередньо у виробників бронеавтомобілі "Козак-2", "Козак-2M1", "Варта", "Новатор", "Спартан" та інші. Є всі підстави припускати, що саме їх і продовжать закуповувати у 2021 році.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Легка бронетехніка

Бронетранспортери та броньовані машини

На озброєнні української армії знаходиться ціла низка різноманітної бронетехніки як вітчизняного, так і зарубіжного (західного) виробництва. Це і БМД-2 "Будка", БТР-3Е, БТР-80, БТР-4Е "Буцефал", БМП-1 і БМП-2.

Наразі відомо, що 11 грудня 2020 року Міноборони уклало договори з ДП "Харківське конструкторське бюро машинобудування" (ХКБМ) на постачання 77 одиниць бронетранспортерів БТР-4Е та машин на його базі, а саме: 75 власне бронетранспортерів БТР-4Е, одного командирського БТР-4К та однієї броньованої ремонтно-евакуаційної машини БРЕМ-4РМ. Усі вони мають бути поставлені у війська протягом 2021 року.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Важка бронетехніка

Безпілотні авіаційні комплекси (БПЛА)

У 2020 році було оголошено, що Україна планує прийняти на озброєння 48 турецьких ударних безпілотників Bayraktar TB2.

Перший контракт з Туреччиною щодо закупівлі дронів Bayraktar TB2 Україна підписала в січні 2019 року. Наразі за цим контрактом отримали і поставили на озброєння 6 бойових безпілотників. У Державному оборонному замовленні на 2021 рік передбачено закупити ще 40 одиниць.

Читайте також: Безпілотник-диверсант від зятя Ердогана: Що за зброю Україна купила в Туреччини

Звісно, далеко не факт, що всі закуплені в 2021 році безпілотники будуть турецькими. Наприклад, для ЗСУ також можуть закупити вітчизняний багатоцільовий БПЛА PD-2, призначений для здійснення повітряної розвідки та бойового застосування як носій бомбового навантаження з бойовою частиною до 3 кг. Однак, він наразі лише проходить визначальні випробування, а в нашій країні такі процеси можуть тривати роками.

Читайте також: Вогонь з неба: Що за народний безпілотник PD-2 дуже скоро з'явиться в ЗСУ

Літаки

На жаль, до закупівлі нових бойових реактивних літаків Україна ще не доросла (не так багато країн світу можуть собі дозволити таку розкіш), тому наразі доводиться обмежуватись військово-транспортними літаками. Та й то добре, адже досі за всі роки незалежності Військово-повітряні сили ЗСУ не отримали жодного нового літака.

З мертвої точки справу було зрушено 11 грудня 2020 року, коли Міноборони уклало контракт з ДП "Антонов" про закупівлю трьох Ан-178 та навіть отримало дозвіл уряду здійснити авансовий платіж. А 29 грудня за участі президента Володимира Зеленського відбулося підписання Меморандуму між Міноборони та "Антоновим" про співпрацю з будівництва літаків для потреб армії.

Також у попередні роки було багато розмов про інтерес України до легких нереактивних штурмовиків – бразильського Super Tucano і американського Thunderbolt, але досі справа далі розмов не просунулась. Тому цілком логічно припустити, що всі 6 озвучених літаків, які будуть придбані для потреб ЗСУ, будуть українськими Ан-178. Тим більше, що потрібно оновлювати спрацьований парк радянських Ан-26.

Ан-178 вдвічі швидший за радянський Ан-26, а вантажів може перевезти втричі більше. Якщо виникає загрозлива ситуація в якомусь регіоні, то в нього можна загнати три броневика з екіпажами і за годину перевезти в будь-яку точку України. А три таких літаки можуть перекинути практично цілу роту з повним озброєнням.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Авіація

Наскільки ж припущення Depo.ua, зроблене на основі даних, виявляться вірними – побачимо наприкінці року.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme