Від ракет до літаків: П'ять новинок озброєння, які чекає українська армія у 2021 році

У 2021 році Збройні сили України очікують надходження цілої низки новинок як зброї, так і військової техніки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Від ракет до літаків: П'ять новинок озбр…
Фото: Міноборони

Так сталося, що 2020 рік виявився дуже невдалим в контексті озброєння української армії – Державне оборонне замовлення вдалося закрити лише в останні дні грудня, а багато перспективних розробок і проектів, які мали бути завершені до початку 2021 року, відклали до кращих часів.

Читайте також: Зрада чи непорозуміння: Чи справді у Зеленського згортають проект "Корвет"

Водночас, військове керівництво вже встигло наобіцяти багато смачненького на 2021 рік. Зокрема, міністр оборони Андрій Таран 23 грудня під час розширеного засідання колегії Міністерства пообіцяв забезпечити супровід і розробку проектів Стратегії воєнної безпеки України, Стратегічного оборонного бюлетеня України та Плану оборони України, а також проаналізувати заходи, невиконані в попередній період, та, якщо вони не втратили актуальності, включити їх у новий Стратегічний оборонний бюлетень України.

Також міністр наголосив, що потрібно змінити акцент у використанні коштів на закупівлю нових (модернізованих) зразків озброєння і військової техніки. Основний ресурс витрачати на закупівлю нового озброєння, а не на ремонт застарілих зразків.

Depo.ua склав список п'яти найбільш резонансних новинок зброї та військової техніки, які мають надійти у 2021 році на озброєння ЗСУ:

1. Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун"

Ракетний комплекс "Нептун" наразі є унікальним явищем вітчизняного оборонпрому, адже він був спроектований, виготовлений, випробуваний і взятий на озброєння в ЗСУ в рекордно короткі терміни – з 2014 по 2020 роки.

Роботи над проектом "Нептун" почалися у 2014 році – після старту російської військової агресії проти України. Тоді постала задача розробити ракетний комплекс, за допомогою якого можна було б стримувати атаки ворога з моря.

Після серії вдалих випробувань, 23 серпня 2020 року Збройні сили України прийняли на озброєння береговий ракетний комплекс "Нептун" – тобто, наземну його версію, яка базується на автомобільному шасі.

Взагалі, ракета "Нептун" призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5 000 тонн, і має бойову частину масою у 150 кг. Тобто, вона здатна знищувати крейсери, ескадрені міноносці, фрегати, корвети, десантні та великі десантні і транспортні кораблі. Ракета має дозвукову швидкість (900 км/год), здійснює політ на надмалих висотах (10-15 м. під час крейсерського польоту і 5 м. при заході на ціль) і може маневрувати під час польоту. Номінальна дальність польоту – до 280 км.

Для розуміння: відстань у 280 км дозволяє за допомогою ракетних установок, розташованих у Одеській області, топити російські кораблі на підходах до Севастополя, а ракетні установки, розміщені на Азовському узбережжі України в районі Бердянська, можуть прямим наведенням знищити Кримський міст разом з військовими кораблями, які його охороняють (ширина Азовського моря 200 км), а також майже дістати до російської військово-морської бази у Новоросійську.

І хоч "Нептун" вже півроку, як офіційно прийнятий на озброєння, у війська він надходити ще не почав. У 2020 році в Міноборони не знайшли для цього грошей. Водночас, 5 грудня міністр оборони Андрій Таран в одному з інтерв'ю похвалився, що Міністерство оборони вже здійснило перерозподіл коштів у межах державного оборонного замовлення і тому очікують на надходження комплексів "Нептун" вже найближчим часом.

Читайте також: "Нептун" проти Росії: Чому слід якнайшвидше взяти на озброєння новий ракетний комплекс

2. Реактивна система залпового вогню (РСЗВ) "Вільха-М"

РСЗВ "Вільха-М" також належить до унікальних вітчизняних збройних розробок останніх років. Розроблялась вона паралельно з "Нептуном" вже у період війни з Росією для заміни радянської реактивної системи залпового вогню 9К58 "Смерч".

Перша згадка про новий проект датується 2016-м роком, а сам процес розробки і виробництва новинки можна умовно поділити на кілька етапів.

Спочатку йшла мова про те, що "Вільха" – це новітня ракета калібру 300-мм, масою 250 кг і радіусом дії 70 км для існуючих реактивних систем залпового вогню. Однак згодом було оголошено, що під проектом "Вільха" фігурує не тільки створення ракети, але й конструювання повноцінного ракетного комплексу.

"Вільха-М" – це модернізована версія комплексу "Вільха" із бойовою частиною ракети 170 кг, яка має підвищену точність і більший радіус дії, зокрема ракети здатні точно вражати цілі на відстані близько 130 км.

Всі компоненти для виробництва "Вільхи" – вітчизняні і спеціально розроблені в рамках проекту. Включно з новою системою управління, новим ракетним паливом і новою бойовою частиною.

РСЗВ "Вільха" був прийнятий на озброєння ЗСУ ще у 2018 році і навіть взяв участь у параді на День Незалежності, тоді як "Вільха-М" наразі перебуває на стадії фінальних державних випробувань. Разом з тим, ще у травні минулого року в "Укроборонпромі" заявили, що вже з 2021 року мають намір розпочати серійне виробництво РСЗВ "Вільха-М".

Читайте також: Смерть окупантам: Що за ракета "Вільха-М" успішно пройшла випробування в Україні

3. Американські патрульні катери Island і Mark VI

Внаслідок російської агресії 2014 року і окупації Криму Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких застаріли і не відповідають сучасним вимогам.

У 2016 році була оголошено про створення в Україні так званого "москітного флоту", за прикладом Швеції. Концепція "москітного флоту" передбачає швидке нарощування "дрібного" корабельного складу, який міг би швидко реагувати на всі виклики з моря і мав би достатній бойовий потенціал, а у той час будувати кораблі більшого класу (корвети, фрегати), які створюються не один рік.

Одним з напрямків швидкого нарощування чисельного складу ВМС ЗСУ є отримання плавскладу у іноземних держав – як безкоштовно, так і за гроші. Україна вже має успішний досвід з американськими кораблями "Айленд" (Island), два з яких у вигляді безоплатної допомоги вже прибули до Одеси і взяті на озброєння ВМС.

А у 2021 році ВМС планують отримати від США ще три патрульні катери класу Island, але на відміну від попередніх, ці судна будуть одразу з озброєнням. Вони мають надійти в Україну вже у першому півріччі цього року.

Читайте також: Дайте три: Які ще "Айленди" отримає Україна від США

Окрім них у 2021 році очікується надходження патрульних катерів Mark VI виробництва США.

У червні 2020 року Держдеп США затвердив можливий продаж Україні 16 патрульних катерів Mark VI та пов'язаного з ними обладнання орієнтовно на суму 600 млн доларів. Згодом оголосили, що у другому півріччі 2021 року ВМС ЗСУ отримає перші два катери. 

Mark VI перебуває на озброєнні ВМС США і призначений для патрулювання у річкових і прибережних водах. Перші човни Mark VI були прийняті на озброєння лише у вересні 2015 року.

Читайте також: "Москітний флот": Що за патрульні катери Mark VI купує Україна у США

Патрульний катер Mark VI. Фото: ВМС США

Патрульний катер Mark VI. Фото: ВМС США

4. Чеська самохідна артилерійська установка (САУ) Dana-M2

3 листопада 2020 року начальник управління РВіА командування підготовки Командування Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Андрій Малиновський в інтерв'ю "АрміяInform" повідомив, що для заміни застарілих буксированих гармат Д-20 та самохідних артилерійських установок 2С3 "Акація"  розглядають закупівлю 152-мм САУ "Дана".

Він зазначив, що ці установки – з наявного парку чеської армії, але перед продажем мають пройти технічне обслуговування та модернізацію до версії "Dana-M2".

Ще через тиждень, 10 листопада 2020 року, комітет з оборони Верховної Ради розглянув внесення змін до Держоборонзамовлення-2020, якими передбачив закупівлю САУ на колісному шасі.

Ці рішення тоді спричинили значний скандал і засудження з боку військових експертів. З одного боку наголошувалось, що ці САУ є застарілим видом озброєння і суперечать концепції переходу ЗСУ на стандарти НАТО (калібр "Дани" не відповідає цьому стандарту).

З іншого боку зверталась увага, що закупівля в Чехії вживаних САУ "Дана" містить корупційні ризики через відсутність інформації про обсяг модернізації та відсутність конкурентних процедур.

Читайте також: Скандальна САУ "Дана": Чому Міноборони не варто закупати чеські гаубиці

Менше з тим, рішення про закупівлю цих САУ ухвалене, тому в 2021 році очікується їх надходження у розпорядження української армії.

САУ "Дана". Фото: Ділан Малясов 

САУ "Дана". Фото: Ділан Малясов 

5. Транспортний літак Ан-178

Після катастрофи літака Ан-26 під Чугуєвом, в якій загинули 19 курсантів Харківського університету Повітряних сил і 7 офіцерів членів екіпажу, в уряді заговорили про нові транспортні літаки для української армії. Адже за весь час Незалежності України ЗСУ не отримали жодного нового літака.

Водночас Держпідприємство "Антонов" весь час нарікало на відсутність замовлень з боку держави, тоді як заводу є що запропонувати. Насамперед це транспортний літак Ан-178, серійне виробництво якого налагодили у 2020 році. На підприємстві запевняють, що він вже без російських комплектуючих.

Він вдвічі швидший за радянський Ан-26, а вантажів може перевезти втричі більше. Якщо виникає загрозлива ситуація в якомусь регіоні, то в Ан-178 можна загнати три броневика з екіпажами і за годину перевезти в будь-яку точку України. А три літаки можуть перекинути практично цілу роту з повним озброєнням.

До речі, перші кроки у цьому напрямку вже зроблені. 11 грудня 2020 року Міноборони уклало контракт з ДП "Антонов" про закупівлю трьох Ан-178 та навіть отримало дозвіл уряду здійснити авансовий платіж. А 29 грудня за участі президента Володимира Зеленського відбулося підписання Меморандуму між Міноборони та "Антоновим" про співпрацю з будівництва літаків для потреб армії.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Авіація

Загалом у держбюджеті на закупівлю зброї та техніки для ЗСУ передбачено майже 23 мільярди гривень. Залишилось лише ці гроші грамотно і вчасно освоїти, адже сучасні вітчизняні напрацювання і навіть готові проекти є і лише чекають серійного виробництва.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme