Україна озброює світ: Що за танки ми допомагаємо виготовляти М'янмі

Мало хто знає, але Республіка Союзу М'янма (колишня Бірма) досить давно і активно співпрацює з Україною у сфері зброї та військової техніки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Україна озброює світ: Що за танки ми доп…

Україна посідає 12 місце у списку 25 найбільших експортерів зброї у світі, оприлюдненому 11 березня 2019 року Стокгольмським міжнародним інститутом досліджень проблем миру (SIPRI). У той же час, генеральний директор "Укроборонпрому" Айварас Абромавичус озвучив зухвалу обіцянку збільшити доходи від експорту озброєнь уп'ятеро до 2025 року, щоб досягти рівня в 2 млрд доларів на рік.

Depo.ua пропонує серію матеріалів про найбільших імпортерів української зброї та техніки. На черзі Республіка Союзу М'янма, або просто М'янма.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Таїланду.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Іраку.

Читайте також: Україна озброює світ: Перу купуватиме літаки, прозвані в народі "Бандерами".

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо Індонезії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку і гвинтокрили ми постачаємо в Нігерію.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за ракетні комплекси ми постачаємо Саудівській Аравії.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за бронетехніку ми постачаємо в ОАЕ.

Читайте також: Україна озброює світ: Що за танки ми постачаємо в ДР Конго.

Попри досить поверхневі міждержавні стосунки між Україною і М'янмою (у М'янмі немає українського посольства – його функції за сумісництвом виконує посольство України у Таїланді; у свою чергу в Україні також немає посольства М'янми – його функції за сумісництвом виконує посольство М'янми на Росії), співпраця між ними у оборонній галузі процвітає протягом усього періоду української незалежності, а останніми роками навіть виходить на новий якісний рівень.

Зокрема, М'янма є найбільшим іноземним оператором українських бронетранспортерів БТР-3, а невдовзі на території цієї екзотичної країни розпочнеться виготовлення танків і БТРів за українськими кресленнями і з українських комплектуючих.

Плавучий броньований транспортер/тягач МТ-ЛБМШ

У 2006-2009 роках М'янма отримала з України 26 модернізованих гусеничних броньованих машин МТ-ЛБМШ з встановленим українським бойовим модулем "Шквал". Всі вони досі перебувають на озброєнні Збройних сил цієї країни.

МТ-ЛБМШ – це БМП на шасі МТ-ЛБ з бойовим модулем "Шквал". Озброєння: 30-мм автоматична гармата ЗТМ-1, спарений з нею 7,62-мм кулемет КТ-7,62, дві протитанкові керовані ракети (ПТРК) "Бар'єр", 30-мм автоматичний гранатомет, димові гранатомети.

МТ-ЛБ був прийнятий на озброєння в 1964 році, випускався на Харківському тракторному заводі. Після розпаду СРСР виробнича база, а також понад 2 тисячі готових машин МТ-ЛБ залишилися на території України. Окрім армії СРСР цей транспортер у значних кількостях поставлявся союзникам і нейтральним країнам, внаслідок чого використовувався у багатьох регіональних конфліктів.

Взагалі, МТ-ЛБ був створений для транспортування (перевезення) людей та вантажів, але також широко використовується в ролі артилерійського тягача (у деяких частинах використовується для перевезення особового складу моторизованих стрілецьких підрозділів, хоча і не призначався для цієї ролі. Також активно використовується як база для ряду машин спеціального призначення, зокрема, САУ 2С1 "Гвоздика".

Версія МТ-ЛБМШ з 2006 року виготовляється на Харківському заводі імені В.О. Малишева.

Легкий танк MMT-40

У жовтні 2017 року генеральний директор ПАТ "Харківський тракторний завод" (на якому за радянських часів випускалися самохідні гаубиці 2С1 і броньовані тягачі МТ-ЛБ) Андрій Коваль заявив, що підприємство отримало нове замовлення на поставку до М'янми "всієї номенклатури техніки на шасі МТ-ЛБ".

А вже наприкінці березня 2019 року військові М'янми опублікували знімок бойової машини, яка виготовлятиметься в М'янмі з агрегатів українського виробництва. Нова бойова машина являє собою легкий танк з 105-мм гарматою у башті від китайської машини вогневої підтримки WMA301 (PTL02) Assaulter на шасі МТ-ЛБ, придбаних в України.

Про цей новий танк наразі є мало інформації. Відомо лише, що 105-мм гармата може здійснювати стрільбу відповідними боєприпасами стандарту НАТО, включаючи бронебійні підкаліберні, уламково-фугасні та протитанкові кумулятивні. Окрім них також є можливість використання 105-мм протитанкової ракети з лазерним наведенням, які виготовляє, зокрема, й українське ДП "Державне Київське конструкторське бюро "Луч".

Бронетранспортер БТР-3У

За інформацією з відкритих джерел, ще в 2007 році М'янма замовила в України 1000 бронетранспортера БТР-3У, однак станом на сьогодні з невідомих причин отримала лише 210 (що не заважає їй бути найбільшим закордонним експлуатантом машин сімейства БТР-3).

БТР-3У – це новий БТР, створений на основі ходової радянського БТР-80. Машина оснащена бойовим модулем "Шквал" з 30-мм автоматичною гарматою, кулеметом, гранатометом і протитанковим комплексом "Конкурс", обладнана двигуном німецької фірми Deutz, а також автоматичною коробкою передач американської фірми Allison.

Створення БТР-3 почалося в Україні 2000-2001 роках на потужностях Харківського КБМ ім. Морозова за участю ДП "НТЦ АСВ". Новий БТР створювався відповідно до вимог компанії Adcom Manufacturing Ltd з Об'єднаних Арабських Еміратів, яка й фінансувала даний проект.

Перша демонстрація нового БТР-3У відбулася на міжнародній виставці IDEX-2001, яка проходила з 19 березня 2001 року в Абу-Дабі.

Одне з призначень БТР-3У – ведення бойових дій з БТР противника, не входячи при цьому в зону ураження його озброєнням.

Читайте також: Крута тачка: Що за БТР-3ДА випробували в Україні.

Танк T-72A

Після розпаду СРСР на території України опинилося близько 1269 танків Т-72А. На озброєнні Сухопутних військ Збройних сил М'янми числяться 14 таких танків з приміткою "екс-українські". Коли точно і на яких умовах вони були поставлені – достеменно невідомо, але є підозри, що це відбулося ще в 1990-х роках.

T-72A – це радянський основний бойовий танк сімейства Т-72, який відрізняється наявністю лазерного прицілу-далекоміру, нічного прицілу навідника і комбінованої навісної броні башти і копусу. Машина оснащена гладкоствольною гарматою 125-мм 2А46-1 і двигуном В-46-6.

Розробка танку Т-72 почалася у 1967 році, коли перший досвід експлуатації танків Т-64 виявив недостатню надійність двигуна, ходової частини і механізму заряджання. Після військових випробувань, він був прийнятий на озброєння під маркою Т-72 і незабаром отримав найменування "Урал".

На відміну від Т-64, який був засекречений, Т-72 широко постачався як до країн Варшавського договору, так і на експорт за його межі, зокрема в Фінляндію, Індію, Іран, Ірак і Сирію (він і досі залишається на озброєнні багатьох країн). Крім цього, модифікації Т-72 випускалися за ліцензією в Югославії (M-84), Польщі (PT-91), Чехословаччині й Індії, які, у свою чергу, також їх експортували.

Т-72 призначений для вирішення бойових завдань військ, найперше у наступі, а також і в обороні, як масовий ефективний засіб ведення активних, рішучих і динамічних бойових дій на суші в умовах як звичайної, так і ядерної війни.

Технічні характеристики Т-72 відображають розвиток танкобудування кінця 1960-80-х років, тобто перехідного періоду від танків другого до танків третього післявоєнного покоління.

Модель Т-72А є результатом модернізації Т-72 зразка 1979 року. Основні відмінності від базової версії: лазерний приціл-далекомір ТПДК-1, нічний приціл навідника ТПН-3-49 з освітлювачем Л-4, суцільні бортові протикумулятивні екрани, не монолітне, а комбіноване бронювання башти ("піщані стрижні"), гармата 2А46-1 (замість гармати 2А26М2), система 902Б запуску димових гранат, система захисту від напалму, система дорожньої сигналізації, нічний прилад ТВНЕ-4Б механіка-водія, збільшений динамічний хід котків.  

Двигун – чотиритактний багатопаливний дизель В-46-6 з максимальною потужністю 780 к.с. Трансмісія – механічна.

Основне озброєння для Т-72А модернізована танкова 125-мм гладкоствольна гармата 2А46-1. Стрільба виконується артпострілами роздільно-гільзового заряджання з бронебійними, підкаліберними, кумулятивними, уламково-фугасними снарядами.

Практична скорострільність гармати – 8 пострілів за хвилину. З гарматою спарений кулемет ПКТ, на башті встановлено зенітний 12,7-мм кулемет НСВ, а з її боків – димові гранатомети.

Читайте також: Новий Т-72. Яку заміну "Оплотів" знайшли для ЗСУ.

Вигідні перспективи

Нещодавно з'явилась інформація, що у М'янмі збиратимуть самохідні артилерійські установки 2С1У, комплектуючі на які будуть поставлятися з України, а також бронетранспортери БТР-4.

Зокрема, наприкінці січня 2019 року українська державна компанія "Укрспецекспорт" поставила до М'янми, комплект технічної документації для технологічного проекту складального виробництва легко-броньованої техніки (БТР-4У, 2С1У) та легких танків MMT-40.

Крім того, кілька останніх років до М'янми здійснювались поставки документації, обладнання та спеціальних машин для організації виробництва зварювальних корпусів БТР-4У та самохідних гаубиць 2С1У на базі багатоцільового шасі МТ-ЛБ.

Очікується, що виробництво на заводі у М'янмі має стартувати у другій половині 2020 року, що дасть додаткові замовлення на агрегати, зокрема трансмісію, редуктори, системи управління тощо, які виготовляються на українських підприємствах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme