Новий Т-72. Яку заміну "Оплотів" знайшли для ЗСУ

Українські зброярі продовжують модернізувати "радянський спадок", роблячи з нього сучасні види озброєнь

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Новий Т-72. Яку заміну "Оплотів" знайшли…

Вчора державний концерн "Укроборонпром" представив модернізований танк Т-72АМТ, розроблений на основі основного бойового танка Т-72А.

Повідомляється, що у процесі розробки нової бойової машини максимальну увагу було приділено досвіду, який українські війська отримали в зоні АТО. За словами розробників, це допомогло зробити танк більш захищеним і ефективним. Однак, до серійного виробництва новинки ще далеко.

Відомо, що танковий парк України на початок 2014-го року складався з 10 танків Т-84 "Оплот" і 1100 Т-64, з яких 76 були модернізовані до рівня Т-64БМ "Булат". Ще близько 650 Т-64, а також до 273 Т-80 і до 474 Т-72 знаходилися на зберіганні.

Як ви розумієте, в умовах економічної кризи і хронічного недофінансування армії було б марнотратством закуповувати для ЗСУ абсолютно нові танки БМ "Оплот" за 5 млн доларів в той час, коли на складах валяються сотні тон бойового заліза, в якого хіба що морально застріли системи навігації, двигуни і частково озброєння.

Тобто, з усіх точок зору найбільш раціональним і оптимальним розвитком танкових військ ЗСУ є розконсервація і переобладнання наявних на складах танків радянської доби. Тим більше, що за доступною у відкритому доступі інформацією за вартість одного проданого "Оплота" можна відремонтувати та модернізувати десятки танків Т-64 до рівня "Булат".

Так історично склалося, що модернізацію Т-64 до версії БМ "Булат" взяло на себе Харківське конструкторське бюро машинобудування імені O.O. Морозова (власне, розробники цього танку), а ремонт та модернізація танків Т-72 стали основним вектором діяльності Київського бронетанкового заводу (обидва входять до ДП "Укроборонпром").

Перед тим, як перейти до порівняльної характеристики сучасних українських танків, варто зробити невеличкий історичний екскурс.

Отож, Т-64 – це основний бойовий танк третього покоління, розроблений в СРСР конструкторським бюро в Харкові, що випускався серійно з 1963 по 1987 рік. Тоді як Т-72 – це основний бойовий танк, розроблений в СРСР конструкторським бюро в Нижньому Тагілі і прийнятий на озброєння радянської армії у 1973-му році.

На відміну від Т-64, який був засекречений, Т-72 широко постачався як до країн Варшавського договору, так і на експорт за його межі, зокрема в Фінляндію, Індію, Іран, Ірак і Сирію (він і досі залишається на озброєнні багатьох країн). Крім цього, модифікації Т-72 випускалися за ліцензією в Югославії (M-84), Польщі (PT-91), Чехословаччині й Індії, які, у свою чергу, також їх експортували.

До речі, саме танки цієї серії постачаються Росією на Донбас для участі у військовій агресії проти України. З українського боку їм протистоять, переважно, танки Т-64 різних модифікацій, в тому числі БМ "Булат", а також терміново розконсервовані Т-72.

Нагадаємо, що до початку бойових дій на сході Україні усі Т-72 були виведені зі складу ЗСУ і достатньо активно експортувалися. Однак, війна повернула 72-ки українським танкістам і під час експлуатації у ході виконання бойових завдань у зоні АТО вони підтвердили свою надійність та боєздатність. Тому модернізація саме цього типу танків, можна сказати, продиктована "запитом знизу" і є цілком логічним кроком розвитку танкових військ України.

Найбільш сучасною версією модернізації Т-72 якраз і є танк Т-72АМТ, прототип якого вперше було представлено вчора. Далі очікується, що цей прототип з усім новим устаткуванням буде продемонстровано у Києві під час виставки нової техніки та озброєння до Дня незалежності України 24 серпня, після чого він поїде на відомчі випробування.

На жаль, детально порівняти Т-64БМ "Булат", БМ "Оплот" і Т-72АМТ немає можливості через брак інформації про останній з них (що є цілком логічним, враховуючи, що це прототип). Однак з тієї інформації, яку повідомили розробники у офіційному релізі, можна зробити певні висновки.

Отож, відомо, що на Т-72АМТ встановили динамічний захист нового покоління "Ніж" (успішно використовують на танках "Булат"), який знижує ефективність ворожих кумулятивних і бронебійних оперених підкаліберних снарядів, а також ефективний проти боєприпасів, що діють за принципом "ударного ядра". Для додаткового захисту Т-72АМТ обладнано противокумулятивними ґратами, які захищають найуразливіші зони танку з боків і на кормовій частині. Ефективність такого захисту було вже неодноразово доведено під час бойових дій у зоні АТО.

Серед іншого, версія Т-72АМТ передбачає встановлення приладів нічного бачення з електронно-оптичними перетворювачами третього покоління, нічного прицілу 1К13 з можливістю ведення вогню керованою ракетою "Комбат", двигуна В-84-1 замість В-46, комплексу динамічного захисту по типу танку Т-72UA, радіостанцій Aselsan, навігаційної системи СН-3003 "Базальт"; ведучих коліс з гусеницями та відкидними щитками по типу Т-80.

Тобто, грубо кажучи, це така собі версія "Оплоту" в кузові "Булату": зовні новий танк дуже схожий на "Булат", проте "нафарширований" він не гірше "Оплоту". Власне, ми вже відзначали раніше, що принциповою перевагою "Оплоту" над "Булатом" є наявність тепловізора і більш сучасної навігаційної системи (ходова, озброєння і захист у них майже рівносильні). Все це передбачено у Т-72АМТ, однак є один важливий момент.

БМ "Оплот" – це, по суті, модернізована версія танку Т-84. Але лише версія, тому що у зв'язку з відсутністю на українських складах старих танків Т-84 (а їх в принципі бути не може, тому що це вже українська розробка 1995-го року), виготовляти "Оплоти" доводиться з нуля, на відміну від тих же БМ "Булат", основою для яких є законсервовані старі Т-64. Тому й така різниця у їх цінниках: близько 5 млн доларів за "Оплот" і близько 1 млн доларів за "Булат".

Т-64БМ "Булат"

Т-72АМТ

БМ "Оплот"

Вартість Т-72АМТ поки що не повідомляється, але можна припустити, що в силу озвучених у попередньому абзаці причин, вона буде все ж ближчою до "Булата", аніж до "Оплота" – адже "сировини" у вигляді старих Т-72 вистачає як на складах України, так і на складах країн Варшавського договору, які зараз практично всі є союзниками нашої держави.

Тому нам залишилось лише дочекатися відомчих випробувань і, у разі успішного їх проведення, серійного випуску даного танку для потреб, в першу чергу, Збройних сил України.

Крім цього Т-72АМТ може стати гідною заміною "Оплотам" на зовнішніх ринках країн третього світу, де Україну почав впевнено тіснити Китай.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme