Як карантинять українці за кордоном: Туреччина, де голова МВС ледь не звільнився після підготовки до вихідних

Туреччина увійшла в десятку лідерів країн за кількістю захворілих на COVID-19, і в п'ятірку по швидкості розповсюдження. Зараз влада вдається до все більш жорстких заходів, щоб зупинити поширення хвороби, а міністр, через якого турки панічно рвонули готуватися до вихідних, на яких взагалі не можна буде виходити з дому, подав у відставку

Валентина Емінова
Головний редактор
Як карантинять українці за кордоном: Тур…
фото: gazeteduvar.com.tr

Depo.ua продовжує цикл інтерв’ю з українцями, які живуть за кордоном і є свідками того, як переживають пандемію коронавірусу сусідні з Україною держави чи ті, що знаходяться за сотні тисяч кілометрів, на інших континентах, в інших кліматичних і часових поясах.

Читайте також в рубриці "Як карантинять українці за кордоном": 

США, де продуктова паніка шокувала самих американців

В’єтнам, де закриті міста і заборонено саморобні маски

Мальта, де віряни таки змогли не піти до церкви на Великдень

Туреччина, де демонтували лавки, щоб старенькі чаювали вдома

Швеція, де не заборонили нічого, крім відвідування старих

Угорщина, де закрився китайський бізнес, а австрійці скуповували дешеві харчі

Український піццайола в Римі: Про штрафи за прогулянку, собак в оренду і те, чому в Італії так багато загиблих

Про те, як живеться туркам і українцям в Туреччині Depo.ua розповіла Олена Демір. Вона родом з Хмельницького, а живе зараз в Антальї.

"Місяць тому, 11 березня, в Туреччині, як і в Україні, був один захворілий на коронавірус з підтвердженим діагнозом. Ми з жахом дивились на хроніки з Китаю, а потім і з Італії, співчували, але готувались до сезону, планували роботу і відпочинок, і були спокійні з того, що нас пронесло. За три наступні тижні Туреччина увійшла в десятку лідерів країн по кількості захворілих і в п'ятірку по швидкості розповсюдження. Кожного дня, після вечірнього випуску новин, міністр охорони здоров'я повідомляв про кількість захворілих, заходи, які приймаються урядом, повідомляв про стан і готовність турецької медицини. Всім в країні стало зрозуміло, що ми не проскочили, нас не пронесло, і потрібно готуватись до життя в нових умовах. В умовах карантинних обмежень. Настав період важких випробувань для лікарів, економіки і суспільства в цілому", - згадує вона початок карантину.

- Турецька медицина виявила готовою до такого виклику?

- Так, цілком. Міністерство охорони здоров'я заявило про достатню кількість тестів, масок, реанімаційних ліжкомісць, апаратів ШВЛ. Потрібно завдячити реформам у сфері охорони здоров'я, які Туреччина провела в пакеті обов'язкових реформ для вступу в ЄС. В ЄС, як відомо, нас не прийняли, але медицина високих стандартів, цивілізовані протоколи лікування, шикарні клініки, обладнані за останнім словом техніки - залишились для людей. За останні три тижні до Туреччини по допомогу звернулись уряди 88 країн, 30 країнам Туреччина допомогла і продовжить допомогу. На черзі партія з 2 млн. масок, які турецький уряд готується надіслати в Німеччину. От після цієї новини, турецький народ підвис, тому що самі пересічні турки потерпають від нестачі і дороговизни масок. Пішли масові побажання щастя і здоров'я турецькому уряду і самому президенту. І буквально за кілька днів уряд запровадив безкоштовну роздачу масок і заборонив їх продавати.

- Який у вас зараз карантин, що можна і що заборонено?

- Туреччина не оголосила повний Lockdown, як це зробив Китай, але не дозволила собі політики невтручання і відсутність карантину. Туреччина стала на шлях часткових карантинних обмежень. За новими правилами на вулицю заборонено виходити людям молодше 20 років і старше 60. Тож діти в нас тепер гуляють вдома на балконі. В маркети, лікарні, поштові відділення заборонений вхід без масок.

Жителям старше 20 і молодше 60 дозволяється виходити на вулицю в разі необхідності. З собакою гуляти можна, але не далі, ніж на 100 метрів від будинку.

- Штрафи великі?

- За порушення карантинних обмежень – 3 тисячі лір (близько 435 доларів, ред.). Уряд і прокуратура ініціювали розслідування по відношенню до 750 затриманих осіб під час пандемії. 568 з них -  за публікацію і поширення фейкових новин щодо коронавірусу в соціальних мережах, 85 - за порушення карантину, 89 - за продаж медикаментів на чорному ринку. 8 осіб - під слідством за образу людей, старше 65 років. Було декілька відео, де молодики підходять на вулиці до людей старшого віку і запитують, що ви робите на вулиці, чому не вдома, і все це з жартами і тролінгом. В Туреччині таке не прийнято, адже людей похилого віку тут поважають. В Стамбулі, здається губернатор сам прийшов в гості до одного з дідусів, до якого чіплялися на вулиці інстаграмні папарацці і перепросив за них.

- Турки не обурюються як наші, мовля, порушено їхні конституційні права?

- Цифра у 60000 захворілих переконала турків не обурюватися.  Обурюються тільки вихідці з СНД, що тут живуть, їм мерещиться світова змова, чіпи, тощо. Від турків такого не чула.

- Як взагалі у вашому оточенні оцінюють дії уряду, чи задоволені рівнем підтримки бізнесу?

- Щодо орендної плати за житло - її ніхто не скасовував і не відтерміновував. Енерго- і водопостачання в Туреччині здійснюють приватні компанії. Їх представники щомісяця знімають показники лічильників, роблять роздруківку і залишають біля дверей. Зараз, щоб не наражати на небезпеку цих людей, показники лічильників зніматися не будуть, просто нарахують суму, яка була за показниками у минулому році в цьому періоді. У той же час представники пошти будуть приносити безкоштовні маски ( 5 штук на родину) кожного тижня – це така ініціатива уряду. Тобто представників пошти наражати на небезпеку можна, якось це трохи дивно.

Турецький уряд намагається щось робити, видає укази, помиляється, скасовує, видає інші. Люди переживають, подекуди - панікують, їх страшить втрата бізнесу і прибутків, вони сварять уряд, але всі тим не менш відчувають, що їх намагаються захистити, вдячні за допомогу і чітку прозору інформацію, що звучить по телебаченню, здійснюється органами місцевого самоврядування. Наприклад, моя 12-річна донька отримала в школі ще перед карантином інструкції і чіткий алгоритм дій - як вийти з дому, як повернутись, як захистити себе, як правильно скласти і продезінфікувати одяг, в якому повернувся з вулиці, тощо.

Також була запроваджена програми підтримки економіки і бізнесу в умовах пандемії, хоча фактично її ще ніякої не було. Ми з чоловіком і є представники бізнесу, але про виплати ще не чули. Виплати отримують тільки наймані працівники, які були звільнені під час епідемії.

Загалом все ніби йшло більш-менш спокійно і уряд контролював ситуацію в країні. Але 10 квітня о 22 годині Міністерство внутрішніх справ оголосило про комендантську годину на 48 годин у 30 найбільших містах Туреччини. За дві години до її початку. І тут почалась паніка. Люди, які три тижні просиділи вдома, дотримувались соціальної дистанції, носили маски, фактично вночі висипали на вулиці. Всі великі продуктові супермаркети були вже зачинені. Працювали маленькі, так звані баккали, в яких можна придбати хліб, чіпси, випивку. Були черги, бійки, натовп. Спричинився хаос, до якого ніхто не був готовий.

За два дні після цих подій міністр внутрішніх справ Сулейман Сойлу виступив на телебаченні, взяв всю відповідальність на себе, вибачився і попросив відставки. Це було так просто, по людяному і не очікувано для мене особисто. Я звикла, що у нас чиновники такого рангу тримаються за крісло намертво. Президент відставки Сулеймана Сойлу не прийняв. А в соціальних мережах пересічні громадяни почали кампанію на підтримку міністра Сулеймана Сойлу. Сьогодні Туреччина повернулась до " нормального" життя з частковими карантинними обмеженнями, а на вихідні - знов повний Lockdown. Але людей вже попередили за тиждень. Поки так. Сподіваємось на краще.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme