Як карантинять українці за кордоном: Туреччина, де демонтували лавки, щоб старенькі чаювали вдома

Туреччина в карантині багато в чому схожа на Україну – тут теж за будь-якої нагоди рвуться на пікнік до парку або хоча б на закупи у магазин, а старенькі вдають, що ні про які обмеження не чули і прагнуть увесь час проводити на сонечку. При цьому заборони у турків жорсткіші –  не можна виходити з дому тим, кому менше 20 років і більше 65, а на вихідні заборонили виходити на вулицю взагалі всім

Валентина Емінова
Головний редактор
Як карантинять українці за кордоном: Тур…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує цикл інтерв’ю з українцями, які живуть за кордоном і є свідками того, як переживають пандемію коронавірусу сусідні з Україною держави чи ті, що знаходяться за сотні тисяч кілометрів, на інших континентах, в інших кліматичних і часових поясах.

Читайте також в рубриці "Як карантинять українці за кордоном": 

В’єтнам, де закриті міста і заборонено саморобні маски

Мальта, де віряни таки змогли не піти до церкви на Великдень

Швеція, де не заборонили нічого, крім відвідування старих

Угорщина, де закрився китайський бізнес, а австрійці скуповували дешеві харчі

Український піццайола в Римі: Про штрафи за прогулянку, собак в оренду і те, чому в Італії так багато загиблих

Сьогодні мова про Туреччину, де безкоштовно видають маски, аплодують лікарям з балконів і організували ефективну систему навчання-онлайн.

Наразі в Туреччині більше 60 тисяч підтверджених випадків і близько 1 300 померлих.

Про те, як зараз живуть турки і українці в Туреччині Depo.ua розповіла Олена Кючюкiплiкчi. Вона родом з Сімферополя, а тепер живе в Ізмірі – третьому за розміром місті в Туреччині (близько 3 млн. жителів). Карантин було введено з 12 березня. Умови: не виходити на вулицю без необхідності, тільки в аптеку, продуктовий магазин, на роботу в лікарню або іншу державну установу, всім вдягати маску і рукавички.

Кожен житель від 20 до 65 років може безкоштовно отримати 5 масок в найближчій аптеці по паспорту, продавати їх заборонено законом.

Людям старше 65 і молодше 20 строго заборонено виходити на вулицю взагалі.

На минулих вихідних у 30 великих містах Туреччини було заборонено виходити з дому взагалі і всім, штраф - 3150 лір (це приблизно 465 доларів). Бо до цього була хороша погода і турки – великі любителі пікніків, звісно рвонули смажити м'ясо в парках, а поліцейські – їх розганяти.

- А тепер турки дотримуються заборон?

- Старі люди, звісно, ігнорують і постійно прагнуть погрітися на сонечку, потусити на вулиці, випити чаю з друзями. Їх поліцейські розвозять по домівках, лавочки демонтують або обмотують стрічкою.

Зараз начебто трохи краще стало, але все одно є особливо обдаровані, хто вважає, що "от і сидіть самі вдома, без вас повітря на вулиці чистіше, а я піду гуляти, мені це потрібно і корисно". В п'ятницю, коли ввечері оголосили сувору заборону на ці вихідні, в супермаркети були величезні черги. Вже не знаю, що там народ на два дні запасав. Чоловік каже, по 5 літрів коли і пачку вафель брали. Тобто навіть не рис, не якісь там макарони і молоко. Дуже мабуть треба було ті вафлі…

- Взагалі була продуктова паніка як в інших країнах на різних етапах карантину: макарони, упаковки з папером?

- В Туреччині всі унітази оснащені біде, тому папір використовують мало. Мій чоловік взагалі сміється над "засранцями європейцями", адже користуватися туалетним папером - це не гігієнічно. Так тут вважають. Тому цього добра було навалом, хоча іноземці дещо і спустошили полиці.

Щодо харчів, ми взагалі нічого про запас не купуємо, тільки на найближчий час. Мені здається, вся Туреччина така. Тут люблять свіжі продукти, фрукти, овочі, зелень з базару, м'ясо щойно м'ясної крамниці, хліб  - тільки сьогоднішній з пекарні. До речі, на фермерів карантин не поширюється. Наказ Президента.

Зараз в продажу доступно абсолютно все - з їжі, речей, тощо. Працюють служби доставки. Я собі одяг замовила в інтернеті, половину повернула і мені гроші перерахували.

- Дітям нормально вчитися онлайн чи система викликає нарікання?

- Дистанційне навчання у школярів почалося через тиждень після оголошення карантину. По телевізору, у визначений час для кожного класу, ідуть два уроки по 25 хвилин. Домашка і детальне роз’яснення уроків,  вправи і повтори уроків є у загальнотурецькій системі eba, до якої у кожної дитини - безкоштовний доступ. Особисто у нас ніяких проблем з цією системою не було, тому що наша школа працює в ній уже багато років паралельно з домашкою. Але у деяких мам була  паніка і нерозуміння цієї системи. Тобто або вони раніше тупо не займалися навчанням своїх дітей, або в школі цьому не приділяли уваги. Я схиляюся до першого.

- Турки задоволені діями уряду? Як вони поставилися до заборон?

- Ставляться по-різному. Хтось розуміє, що це рятує життя, потрібно пересидіти. У нас тут слоган по телеку кожну хвилину "evde kal" - залишися вдома. Але є ті, хто досі рветься на прогулянку.

Незадоволені відсутністю заробітку українки, які на заробітки приїхали (нігті пиляти, будинки мити, доглядати людей похилого віку). Їм за хату платити нічим, а з господарями потрібно домовлятися. Хтось відстрочить, а хтось - ні. Держава поки тільки на кредити відстрочку дала і ввела заборону на звільнення протягом 3х місяців.

У якийсь момент почали ходити чутки про матеріальну допомогу, але потім вийшло спростування.

Також з цього року влада перестала продовжувати вид на проживання (крім сімейного та робочого) деяким країнам, включаючи Україну. А коли оголосили карантин, тим, хто не встиг виїхати після закінчення ВНЖ додому, дозволили не платити штраф, за умови, що вони подали заявку в міграційну службу (ну, і не є нелегалами роками, а тільки в березні).

- Тим, хто захворів на коронавірус, лікування за власний кошт чи за рахунок держави?

- Лікування тут проходить по страховці. У всіх легальних іноземців і місцевих є страховка, яка покриває лікування і аналізи, або зводить ціну до мінімуму. Якщо ж у людини страховки немає, ціни будуть захмарні. Зате лікування в Туреччині - на вищому рівні. Тут пишаються своїми лікарями. Був навіть флешмоб, коли щовечора три дні поспіль люди виходили на балкони о 21.00 і оплесками підтримували лікарів.

Якщо вас десь спіймали з температурою, (а її міряють всюди: в банках, в лікарнях, держустановах, навіть на дорозі ДПСники зупиняють поміряти), вас примусять пройти тест на вірус. А якщо тест позитивний, з цього ж місця вас одразу відправлять в бокс на лікування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme