Як карантинять українці за кордоном: Мальта, де віряни таки змогли не піти до церкви на Великдень

Мальта – маленька острівна держава, де всі 500 тисяч населення були дуже перелякані, коли спалах коронавірусу почався в Італії, адже до Сицилії тут - менше ста кілометрів і люди постійно їздили туди-сюди на вихідні. 7 березня на острові виявили перший випадок захворювання і вже за кілька днів всі сиділи вдома

Валентина Емінова
Головний редактор
Як карантинять українці за кордоном: Мал…
Фото: Shutterstock

Depo.ua продовжує цикл інтерв’ю з українцями, які живуть за кордоном і є свідками того, як переживають пандемію коронавірусу сусідні з Україною держави чи ті, що знаходяться за сотні тисяч кілометрів, на інших континентах, в інших кліматичних і часових поясах.

Читайте також в рубриці "Як карантинять українці за кордоном": 

В’єтнам, де закриті міста і заборонено саморобні маски

Туреччина, де демонтували лавки, щоб старенькі чаювали вдома

Швеція, де не заборонили нічого, крім відвідування старих

Угорщина, де закрився китайський бізнес, а австрійці скуповували дешеві харчі

Український піццайола в Римі: Про штрафи за прогулянку, собак в оренду і те, чому в Італії так багато загиблих

Сьогодні мова про Мальту, де місцеві жителі не так бояться штрафів за порушення карантину, (а вони дійсно великі), як коронавірусу. Тут не розповсюджують про нього меми і вважають за норму доповісти в поліцію на сусіда, який вирішив під час карантину зібрати велику компанію на барбекю.

Наразі на Мальті  393 підтверджених випадків коронавірусу і троє померлих.

Про те, як зараз живеться на Мальті Depo.ua розповіла Інна Гончарук. Вона родом з Дубна і зараз живе у Буджиббі.

- Карантин по-мальтійські, який він? Що закрито і кому дозволили працювати, які обмеження для жителів?

- Карантин в нас ввели через 5 днів після першого офіційно підтвердженого захворіння на коронавірус – це була дівчинка 12 років, 7 березня. Спочатку закрили школи (нас вже попередили, що шкільний карантин триватиме до 25 вересня), потім офіси, готелі, ресторани і сьогодні ми маємо 384 випадки (розмова відбувалася 13 квітня, ред). Останній тиждень була тенденція не дуже добра – 52 випадки за добу, потім - 38, потім - 20, тобто це велика кількість, але сьогодні маємо тільки шість. Але наш уряд каже, що рано розслаблятися і пік ще попереду. Закликають сидіти вдома.

Зараз в нас працюють тільки продуктові магазини, аптеки і подекуди не зупинилося будівництво. На вулицю виходити можна, ми гуляємо і з дитиною, і з собакою. Поліція чатує на вулицях, якщо іде компанія з трьох людей, і вони не з одної родини, то за це вже буде штраф – з кожного по сто євро. Тих, хто має коронавірус і лікується вдома, але вирішив піти погуляти, спочатку обіцяли штрафувати на 10 тисяч євро, а тепер їм загрожуватиме від 4 до 9 років в’язниці. Але я інформації про таких порушників не бачила, мабуть всі чемно лікувалися вдома, а від тепер і поготів. До речі, з кумедного, - тутешні росіяни дуже обурюються через ці нові правила.

Пусті вулиці в  Буджиббі. Фото Інни Гончарук

Великі штрафи для ресторанів, якщо вони досі приймають гостей і сфери обслуговування – від 3 тисяч євро і вище. Поліція активно виловлює порушників і дуже багато їх вже вполювала – про це писали в ЗМІ. Наприклад в суботу оштрафувавали на  три тисячі перукарку-"підпільницю".

Загалом щодо криміналу, Мальта - найбільш безпечна країна у Європі. Але от дві жіночки вирішили скористатися ситуацією з карантином, ходили у масках до стареньких, представлялися якимись соціальними працівницями і поки одна говорила з господарями, друга цупила все, що під руку потрапляло. Цих зловмисниць вже затримали, і то була гучна подія на всю Мальту!

Є й багато гарячих ліній і для тих, хто підозрює в себе симптоми, і для тих, кому потрібна допомога соціального робітника і для тих, хто бачить порушника карантину. Тут не вважається, що ти якійсь там стукач і підла людина, якщо ти повідомив про сусіда, який під час карантину зібрав велику компанію і смажить шашлик.

- Як настрій в людей? Штрафи подіяли і всі сидять вдома?

- Люди на Мальті не так бояться штрафів, як коронавірусу. Тут нема якихось жартів, мемасиків, конспірологічних версій. Всі тихенько сидять по домівках, хоча зазвичай люди тут безтурботні, населення має характер дуже веселий, літні люди кожного вечора гарно вдягалися і йшли в кабаки, співали караоке, випивали, вечеряли. Вони так звикли, що кожен вечір – як маленьке свято. Зараз сидять по домівках похнюпившись, але терплять.

Мій знайомий молодий мальтієць з’їхав від своїх батьків, бо він і далі працює, мусить виходити з дому, і міг принести вірус. Йому це не так небезпечно, як літнім батькам, тож він свідомо орендував житло, виїхав зі свого красивого будинку і живе тепер окремо.

Вчора тут був Великдень і ніхто не ходив до церкви. Сьогодні я в магазині спитала в мальтійців, чи ви святили вчора паску в церкві, то вони на мене подивилися із великим подивом, що я взагалі таке питання ставлю. Це при тому, що для людей тут це велика трагедія – не відзначити Великдень як годиться, всі згадують, як раніше збиралися родиною, йшли в ресторан, було справжнє свято, приходили гості, а цього року нічого не буде.

Звісно, що і про похід до церкви тут навіть і не йдеться, всі дивляться службу по телеку.

Був одіозний батюшка з Сербії, який писав в слов’янських групах, мовляв, прийдіть помоліться у переддень Великодня, так його і насварили, обматюкали і сказали, що на нього поліцію пошлють, якщо він ще раз таке дурне напише. Решта церков не закликають нікого приходити і ніхто не іде. Хоча Мальта – дуже релігійна країна, тут на кожному кроці – ікони, статуї Богоматері. Але всі з дому тепер моляться.

От єдине що – зараз була гарна погода і багато хто почав виходити на пляж. Але зараз уряд говорить, що з громадськими пляжами вже щось треба робити, може, якось збільшувати штрафи, бо це не діло – тільки сонце припече, як всі лягають на пляжі і не зберігають дистанцію.

- Вихід на вулицю – обов’язково в масці?

- Ні, маска за бажанням. Хтось ходить в них, хтось не ходить. Продаються, бачила за 2.75 євро, але це навіть для Мальти дорого. В аптеках, чула, що продають 50 штук за 55 євро, і в супермаркетах продають маски, санітайзери, екрани для обличчя. Але в масках навіть в магазин ходять не всі.

- Як у вас з роботою, чи багато звільнених, збанкрутілих, як допомагає їм влада?

- Основні бізнеси тут пов’язані із туризмом – готелі, агенції, обслуговування, оренда транспорту, апартаментів, салони краси. Звісно, зараз це все не працює і багато людей сидять без роботи.

Тим, хто офіційно зараз працює (магазини, аптеки, тощо), уряд від себе платить на кожного працівника по 800 євро і плюс ще роботодавці погодилися, хто має таку змогу, доплачувати ще по 400, тобто тепер працівник отримує 1200 євро. А мінімалка тут близько 800, тобто хто отримував мінімальну зарплатню зараз ще й можуть бути у виграші.

Будівельна сфера, де працюють і хлопці з України, не зупинилася і зарплату вони отримують.

Мальтійцям, які через карантин не мають роботи, уряд виплачує щомісяця 800 євро допомоги.

Ще для фермерів розробили онлайн-карту, щоб вони не їхали зі своєю продукцією до супермаркету, а в них безпосередньо покупець міг все приїхати і з рук купити. Таким чином намагаються і не забирати заробіток в людей, і убезпечити їх від зайвих контактів..

З тих, хто здає житло в оренду, багато хто пішов на уступки і зменшив ціну вполовину, чи навіть більше, чи взагалі дозволили не платити на період карантину.

В магазинах ціни лишилися як були, нічого не подорожчало – ні лимони, ні імбир. Всі зберігають дистанцію, в мінімаркети взагалі запускають тільки по одному покупцю, решта стоїть на вулиці і чекає своєї черги. Громадський транспорт ходить теж напівпустий, пасажири сидять через три крісла. І на зупинках, звісно, нікого нема.

Черга до магазину в Буджиббі. Фото Інни Гончарук

Дуже популярними стали страви навивіз – майже всі кафе і ресторани тепер працюють за такою системою. Власники піцерій, здається, взагалі за цей час в нас стануть мільйонерами.

- Якщо захворів на коронавірус – лікування за державний чи за власний рахунок?

- Медицина безкоштовна, хоча є і платні клініки. Людей інформують про стан підготовки медзакладів до прийому захворілих, показують, яке все влаштовано, заспокоюють, що лікарі є і не збираються звільнятися, щоб ніхто не панікував. І люди дійсно трохи розслабилися і заспокоїлися, вони вірять, що ніхто їх не залишить сам на сам з цією бідою. Хоча, звісно, дуже сумують за туристами і всією цією веселою метушнею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme