Як карантинять українці за кордоном: Швеція, де не заборонили нічого, крім відвідування старих

Приклад Швеції, де, в порівнянні з іншими країнами, після початку пандемії коронавірусу майже нічого не змінилося, викликає припливи заздрощів в багатьох українців. Але що там відбувається насправді і чи могли би громадяни України і влада України настільки довіряти одне одному

Як карантинять українці за кордоном: Шве…

Depo.ua продовжує цикл інтерв’ю з українцями, які живуть за кордоном є свідками того, як переживають пандемію коронавірусу сусідні з Україною держави чи ті, що знаходяться за сотні тисяч кілометрів, на інших континентах, в інших кліматичних і часових поясах.

Читайте також в рубриці "Як карантинять українці за кордоном": 

В’єтнам, де закриті міста і заборонено саморобні маски

Мальта, де віряни таки змогли не піти до церкви на Великдень

Туреччина, де демонтували лавки, щоб старенькі чаювали вдома

Угорщина, де закрився китайський бізнес, а австрійці скуповували дешеві харчі

Український піццайола в Римі: Про штрафи за прогулянку, собак в оренду і те, чому в Італії так багато загиблих

Сьогодні мова про Швецію – країну, яка в Україні в останні роки асоціювалася з хюгге, захопливими детективними серіалами, високим рівнем життя, а тепер ще й з відсутністю карантину. В той час як ми сидимо вдома, часто – без роботи, і навіть не можемо вийти в парк, щоб не нарватися на штраф в 17 тисяч гривень, шведи взагалі ніби не чули, що світ охоплений страшною епідемією.

Насправді ж, в Швеції більше 10 тисяч підтверджених випадків і більше 900 померлих. Це не набагато більше, ніж в інших скандинавських країнах і значно більше, ніж в Україні.

Про те, як зараз живуть шведи Depo.ua розповіла Тетяна Полякова. Вона родом з Євпаторії, мешкає зараз у Стокгольмі і працює юристом.

- Це правда, що карантину у вас нема, ніхто не змушує ходити в масках, відкриті магазини і кафе?

- Так, Швеція йде не шляхом заборон, а шляхом рекомендацій. Єдине, що зараз заборонено - відвідувати будинки престарілих.

Буквально з перших днів влада закликала працювати з дому всіх, у кого є така можливість. Шведи дуже покладаються на рекомендації влади, тому багато роботодавців відправили співробітників на роботу з дому. Мій чоловік вже більше місяця працює з дому.

Щодо масок, державний епідеміолог каже, що носити їх потрібно тільки медикам. Взагалі кожен день епідеміолог і інші державної служби проводять прес-конференції та інформують про ситуацію, плюс один-два рази на тиждень статсміністр (перша особа) і міністри проводять прес-конференції. Інформуванню приділяють багато уваги, але без залякування. Кажуть, що загроза серйозна і вимагає участі кожного.

- Що у вас працює і що зачинено на карантин?

- Вузи і гімназіум, школи для дорослих перейшли на дистанційний режим. 90% людей скасували поїздки в гори на великодні канікули, які тривають зараз.

У Швеції від початку - більш вигідне становище. Тут старі живуть окремо або в будинку для літніх людей. З дітьми ніхто не живе. Тому їх ізолювати легше. І в цілому щільність населення низька. Тому тут таких заходів досить, але це може не спрацювати в інших країнах.

Судячи з кількості збанкрутілих компаній і безробітних в ресторанному та готельному секторі, дуже багато шведів відмовилися від розваг добровільно. Але є і ті, кому начхати. Молодь не боїться вірусу. Навіть пенсіонери тут дуже бадьорі і незалежні, їх все ще можна побачити в магазинах і на вулицях. Їм не вистачає спілкування. Хоча є волонтерський рух людей, готових сходити в магазин для людей похилого віку. Але їм соромно просити. Одна бабуся так прямо в інтерв'ю і сказала.

- З приводу збанкрутілих - уряд виділяє їм якийсь пакет допомоги?

- Так, це був один з перших заходів - 50 млрд євро безвідсоткового кредитування і 7 млрд євро безповоротної підтримки. У тому числі - на оплату вимушених відпусток. Також покращено умови для отримання допомоги з безробіття – 3 або 6 місяців після звільнення люди її отримують.

- Як за місцевими правилами мають діяти ті, в кого виникли симптоми коронавірусу?

- Усіх захворілих просять сидіти вдома. Лікарняні виплати можна отримувати без довідки лікаря. Зазвичай до 7 днів, зараз - до 14. Ніхто в поліклініку не ходить з симптомами. Давно функціонує система консультації по телефону або онлайн. Сидиш вдома, отримуєш інструкції по телефону. Якщо проблеми з диханням - викликаєш швидку.

- А тим, хто захворів, лікування безкоштовне?

- Не знаю. Думаю ні. Навіть якщо забирають по "швидкій" дорослі зазвичай платять, безкоштовно тільки дітям. Принаймні нічого про це не повідомляли

- Місцеві жителі задоволені діями влади? В соцмережах постійно спливають конспірологічні версії, що в Швеції насправді смертей багато і влада це ігнорує.

- Таких теорій у нас не обговорюють, але є звичайно і незадоволені, в тому числі інфлюенсери. В цілому люди здебільшого раді, в карантин ніхто не хоче. Рейтинг правлячої партії виріс.

З приводу цифр, з 11 березня в Стокгольмі стали тестувати тільки людей з групи ризику. Але і після цього кількість хворих і померлих співвідноситься так само, як в більшості країн.

- На початку епідемії паніка була? В Україні, наприклад, скуповували гречку, туалетний папір, з аптек швидко зникли антисептики і жарознижуючі препарати.

- Була паніка. Туалетний папір і борошно чомусь скупили тижні три тому. В інтерв'ю одна жінка пояснила, що не боїться нестачі продуктів. Боїться, що якщо вся сім'я захворіє, то нікому буде сходити в магазин, щоб не заразити інших. Тож люди запасаються

На рахунок ліків не знаю. Начебто все є. Спочатку шведська охорона здоров'я нормально ставилося до ібупрофену, але потім ВООЗ заявила, що не варто.

Я б дуже хотіла, щоб уявлення про Швецію трохи змінилося. Є уявлення, що тут не роблять нічого і не вважають вірус небезпечним. Це не правда. Швеція вийшла на плато зараз, а мобільні лікарні ще не задіяні. Тобто ресурси є.

А в Україні щільність населення - набагато вище і старі живуть з дітьми і онуками, тому в Україні шведських заходів було б недостатньо, на мою думку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme