Український піццайола в Римі: Про штрафи за прогулянку, собак в оренду і те, чому в Італії так багато загиблих

Андрій Злотко – власник мережі піцерій в Римі, Львові та Києві, один з трьох своїх тамтешніх ресторанів закрив на карантин, а решта працює виключно на доставку. Родина Андрія вже два тижні в самоізоляції, він єдиний виходить з дому на роботу, дотримується усіх карантинних заходів і закликає українців не ставитися до коронавірусу легковажно

Український піццайола в Римі: Про штрафи…

Depo.ua Андрій розповів, як ставляться до карантину італійці, чому, на його думку, коронавірус так розійшовся саме в цій країні, що відбувається з італійським бізнесом і коли епідемія закінчиться, якщо всі ми зможемо певний час бути сумлінними.

Андрій Злотко родом з Іваничів Волинської області. 18 років тому, одразу після школи, приїхав в Італію на заробітки, а через десять - відкрив першу власну піцерію в історичному центрі Риму. Став чемпіоном Італії з піци, одружився на українці, разом вони виховують двох синів, відкрили в Римі три піцерії і по одній -  у Львові та Києві.

Докладніше історію Андрія Злотка, що надихає не опускати руки попри будь-які обставини, читайте в статті Depo.ua Від хлопчика з села до власника ресторану в Римі: Як українець годує італійців піцою

Зараз родина і бізнес Андрія переживають непрості часи, разом з усією Італією. Дружина мама і діти третій тиждень - в самоізоляції, він - єдиний виходить з дому: закупити харчі для ресторану і перевірити хід справ. Каже – піца зараз продається непогано і є шанс, що таки не доведеться звільняти працівників.

А от від новин з України він трохи у шоці.

- Андрію, я щойно з магазину і уявляєте – люди досі скуповують туалетний папір, сіль, гречку. У вас з цим як – скуповують папір і пасту?

- Одразу після того, як оголосили ізоляцію, люди хлинули в супермаркети і ті виявились не готові, але наступного дня товарів довезли і зараз дефіциту нема. То просто в супермаркетах дотримуються черг, запускають по 10-20 людей, в залежності від розміру магазину, черга шикується в з дистанцією півтора метри і хтось це фотографує, викладає в соцмережі, мовляв, в Римі – продуктова паніка.

Головне, що в нас не спекулювали на цінах і ціни навпаки попадали, тому що продукти є, попиту нема, ресторани закриті. Наприклад, моцарела стала дешевше.

- І маски та антисептики є в аптеках?

- Маски люди в паніці розібрали, але їх довозять і якщо в аптеці нема, то повідомляють, коли привезуть. Дехто думав, що дуже хитрий і підняв ціни, але таких дуже швидко прикривали, тому що люди теж не дурні, вдесятеро дорожче купувати.

Мені, після того як дав інтерв’ю минулого тижня на цю тему, з України стали писати, хотіли продати маски по 5 євро. Я кажу: ти нормальний? По-перше кордони закриті, а по друге – не можна на такій ситуації наживатися.

Маску можна і самим зробити, в домашніх умовах. Ми – люди з села, додумаємося до всього, так що все буде добре.

- Як ваш бізнес зараз – працюєте на доставку?

- Так, один з трьох римських ресторанів я закрив на карантин, два лишилося. Працюємо, всі співробітники в масках, в рукавицях, дистанцію тримають, намагаються навіть не торкатися одне одного. Покупців, звісно, не пускаємо, навіть якщо приходять.

У Львові ресторан працює на доставку, а київську точку ми геть закрили, будемо ресторан відкривати, коли перечекаємо карантин. А взагалі в кінці цього тижня мало бути відкриття, все було готово вже.

- Мабуть, тепер італійці ще частіше  замовляють піцу

- Піца з доставкою увесь час була популярна, тим паче, що зараз багато ресторанів закрито. Так, роботи трошки є, але не так багато як ми думали.

- Справами зараз з дому керуєте чи як раніше, готуєте піцу разом зі своїми працівниками?

- Зараз тільки я з хати виходжу, на роботу, закуповую харчі в ресторани, діти з жінкою вдома сидять. Я як повертаюся, малі одразу налітають на мене, всього обприскують. Одразу – на балкон, одяг – у пралку, сам – у душ, і вже тільки потім можна спілкуватися з родиною.

- Як на роботу ваші працівники добираються – громадським транспортом?

- Ні, тут всі на машинах. Якщо зупиняє для перевірки поліція, вони пред’являють сертифікат, підписаний мною, що їдуть з дому на роботу, чи з роботи додому. Тому що в нас людям можна виходити по харчі, чи на роботу, чи в аптеку, не можна просто так гуляти.

- Навіть собаку не можна в туалет вивести, такі жорсткі правила?

- Та собаку можна. В нас навіть ходив був прикол на фейсбуці, що собака господарям каже, мовляв, знов гуляти? Та скільки ж можна, я вже сходив в туалет.

Були й такі фейки, що в нас тут здають собаку в оренду, щоб людина могла вийти, прогулятися.

- А в Іспанії, читали, чоловік вигулював іграшкового песика. В людей вже дах їде від цього сидіння вдома.

 - То таке є, але треба і розуміти всю серйозність ситуації. Он в нас позакривали парки, стрічкою огородили, щоб ніхто не гуляв, так люди через неї переступали і проходили. Тепер поставили паркан і ніхто не гуляє.

Люди мають дотримуватися карантину, Китай дотримувався повністю і через це вони вийшли з цієї ситуації.

- Ну тобто певний брак дисципліни є і в Італії

- Є таке, але дуже невеликий відсоток і їх штрафують, 206 євро за порушення карантину і позбавлення волі, за порушення самоізоляції, якщо ти хворий. Один хлопець вийшов заражений на двір, то йому тепер дадуть 12 років. Бо він знав, що заражений і пішов у супермаркет закуплятися.

- А поліція може зупинити і перевірити документи?

- Так, можуть підійти, спитати, мовляв чого ходиш? Машину можуть зупинити. Ну, треба дотримуватись правил, інакше ми не вийдемо з того всього.

Людям в Україні це треба також вже трошки розуміти і розуміти свою відповідальність одне перед одним. От наші заробітчани почали тікати додому, бо думали, що вони зараз поїдуть по селах і там будуть у безпеці. Навпаки, якщо цю заразу по селах рознести, то я не знаю як наша (українська, - ред.) медицина впорається і хто там людям допоможе.

В нас з дружиною теж була спочатку думка повернутися в Іваничі, бо ніякий мікроб туди не доїде, в ті Іваничі, воно далеко між містами. Але моїй бабі – 80 років, ну куди я поїду? І ми вирішили лишитися тут, доки все це не пройде. Ще півроку мінімум. 

- Думаєте, ще півроку буде карантин?

- Залежатиме від людей, наскільки вони до цього серйозно поставляться, якщо серйозно, то можемо обійтися і двома місяцями, якщо ні, то може і до осені.

- В Україні багатьох робітників відправили в неоплачувану відпустку чи звільнили до завершення карантину. В Італії теж так? Їм якось допомагає влада?

- У нас (в Італії, - ред.) ухвалили закон, що на ці два місяці можна звільняти без причин, якщо мало роботи і не витягуєш. Підприємства звільняють від податків, допомагають з орендою. Тим в кого дитина вдома, але мусять працювати (аптекарі, медики, продавці, тощо), видають гроші на бейбі-сіттера.

Податкові канікули у нас виглядають так, що цього місяця не платиться податок, але він платиться потім. Тобто не скасували податки, але відтермінували. А з іншого боку, як уряд може їх скасувати, це ж мільйони платників. Закінчиться карантин, будуть знову працювати. Не треба тільки на державу покладатися.

- А тим, кого звільнили, якусь допомогу дають від держави?

- Я думаю, що мають, на біржі праці. Але точно не знаю. 

- Як люди у вас рятуються від депресії в самоізоляції?

- Все закрито, в кафе сходити не можна, лишилися супермаркети, аптеки, доставка. Люди сидять вдома, виходять на балкони, співають. Люди почали спілкуватися між собою, мені здається, навіть стали якось менш агресивні.

- А ви, значить, спортом займаєтеся?

- (Сміється) Та є таке. Загалом хочу сказати, що карантин зближує людей, в мене діти навіть перестали між собою сваритися. Старші починають розуміють, що треба не нехтувати здоров’ям, що треба одне одному допомагати. Лихо зближує.

Ми вже разом родиною стільки раз обідали і вечеряли, скільки за увесь попередній рік не було.

Є і позитивні моменти в цьому карантині, повітря стало набагато чистішим, адже машин їздить менше, рибки почали плавати в каналах, вода дзеркальна. Природа очищується.

- Що за італійськими правилами треба робити, якщо тобі зле і є підозра, що це може бути коронавірус?

- Кажуть не їхати самому, за будь-якої підозри приїдуть до тебе додому і зроблять аналіз. Це безкоштовно. Тут крута медицина, якщо ти потрапляєш у лікарню, (от наприклад в мене було ДТП), то тебе візьмуть поламаного і з лікарні випишуть вже нормального. І ти за то не платиш, якщо тебе швидка привезла, то все тобі безкоштовно.

- А то правда, що італійські лікарі зараз лікують переважно молодих, а старих відмовляються, бо всіх не встигають?

- Просто не вистачає дихальних апаратів на всіх і лікарі дивляться, в кого ще є шанс, в кого немає. Тому так.

- На вашу думку, чому коронавірус так розійшовся саме в Італії? Померлих вже більше ніж в Китаї. То влада винна, чи люди довгий час не ставилися до цього серйозно?

- Владу тут не так вже дуже і критикують. В Італії - найбільше в Європі старих і тому в нас зараз дуже висока смертність. А розійшовся вірус через халатність, бо коли в Мілані все це почалося, люди сіли в поїзди і поїхали додому і отак попривозили, ще не знаючи, що вони інфіковані. Чув історію нещодавно – 40-річний чоловік заразився, не знав, що він заражений і прийшов додому до літнього батька. Потім їм обом стало зле, госпіталізували і син навіть не одразу взнав, що батько помер. Людина може бути переносником вірусу і навіть не відчувати, але заразити більш слабких.

- Що би ви порадили тим українцям, які зараз легковажно ставляться до карантину, ходять без масок, гуляють в парках?

- Ну от знову ж таки – людина може бути переносником вірусу і навіть цього не відчувати, але наражати на небезпеку інших. Мені шкода, що люди того не розуміють, ходять по пікніках, сприймають це як канікули. Якщо всі зараз будуть порушувати карантин і жити як жили, я боюся, що в Україні може бути ще й гірше ніж в нас.

Читайте також в рубриці "Як карантинять українці за кордоном": 

В’єтнам, де закриті міста і заборонено саморобні маски

Мальта, де віряни таки змогли не піти до церкви на Великдень

Туреччина, де демонтували лавки, щоб старенькі чаювали вдома

Швеція, де не заборонили нічого, крім відвідування старих

Угорщина, де закрився китайський бізнес, а австрійці скуповували дешеві харчі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme