Саботаж під шумок карантину: Як нова влада згортає реформу харчування ЗСУ

Реформа системи харчування в Збройних силах України є однією з найвдаліших реформ в історії України, однак і її намагаються поставити під сумнів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Саботаж під шумок карантину: Як нова вла…
Фото: МО

Depo.ua регулярно підіймає питання реформи забезпечення Збройних сил України продуктами харчування. Не могли ми обійти дану тему і цього разу.

Днями у соціальних мережах небезпідставно почали розганяти чергову "зраду" щодо забезпечення українських військових продуктами харчування. Першою забила на сполох волонтерка і колишня керівниця проекту реформування харчування ЗСУ Діана Петреня, яка 24 березня у Facebook виклала фотокопію документу за підписом заступника керівника Офісу президента України Анни Коваленко, адресованого головам ОДА і КМДА.

"У зв'язку з епідемією коронавірусу, що стала причиною відмови від підписання договорів з суб'єктами господарювання, які надають послуги з харчування у військових частинах, з 25.03.2020 у Збройних силах України може скластися критична ситуація із забезпеченням безперервного харчування особового складу (постачання продовольства)", – йдеться у документі.

Ну а "з метою недопущення зриву в харчуванні особового складу військових частин, дислокованих у регіонах України, та в інтересах сприяння обороні держави" у Зеленського просять в губернаторів:

- спільно з обласними військовими комісаріатами уточнити перелік військових частин, дислокованих на території областей, що харчуються за системою аутсорсингу;

- налагодити взаємодію з командирами військових частин щодо асортименту продуктів харчування, обсягів та термінів їх постачання;

- бути в готовності на безоплатній основі надати допомогу військовим частинам у забезпеченні продуктами харчування і персоналом для приготування їжі (за потребою).

Тобто, верховний головнокомандувач ЗСУ, зіштовхнувшись з труднощами, вирішив піти шляхом найменшого спротиву і перекласти відповідальність за утримання армії на губернаторів областей. Добре, хоч не на волонтерів, як це зробили в Міноборони у боротьбі з поширенням коронавірусу.

Читайте також: Коронавірусу злякались: Чому в Міноборони знову згадали про волонтерів.

Достовірність згаданого вище документу 26 березня визнали в Міністерстві оборони, зібравши спеціальний брифінг. Заступник міністра оборони України Олексій Марценюк підтвердив, що 18 березня за, ініціативи заступниці Офісу президента України Анни Коваленко, на місцеві органи виконавчої влади були відправлено листа з вказівкою бути готовими за потреби забезпечувати військові частини продуктами харчування.

Однак, на думку Марценюка, потреби в таких заходах немає.

"Міністерство оборони України поділяє стурбованість свідомих громадян щодо забезпеченості наших воїнів вчасним та якісним харчуванням, з приводу чого хочемо висловити наступне: по-перше, про жодний зрив харчування Збройних сил України не йдеться", – наголосив Марценюк.

Разом з тим він зазначив, що усвідомлюючи категоричну недопустимість зриву харчування військовослужбовців, Міноборони та Тил ЗСУ довели до командирів відповідних військових частин алгоритм дій із взаємодії з органами місцевої влади у разі настання таких екстрених, хоча й малоймовірних, ситуацій.

Він пояснив, що 16 березня склалась непроста ситуація, коли компанія-переможець торгів із закупівлі послуги організації харчування для небойових частин Збройних сил відмовилась укладати відповідні договори, посилаючись, зокрема, і на пандемію коронавірусу.

"Дана ситуація поставила під загрозу харчування близько 250 небойових частин ЗСУ (близько 30% від усього складу, що харчується). Проте в результаті екстрено вжитих заходів Міністерством оборони було досягнуто домовленостей з діючими постачальниками харчування у згадані військові частини щодо продовження постачання. Також за підтримки Кабінету міністрів внесено законопроект щодо продовження договірних відносин з діючими постачальниками, який зараз знаходиться на розгляді у Верховній Раді", – сказав заступник міністра.

Також Марценюк вкотре запевнив, що Збройні сили України планово переходять на нову систему харчування за каталогом продуктів, і ні про які повернення до старих "схем" не може бути мови.

Читайте також: "Зрада" чи "перемога": Яким буде харчування військових з 1 березня.

Разом з тим, він заявив, що з 1 березня 2020 року відбувся заключний етап переходу на нову систему харчування усіх бойових частини Збройних сил України. Решта ж військових частин (так звані небойові частини, до яких відносяться, наприклад, склади та арсенали боєприпасів) перейдуть на нову систему поступово, починаючи з 1 червня 2020 року.

Однак, за словами Марценюка, переходити вони будуть на комбіновану систему харчування, де постачальник надає і асортимент продуктів за каталогом, і послугу з організації харчування. Замміністра оборони зазначив, що така комбінована система знаходиться в процесі розробки і вимагає внесення змін в підзаконні акти, що займе час приблизно до кінця літа.

І все б нічого, але саме в цьому аспекті волонтери угледіли чергову "зраду". Та ж Діана Петреня відкрито назвала цю комбіновану систему корупційною і звинуватила нову владу у зриві реформи системи харчування ЗСУ, яка у запроваджених військових частинах працює бездоганно і повністю виключає корупцію.

Читайте також: Реформа харчування: Якою є гордість Порошенка в ЗСУ.

Тому щось підказує, що ця тема ще себе не вичерпала і попереду нас чекає багато різноманітних подій та спроб згорнути реформу харчування з одного боку і відстояти її – з другого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme