Коронавірусу злякались: Чому в Міноборони знову згадали про волонтерів

Міністерство оборони України раптом згадало про волонтерів і вирішило залучити їх до боротьби з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Коронавірусу злякались: Чому в Міноборон…
Фото: 5 канал

Як відомо, складні часи вимагають складних рішень. Не стала винятком і нинішня ситуація. Пандемія коронавірусу накрила усю планету, включно з Україною та її армією, тому Міністерство оборони також намагається вживати всіх можливих заходів безпеки.

Читайте також: Коронавірус і армія: Як борються з пандемією COVID-19 в ЗСУ.

24 березня Міноборони звернулося до військовослужбовців запасу, волонтерів та інших небайдужих громадян, які мають відповідний досвід роботи у медичній сфері, а також студентів-медиків, зокрема інтернів, які перебувають на заочній формі навчання та студентів 5-6 курсів з відкритим закликом до спільної роботи з випадками і підозрами на коронавірусну інфекцію.

"Збройні сили України виступають активним суб'єктом протистояння коронавірусу в державі – зокрема, вчора військово-транспортний літак Повітряних сил Збройних сил України Іл-76МД доправив в Україну з КНР партію тестів для виявлення коронавірусної інфекції та засоби, необхідні для боротьби з поширенням COVID-19. У той же час, армія має найбільший і найефективніший досвід співпраці з військовослужбовцями запасу, волонтерами, простими громадянами в умовах, коли потреба у такій співпраці під час російської агресії на сході нашої держави стояла найбільш гостро", – йдеться у зверненні.

В Міноборони наголосили, що для медичної служби Збройних сил на даний час важлива мобілізація не лише матеріальних, а передусім людських ресурсів.

"Усі небайдужі громадяни, які мають досвід роботи за напрямами епідеміологія, інфекційні хвороби, анестезіологія, фармація, терапія, представники інших дефіцитних та вузькопрофільних медичних спеціальностей можуть зробити свій внесок у загальнодержавну справу. Під час пандемії закладам охорони здоров'я України, у тому числі Міністерства оборони і Збройних сил, потрібна будь-яка посильна допомога від фахівців молодшого медичного персоналу та лікарів. Не залишайся осторонь спільних зусиль!", – закликають військові чиновники.

З одного боку – таке звернення оборонного відомства є цілком логічним і навіть вже традиційним для нашої держави, адже волонтерський рух не раз рятував Україну.

Однак, є в цієї медалі й інша сторона: не так давно військові чиновники робили все від них залежне, щоб відвадити волонтерів допомагати армії. Та й акцент на тому, що важлива мобілізація не лише матеріальних, а передусім людських ресурсів, неприховано натякає на те, що брак державного фінансування знову збираються перекривати ентузіазмом волонтерів.

Читайте також: Допомога армії: Чому волонтерський рух помирає.

Що стосується самих волонтерів, то вони, схоже, не тримають образу на державу і знову готові кинутися її рятувати. Однак наголошують: вони хотіли б працювати разом з державою, а не замість неї.

До речі, багато хто це почав робити задовго до згаданого вище заклику МО. Наприклад, відома волонтерка Діана Макарова, засновниця Фонду Діани Макарової, вважає, що для України волонтерство у тяжкі часи – це щось абсолютно очевидне і природнє і не потребує подібних закликів.

"Так, доки Міноборони ще лише збиралось дати свій заклик, сили старих фронтових волонтерів вже давно мобілізовані і допомогають армії та фронту, спокійно сприйнявши нові виклики. Тобто, до постійних фронтових, армійських потреб (будівельні матеріали, безпілотники, електроніка, оптика тощо) додались і нові (маски, респіратори, антисептик, полівітамінні засоби). І волонтери, як завжди, тягнуть цього воза, і люди нашої країни, як завше, допомогають волонтерам фінансами, навіть без особливих закликів. До того ж на фоні нових викликів коронавірусу з'являється вже й нова когорта молодого волонтерства", – прокоментувала пані Діана ситуацію для Depo.ua.

А у поширеному вчора заклику вона вбачає чергову спробу Міноборони очолити волонтерський рух.

"Звичайно, Міноборони мусило дати такий чи подібний заклик – і як спробу перевірити рівень мобілізованості громадян (у першу чергу резервістів та служб запасу), і як спробу очолити те, що очолити неможливо. А саме – волонтерський рух. Бо, власне, Міноборони закликає громадян саме до волонтерства", – переконана Діана Макарова.

Також вона має низку порад для Міністерства оборони в цьому контексті, а саме:

1. Звернути увагу на забезпечення фронту засобами захисту. Адже це не діло, коли на сьомому році війни доставка й пошив засобів захисту знову лягала на волонтерство.

2. Звернути пильну увагу на забезпечення фронту якісними продуктами та вітамінами.

3. Звернути особливо пильну увагу на побудову звичної роботи УПА ("української паперової армії"), тому що багато хто з військових вже зізнається в тому, що, якщо військові муситимуть й далі так же гасати на наради, як вони гасають зараз, то вірус обов'язково розповсюдиться по фронту так швидко, що цьому не зможе запобігти жодна волонтерська когорта.

4. Вже зараз треба продумати полегшену пропускну систему для волонтерства, тому що цілком ймовірно, що скоро настане така мить, коли волонтерів просто не будуть пропускати до фронтових позицій, мотивуючи ці обмеження карантинними заходами. І отоді постійна робота волонтер-фронт зупиниться.

"У свою чергу ми завжди раді співпраці волонтерства з Міноборони. За умови, що не лише ми будемо прислухатись до порад військових, але й міністерські чиновники стануть ближчими до волонтерства і приймуть до уваги наші поради", – підсумувала пані Діана.

До речі, джерела Depo.ua повідомляють, що кілька днів тому обдзвонювати резервістів почали і з бригад територіальної оборони. Наразі резервістам ставиться лише одне питання: чи погоджуються вони добровільно і безоплатно брати участь у протиепідеміологічних заходах? При цьому, коли саме, де саме і про які саме заходи йдеться – не повідомляється, тому що в бригадах тероборони наразі самі не отримали відповідної інформації "згори".

Тобто, по суті, відбувається таке собі прощупування настроїв. І за наявною у нас інформацією, переважна більшість резервістів відмовляється від озвученої пропозиції з тієї причини, що вважають, що бригади тероборони за чинним законодавством не мають права брати участь у протиепідеміологічних заходах взагалі.

Не виключено, що саме впіймавши облизня на рівні територіальної оборони, Міноборони й вирішило звернутися до волонтерів з відкритим закликом. Але це лише версія.

Як би там не було, а ми вкотре переконуємось, що як би держава не намагалась показувати свою самодостатність, у критичні моменти без волонтерів-добровольців їй не обійтись. Принаймні, у збройних силах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme