"Зрада" чи "перемога": Яким буде харчування військових з 1 березня

Попри всі очевидні відмінності, відрізнити "зраду" від "перемоги" часто буває дуже складно, а деколи їх взагалі можна легко переплутати. Так вийшло і з новими нормами харчування української армії 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Зрада" чи "перемога": Яким буде харчува…
Фото - Міноборони

Depo.ua регулярно підіймає питання реформи забезпечення Збройних сил України продуктами харчування. Не могли ми обійти дану тему і цього разу.

Днями у соціальних мережах почалася чергова істерія на тему "зради" в системі військового харчування. Першоджерелом паніки виступив волонтер Тім Златкін, який на одній зі своїх сторінок у Facebook поділився інсайдерською інформацією про те, що незабаром будуть знижені продовольчі норми в ЗСУ.

"З 1 березня 2020 року знижені продовольчі норми в ЗСУ. Загальновійськова норма з 68,52 грн до 58,75 грн. У зоні проведення ООС – з 95 до 75 грн", – написав він.

При цьому пояснити, звідки у нього така інформація, він відмовився, зіславшись на "свої джерела".

Журналіст Depo.ua звернувся до Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ з проханням спростувати або підтвердити наведену вище інформацію, після чого на сторінці Міністерства оборони з'явився пост наступного змісту: "Міноборони наголошує, що зазначені відомості є неправдивими".

Більш вичерпний коментар з'явився на офіційному сайті Міноборони.

"Вартість закупівлі продуктів харчування визначається під час проведення аукціонів в системі електронних закупівель PROZORRO і наразі встановлена на рівні 67-77 грн за комплект. Остаточна ціна послуги з аутсорсінгу, що діятиме з 1 березня 2020 року, стане відомою за підсумками електронних торгів, які розпочалися 24 лютого 2020 року. При цьому очікувана вартість може знизитися", – йдеться в офіційній заяві.

Також в Міноборони наголосили, що встановлені норми харчування жодним чином не зменшаться. Що як і раніше, українські воїни отримуватимуть якісну, калорійну їжу, як це передбачено відповідними нормами, а також Каталогом продуктів харчування.

У відповідь на це Тім Златкін звинуватив Міноборони у брехні і навів аргумент, що при зростаючій інфляції закупівельні ціни на продукти знижуватись не можуть.

До речі, про відповідні норми. Вони регламентуються законодавством і визначають кількість грамів продукту на одну людину на добу. Так, саме грамів, а не гривень. І це логічно, адже 300 грамів хліба, 120 грамів каші і 250 грамів м'яса, тощо – це сталі величини, які базуються на щоденних потребах людського організму, тоді як ціна на продукти може змінюватись як протягом одного року (під впливом сезонних факторів), так і від року до року.

В Україні, після проведення реформи системи харчування в ЗСУ, вартість закупівлі продуктів харчування визначається під час проведення аукціонів в системі електронних закупівель PROZORRO, що стимулює конкуренцію і зводить до мінімуму корупцію у цій сфері. Тому закупівельні ціни й справді можуть змінюватись, у тому числі в бік зменшення. Навіть попри інфляцію.

До речі, подібні випадки вже мали місце у недавньому минулому, коли почався перехід зі старої системи харчування ЗСУ на нову. Ми про це писали.

"Фірми "годувальниці" продають послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок, а в ході експерименту ми вийшли на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економимо бюджетні кошти – 4 гривні і 3 копійки за добу на одному курсанті. Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м'ясо, крупа, картопля, цибуля та ін.), а в продуктовому каталозі в експериментальних частинах 235 компонентів", – пояснювали у 2016 році ініціатори реформи – команда Діани Петрені.

Читайте також: Реформа харчування у ЗСУ: Хто в Міноборони заважає солдатам їсти смачно.

Тобто, при переході зі старої системи на нову можна зменшити закупівельну вартість продуктів харчування в розрахунку на одного військовослужбовця, зберігши при цьому продовольчі норми – просто за рахунок ліквідації корупційної складової в цьому процесі.

За дивним збігом, заключний етап переходу на нову систему харчування усіх бойових частини Збройних сил України припадає саме на 1 березня 2020 року (решта військових частин перейдуть на нову систему поступово, починаючи з 1 червня 2020 року), тому не буде нічого дивного, якщо на цей період справді припаде черговий стрибок вниз закупівельних цін на продукти харчування – на контрастах з попереднім періодом. І якщо це справді так, то це буде на "зрада", а справжня "перемога".

Читайте також: Харчування в ЗСУ: Чому скандальний Окружний адмінсуд Києва зриває реформу.

Що стосується описаної на початку матеріалу ситуації, то цілком може бути, що Тім Златкін і справді отримав певну інсайдерську інформацію про стан закупівель продуктів харчування для ЗСУ, але замість "перемоги" угледів у озвучених йому цифрах "зраду". Але це не точно.

Як би там не було, а 1 березня настане вже через кілька днів, тоді й дізнаємось про ситуацію, що називається, по факту. І з'ясуємо – хто був правий, а хто помилявся.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme