Перемоги тижня в ООС: Американська зброя і нові втрати російських бойовиків

Війна проти російських окупантів триває. Цього тижня Кремль недорахувався на Донбасі сімох своїх бойовиків, одного затримали українські спецслужби і ще один отримав 9 років в'язниці за злочини проти України

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Перемоги тижня в ООС: Американська зброя…
Фото: МО США

У 2022 році Depo.ua продовжує відслідковувати перемоги нашої армії. Цього тижня Збройні сили України разом зі спецслужбами та дипломатами можуть записати собі в актив наступні звитяги:

Відбиті атаки і втрати живої сили та техніки бойовиків "Л-ДНР"

Упродовж тижня на окупованому Донбасі втрати російських найманців склали, щонайменше, 7 осіб. З них 4 безповоротні (ліквідовані, вантаж 200) і 3 санітарні (поранені, вантаж 300). Зокрема, 23 січня втрати російсько-окупаційних військ склали три особи. Дві безповоротно (6 омсп 2 АК і 100 омсп 1 АК) і один санітарний (9 омсп 1 АК).

Втрати російсько-окупаційних військ 24 січня склали одну особу. До шпиталю потрапив бойовик 6 омсп, 2 АК.

25 січня російські окупанти втратили ще одну особу. Цього разу безповоротно бойовика з 2 омсбр 2 АК.

27 січня російські бойовики також безповоротно недорахувалися одного поплічника – з 7 омсбр 2 АК.

А 28 січня один російський найманець потрапив до шпиталю. Він "служив" у 2 омсбр 2 АК.

Крім цього, 27 січня у зоні ООС українські військові відбили спробу ворожих диверсантів проникнути до переднього краю оборони.

На Луганщині, у безпосередній близькості до переднього краю оборони однієї з механізованих бригад ЗСУ, особовим складом опорного пункту було виявлено спробу проникнення диверсійно-розвідувальної групи противника. Завдяки пильності та рішучості військовослужбовців ЗСУ ворог відмовився від своїх намірів та відступив на тимчасово окуповану територію. Завдяки зусиллям воїнів ЗСУ рубежі українських підрозділів залишилися незмінними.

22 місце ЗСУ в рейтингу армій світу

В авторитетному міжнародному рейтингу Global Firepower Index Україна піднялася з 25 на 22 позицію.

Global Firepower – це вебсайт, що містить рейтинг сукупної військової потужності 140 країн світу. Для розрахунку рейтингу кожної використовується певна формула, точна суть та подробиці якої не повідомляються.

Водночас відомо, що укладачі рейтингу оперують даними із відкритих джерел ООН, інших міжнародних організацій та самих держав. Враховується військовий бюджет, який переводиться з національних валют в долари, кількість танків, літаків, кораблів, військовослужбовців і так далі – усього 55 різноманітних факторів. На їх основі розраховується сам індекс і рейтинг країн.

Читайте також: Рейтинг армій світу: Чи вдасться ЗСУ потрапити у топ-20

Підтримка України у світі

27 січня Канада вирішила продовжити та розширити військову місію в Україні. Про це під час прес-конференції в Оттаві оголосив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

"Сьогодні я постановив продовжити операцію UNIFIER ще на три роки, розширити цю тренувальну місію та надати Україні негайну допомогу. Я дозволив Збройним силам Канади упродовж найближчих днів направити до України 60 військовослужбовців, які приєднаються до близько 200 жінок та чоловіків, які вже перебувають в країні. Надалі Збройні сили матимуть змогу довести кількість військовослужбовців в Україні до 400", – сказав канадський прем'єр-міністр.

Він додав, що Канада також передасть Україні "нелетальне обладнання, поділиться розвідувальними даними та допоможе протистояти кібератакам".

28 січня британський мільярдер, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон закликав світовий бізнес відстояти суверенітет України. У своїй статті "Мої думки про Україну та Росію" він закликав власників бізнесу з усього світу підтримувати санкції проти Росії.  "Для лідерів бізнесу настав момент зібратися та відстояти суверенітет України. Навіть якщо за це доведеться платити, всі ми маємо чітко дати зрозуміти, що агресія завжди неприйнятна, і міжнародний приватний сектор підтримає весь спектр санкцій проти будь-якої держави, котра намагається порушити суверенітет іншої", – йдеться у його публікації.

За словами Бренсона, лідери бізнесу у всьому світі з великим занепокоєнням спостерігають за нарощуванням російських військ і техніки на кордоні України. "Ніколи в останні роки не було більшого ризику повномасштабної війни на європейській землі… Зараз кожному з нас важко приховати своє роздратування. Що у 2022 році, чорт забирай, робить одна країна, накопичуючи танки біля кордонів іншої?", – пише Бренсон.

Також 28 січня Латвія заявила, що розглядає можливість відправити до України військовослужбовців.

Міністерство оборони Латвії на тлі загрози вторгнення Росії до України підготувало проект постанови Сейму щодо рішення відправити військовослужбовців Національних збройних сил країни на навчальну операцію в Україну. Проект передбачає участь військових Латвії у канадській місії UNIFIER на території України. Планується, що війська буде відправлено на термін, встановлений у рішенні Канади про дію операції.

Читайте також: На суші, у воді, в повітрі і у кіберпросторі: Які міжнародні військові навчання пройдуть в Україні у 2022 році

Озброєння для України від західних партнерів

23, 24, 25 і 28 січня Сполучені Штати Америки привезли в Україну боєприпасів масою 90 тонн, 80 тонн, 79 тонн і 81 тонна відповідно.

Цього разу в Україну надійшли протитанкові самонавідні ракети Javelin і одноразові реактивні термобаричні гранатомети (вогнемети) M141 Bunker Defeat Munition (BDM або SMAW-D), призначені для руйнування фортифікаційних укріплень та бункерів.

Читайте також: Для знищення нападників і ворожих укріплень: Що за гранатомети-вогнемети SMAW-D отримала Україна від США

Перед цим, 19 січня, Державний департамент США дозволив трьом союзникам по НАТО – Латвії, Литві та Естонії – відправити в Україну зброю американського виробництва (такі правила експортного контролю на ринку зброї).

Згідно з цим дозволом, Естонія ж має передати переносні протитанкові ракетні комплекси Javelin, призначенні для ураження сухопутної важкої бронетехніки, а Латвія і Литва – переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) Stinger для ураження гелікоптерів, низьколітаючих штурмовиків і винищувачів-бомбардувальників.

20 січня влада Чехії заявила, що у зв'язку з можливим вторгненням Росії в Україну може надати або продати Києву необхідну зброю та військове обладнання. А 26 січня уряд Чехії ухвалив передачу Україні 4006 артилерійських боєприпасів калібру 152-мм.

21 січня глава МЗС Нідерландів Вопке Хукстра під час свого виступу в парламенті заявив, що уряд Нідерландів готовий надати військову допомогу Україні як за лінією НАТО, так і безпосередньо від Нідерландів, якщо такий запит надійде з Києва. Запиту поки немає. Раніше він був за лінією НАТО, але його заблокувала Німеччина.

23 січня західні ЗМІ написали, що Канада планує відправити загонам територіальної оборони України стрілецьку зброю, а також захисні бронежилети та окуляри. До переліку канадської зброї входять кулемети C6, штурмові гвинтівки C8 та протитанкові гранатомети Carl Gustaf.

Читайте також: "Стінгери", "Джавеліни", вогнемети і гранатомети: Яку зброю вже дають Україні західні партнери

Зброя країн світу для України

Викриття та затримання бойовиків "Л-ДНР" і їхніх посіпак

27 січня в Донецькій області на ліні розмежування контррозвідка затримала озброєного розвідника "ДНР", який втік зі свого підрозділу.

Під час затримання у розвідника "ДНР" був при собі автомат Калашникова у розібраному стані. Чоловік родом з Донецької області у 2019 році добровільно приєднався до бойовиків. Там його призначили розвідником угруповання, яке причетне до обстрілів позицій українських військ.

Після затримання бойовик скаржився на знущання ватажків і "кураторів" з Росії, визнав, що Росія захопила частину області. Йому повідомлено про підозру за участь у терористичній групі та посягання на територіальну цілісність України.

Підозри та судові вироки бойовикам "Л-ДНР" і їхнім посіпакам

25 січня Контррозвідка СБУ встановила особу командира снайперського підрозділу бойовиків "ДНР", який брав участь в боях за Донецький аеропорт, а суд дав йому 9 років за гратами.

Зловмисник разом зі своїми поплічниками вів прицільний вогонь по військовослужбовцях сил Антитерористичної операції. Також встановлено факти його участі у бойових діях проти українських захисників Донецького аеропорту. Він систематично збирав розвіддані щодо підрозділів ЗСУ на сході нашої держави. Отримані відомості передавав представникам спецслужб РФ. Його "кураторів" цікавила інформація щодо кількості, розташування позицій та передислокації українських військ.

Зазначений бойовик – мешканець Донеччини. Він приєднався до окупантів у січні 2015 року добровільно і з того часу брав активну участь у бойових діях проти українських військовослужбовців.

За матеріалами контррозвідки та слідчих СБУ, суд визнав зловмисника винним у вчиненні злочину за ч. 1 ст. 258-3 ("Участь у терористичній групі чи терористичній організації") Кримінального кодексу України, та призначив покарання у вигляді 9 років позбавлення волі.

Нова зброя "Укропів"

27 січня в Україні завершились попередні вогневі випробування САУ "Богдана".

Вогневі випробування проходили на Державному випробувальному полігоні Збройних Сил України "Алібей" в Одеській області у грудні та січні. Українська самохідна гаубиця з гарматою калібру 155-мм успішно здійснила стрільби, під час яких було здійснено 450 пострілів на дальність 42 км.

У ході випробувань використовуються 155-мм снаряди турецького та чеського виробництва, включно із далекобійними снарядами з поліпшеною аеродинамікою і ведучим паском HE ERFB-ВВ від Excalibur Army.

За заявами розробника, "Краматорського заводу важкого верстатобудування", дальність пострілу звичайним снарядом з колісної 155-мм САУ становить до 40 км. Але тепер, як стверджують представники компанії, на практиці доведена можливість стрільби на 42 км без використання активно-реактивного снаряда.

Читайте також: САУ за стандартами НАТО: Які перспективи в української "Богдани"

28 січня на озброєння ЗСУ прийняли вітчизняний міномет МП-120.

Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 25 січня 2022 року №26 міномет калібру 120 міліметрів МП-120 прийнятий на озброєння українського війська. Зазначається, що цьому передували державні випробування тривалістю у півтора року, на яких, як заявляється, було здійснено повний настріл ресурсу ствола – понад 5000 пострілів. На гарантованому ресурсі у 5000 пострілів отримано знос ствола не більше ніж 0,2 мм, тоді як максимальний, за чинними нормативами, становить 0,4 мм.

Збільшити живучість ствола вдалося за рахунок нової технології виготовлення: його проковують із середини та ущільнюють. При цьому балістичні характеристики ствола залишилися ті самі, що і у радянського аналога – максимальна дальність стрільби становить 7100 метрів.

Також цей ствол має подвійний запас міцності за максимальним тиском порохових газів, що дозволяє використання перспективних мінометних пострілів підвищеної потужності та дальності стрільби.

Читайте також: Скандальний "Молот": Чи є майбутнє у вітчизняного суперміномета

Отож, як бачимо, і цей тиждень виявився досить вдалим: як на полі бою, так і за його межами Україні вдалося здобути низку локальних перемог, які ще на кілька кроків наблизили головну перемогу у війні з Росією.

Крім цього, з'явилася інформація про відведення російських військ. Якщо вона підтвердиться, то це означатиме, що Україна отримала перепочинок, як мінімум, до осені.

"Сприймати всерйоз заяви російського Міністерства оборони я б не поспішав. Поки не буде підтвердження цієї інформації від незалежних джерел – говорити про якусь деескалацію зарано. Якщо ця інформація підтвердиться, то Україна отримає передишку до осені. Чому до осені? Тому що і російська, і білоруська армії залежать від призову, а призов у них навесні і восени. І ситуація складається так, що лише восени можна буде притримати на службі тих, хто має демобілізуватися, і таким чином отримати повноцінні бойові підрозділи", – прокоментував Depo.ua розповів військовий експерт Михайло Жирохов.

До дати 20 лютого, на яку багато хто вже "призначив" російське військове вторгнення, експерт також ставиться скептично. "Тими силами, які росіяни стягнули у Білорусь, активних бойових дій наступального характеру зробити неможливо. Тому, якщо росіяни справді відводять війська у Воронежській і Курській областях, то це означає, що ніякого нападу найближчим часом не планується", – підсумував він.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme