Для знищення нападників і ворожих укріплень: Що за гранатомети-вогнемети SMAW-D отримала Україна від США

Сполучені Штати Америки постачають Україні більше сучасної зброї, аніж усі інші союзники разом узяті. У тому числі, відбувається постійне нарощування асортименту цієї зброї

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Для знищення нападників і ворожих укріпл…
Фото: ЗС США

Від початку тижня Сполучені Штати Америки привезли в Україну зброї та боєприпасів загальною масою майже 330 тонн. Окрім вже знайомих нам протитанкових самонавідних ракет Javelin США надіслали одноразові реактивні термобаричні гранатомети (вогнемети) M141 Bunker Defeat Munition (BDM або SMAW-D), призначені для руйнування фортифікаційних укріплень та бункерів.

Читайте також: "Стінгери", "Джавеліни", вогнемети і гранатомети: Яку зброю вже дають Україні західні партнери

Гранатомети M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D в транспортних тубусах

На відміну від "джавелінів", вони в Україну прибули вперше, тому варто розглянути їх більш детально.

Що таке гранатомет M141 Bunker Defeat Munition (BDM), або SMAW-D

M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D – це легкий одноразовий гранатомет, призначений для ураження укріплених оборонних споруд, тобто "бункерів".

Перебуває на озброєнні лише США, Лівану (стратегічного союзника США на Близькому Сході), а тепер і України. Відомо, що американці використовували ці гранатомети під час операцій Тора-Бора проти афганських талібів і Аль-Каїди

Їх використовують для знищення польових фортифікаційних споруд, створення проходів у загородженнях, пробиття стін будівель. Але вони також придатні для знищення неброньованої та легкоброньованої техніки.

SMAW-D – це одноразова полегшена модифікація гранатомета SMAW Mk 153, що діє за принципом "вистрілив і викинув" (D у назві означає Disposable – "одноразовий").

За конструкцією близький до шведського РПГ AT4, за принципом дії аналогічний радянському вогнемету "Шмель" (таким у 2017 році було знищено одного з ватажків бойовиків "ДНР" Михайла Толстих, більш відомого як Гіві – снаряд запустили у вікно його кабінету).

Важить лише 7,25 кг у спорядженому стані. Поставляється у герметичній пусковій трубі, готовим до бойового застосування.

Гранатомет M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D у режимі транспортування

Конструкція і принцип дії

M141 має дві конфігурації:

  • режим транспортування, в якому пускова установка має довжину 0,81 м;
  • бойовий режим, коли пускову установку розкладають на всю довжину 1,4 м.

Гранатомет M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D у бойовому режимі

Пусковий контейнер (труба) багаторазового використання калібру 83-мм у задній частині має розширення для виходу газів реактивного боєприпасу. Спусковий механізм електромагнітного типу із запобіжним пристроєм змонтований в окремому корпусі разом із пістолетною рукояткою. Зверху до труби кріпиться оптичний приціл. У варіанті SMAW-D  відсутній оптичний приціл та рукоятка.

Граната має 83-мм фугасну бойову частину HEDP (High Explosive Dual Purpose), що містить 1,1 кг вибухової речовини, із подвійним режимом роботи підривника.

Гранатомет працює за принципом безвідкатної гармати, оскільки відбою при запуску снаряда, протидіє "зворотний вибух" газів, випущених із задньої частини зброї.

Бойову частину приводить в дію підривник в носовій частині, який здатен автоматично розрізнити тверді та м'які цілі. На м'яких цілях, таких як мішки з піском, детонація затримується доти, поки снаряд не закопується в ціль. При зіткненні з твердою ціллю вибух відбувається одразу.

Граната здатна пробити до 20 см бетону, або 30 см цегляної стіни, або 2,1 м мішків з піском. Окрім ударної сили під час вибуху детонує аерозоль, який затікає в будь-яку щілину і випалює там усе живе, тому їх ще називають вогнеметами.

Гранатомет M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D і снаряд до нього

Технічні характеристики:

  • Калібр – 83 мм.
  • Маса зброї – 7,25 кг (споряджена).
  • Довжина у режимі транспортування – 810 мм.
  • Довжина у бойовому положенні – 1400 мм.
  • Прицільні пристрої – оптичний приціл 3,8x з полем зору 6 градусів.
  • Номінальна швидкість ракети – 220 м/с.
  • Ефективна дальність – 250 м.
  • Максимальна дальність – до 500 м.

Що M141 BDM / SMAW-D дасть українській армії

За попередніми даними, США передали Україні порядка 200 одиниць таких гранатометів. Але ця цифра може бути більшою, тому що поставки американської зброї продовжуються.

M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D набагато простіша зброя, аніж вищезгадані Javelin, чи переносні протитанкові керовані ракети NLAW, які нещодавно передала нам Велика Британія. Але не менш ефективна, якщо використовувати за призначенням.

Наприклад, у разі відкритого вторнення Росії він ідеально підходить для озброєння диверсійних груп для знищення автоколон з російськими військовослужбовцями.

Якщо ж справа дійде до боїв на вулицях міст, то SMAW-D буде дуже помічним для руйнування ворожих укріплень та барикад, а також для знищення живої сили ворога в укриттях.

Гранатомет M141 Bunker Defeat Munition (BDM) / SMAW-D в дії

Хоча, традиційно хочеться вірити, що до цього не дійде. Адже основне завдання будь-якої зброї в наш час – це стримування ворога від поганих думок. Тобто, знаючи, що Збройні сили України мають на озброєнні такі керовані протитанкові ракети, ворог може не наважитись на агресію.

Читайте також: Майже "Джавеліни" від Британії: Що за протитанкові комплекси NLAW отримала Україна

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme