"Стінгери", "Джавеліни", вогнемети і гранатомети: Яку зброю вже дають Україні західні партнери

Всі вихідні і початок тижня Україна обговорювала ініціативу деяких країн надати нам зброю для протистояння агресії Росії, а також позицію держав, що не лише категорично не хочуть допомогти, але й намагаються заважати в цьому іншим

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Стінгери", "Джавеліни", вогнемети і гра…
Фото: МО США

Почалося з того, що минулого тижня Велика Британія передала Збройним силам України партію протитанкових ракетних комплексів NLAW (орієнтовно 2000 одиниць) для знищення укріплень, танків та іншої техніки в умовах середмістя.

Читайте також: Майже "Джавеліни" від Британії: Що за протитанкові комплекси NLAW отримала Україна

Також Британія заявила, що може продовжити поставки зброї в Україну, якщо у тому буде потреба.

Потім з американських ЗМІ стало відомо, що США планують передати Україні частину військової техніки, яка призначалася для Афганістану. Йдеться про 20 бойових вертольотів Мі-17В-5 / Мі-8МТВ, які були виготовлені Росією для США і призначались для Республіки Афганістан, яку влітку 2021 року повалили таліби. Очікується, що першу партію гелікоптерів відправлять вже навесні 2022 року.

Читайте також: Афганські росіяни: Які бойові вертольоти Мі-17 може отримати Україна від США

А 23 січня і 25 січня Міністерство оборони США вже офіційно поширило інформацію про постачання в Україну нових боєприпасів масою 90 тонн і 80 тонн відповідно.

Цього разу в Україну надійшли протитанкові самонавідні ракети Javelin і одноразові реактивні термобаричні гранатомети (вогнемети) M141 Bunker Defeat Munition (BDM або SMAW-D), призначені для руйнування фортифікаційних укріплень та бункерів. На відміну від "джавелінів", вони в Україну прибули вперше.

Читайте також: Вистрілив і забув: Що за Javelin отримала Україна від США

SMAW-D – полегшена протибункерна модифікація гранатомета SMAW Mk 153 одноразового використання за принципом "вистрілив і викинув". За конструкцією близький до шведського РПГ AT4, за принципом дії аналогічний радянському вогнемету "Шмель". Важить лише 7,25 кг у спорядженому стані. Поставляється у герметичній пусковій трубі, готовим до бойового застосування.

Основним боєприпасом для гранатомета SMAW є термобарична реактивна граната MK 3 HEDP (High-Explosive Dual-Purpose – "фугасний, подвійного призначення"), що містить 1,1 кг вибухової речовини. Граната здатна пробити до 200 мм бетону, 300 мм цегли або 2,1 м мішків з піском.

Реактивний термобаричний гранатомет (вогнемет) M141 BDM / SMAW-D

Перед цим, 19 січня, Державний департамент США дозволив трьом союзникам по НАТО – Латвії, Литві та Естонії – відправити в Україну зброю американського виробництва (такі правила експортного контролю на ринку зброї).

Згідно з цим дозволом, Естонія ж має передати переносні протитанкові ракетні комплекси Javelin, призначенні для ураження сухопутної важкої бронетехніки, а Латвія і Литва – переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) Stinger для ураження гелікоптерів, низьколітаючих штурмовиків і винищувачів-бомбардувальників.

Читайте також: Stinger проти російських літаків і танків: Що за зенітно-ракетні комплекси США планують передати Україні

Крім того у США представили законопроект щодо спрощення процедури надання військової допомоги Україні – так званий ленд-ліз. Ця ініціатива з'явилася за підсумками недавньої поїздки делегації американських парламентарів в Україну.

У разі ухвалення, законопроект наділить президента розширеними повноваженнями швидше укладати угоди ленд-лізу безпосередньо з Україною і прискорювати постачання військового обладнання, необхідного для захисту від російського військового вторгнення. За словами американських сенаторів, ця зброя може включати ПТРК Javelin, ПЗРК Stinger, стрілецьку зброю та катери.

За подібною схемою США постачали зброю та техніку союзникам під час Другої світової війни.

Але не лише США та Велика Британія виступили на підтримку нашої країни. 20 січня влада Чехії заявила, що у зв'язку з можливим вторгненням Росії в Україну може надати або продати Києву необхідну зброю та військове обладнання. За словами міністра оборони Чехії Яни Чернохової, в урядовій коаліції, яка складається з п'яти партій, є консенсус з цього питання.

За її словами, Україна має окреслити перелік необхідного їй озброєння та обладнання. Водночас міністр зауважила, що постачання зброї Празі необхідно буде узгодити з країнами Вишеградської четвірки (Польща, Словаччина, Угорщина), а також з Німеччиною, Австрією та країнами Балтії.

21 січня глава МЗС Нідерландів Вопке Хукстра під час свого виступу в парламенті заявив, що уряд Нідерландів готовий надати військову допомогу Україні як за лінією НАТО, так і безпосередньо від Нідерландів, якщо такий запит надійде з Києва. Запиту поки немає. Раніше він був за лінією НАТО, але його заблокувала Німеччина. 

23 січня західні ЗМІ написали, що Канада планує відправити загонам територіальної оборони України стрілецьку зброю, а також захисні бронежилети та окуляри. Зазначається, що ці предмети будуть частиною пакету "летального і нелетального обладнання", яке Канада передасть Україні.

А у понеділок, 24 січня, "прокинулась" Польща. Президент Анджей Дуда пообіцяв зустрітися з міністрами, відповідальними за безпеку, і обговорити з ними надання військової допомоги Україні.

Таким чином, в Україні назбирується досить непоганий арсенал сучасної зброї. І цей перелік щодня поповнюється.

Однак, не обійшлося й без ложки дьогтю. 22 січня Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт офіційно заявила, що Німеччина поки не постачатиме Україні зброю, натомість підтримуватиме Україну іншими засобами. Зокрема, у лютому передасть польовий госпіталь.

На думку німецьких урядовців, надання зброї Україні може лише посилити напруження та зробити переговори з Москвою ще важчими, ніж вони вже є нині.

Читайте також: Зброя з Німеччини: Чому Берлін блокує постачання Києву гвинтівок і кораблів

Така позиція офіційного Берліну викликала обурення як українських політиків та дипломатів, так і звичайних громадян. Зокрема, посол України в Німеччині Андрій Мельник засудив "допомогу" ФРН у виді польового госпіталя замість поставок зброї такою карикатурою:

Посол України в Німеччині Андрій Мельник засудив "допомогу" ФРН

А у соцмережах потролили Німеччину низкою фотожаб та іронічних постів. У одному з них написали, що Німеччина передала Україні 100 одиниць свінгерів, одночасно натякнувши на стінгери, які передають Україні США, і на те, що Німеччина окрім як "німецького порно" нічого постачати не здатна.

Свінгери від Німеччини замість стінгерів

Того ж дня стало відомо, що Німеччина також відмовилась надати Естонії дозвіл на експорт колишньої своєї зброї до України. Мова йде про гаубиці Д-30 калібру 122-мм, які були виготовлені у Радянському Союзі, дислокувалися у колишній НДР, потім були передані до Фінляндії, а у 2009-му – Естонії.

Позицію Німеччини підтримала й Швеція. Так у понеділок, 24 січня, міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде заявила, що попри загрозу російської агресії, її країна не планує постачання зброї в Україну.

"У нас дуже суворі правила щодо експорту зброї, тому для нас це неактуально. Але ми підтримуємо Україну у багатьох відношеннях, насамперед через дуже високий рівень допомоги в галузі реформ, які ми вважаємо одними з найважливіших", – заявила шведська урядовиця.

Та попри небажання Німеччини та інших окремих країн сваритися з Росією, яке вони погано маскують під пацифізм, в цілому тенденція більш ніж позитивна. І важливо навіть не те, що нам звідусіль везуть зброю. Важливіше те, що робиться це відкрито: і США, і Велика Британія не лише щодня відправляють в Україну літаки з сучасним високоточним озброєнням, але й самі публікують фотозвіти про це, акцентуючи увагу на номенклатурі цих озброєнь.

Тобто, Путіну посилається відкритий сигнал: Україну підтримували, підтримують і будуть підтримувати. Таким чином ця зброя перетворюється на фактор геополітичного стримування, адже чим більше в України сучасної високоточної зброї, тим менше шансів, що ворог наважиться напасти. 

Читайте також: Безпілотники, ракети і роботи-сапери: Топ-5 імпортних озброєнь, які засвітились у ЗСУ у 2021 році

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme