На суші, у воді, в повітрі і у кіберпросторі: Які міжнародні військові навчання пройдуть в Україні у 2022 році

Верховна Рада України дала добро на проведення в Україні у 2022 році військових навчань за участі іноземних збройних сил

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
На суші, у воді, в повітрі і у кіберпрос…
Фото: АрміяІнформ

У грудні Верховна Рада ухвалила закон №6359 про допуск іноземних військових в Україну для участі в багатонаціональних навчаннях у 2022 році.

Це один з тих законів, які щороку приймаються з практично одним і тим самим текстом для врегулювання певної ситуації протягом року. В даному випадку вимога ухвалення документу прописана у Конституції та законі "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України".

Закон врегульовує процедурні питання (порядок, бюджет тощо) допуску іноземних військ на територію України для участі у багатонаціональних навчаннях.

Ним передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних із підготовкою та проведенням багатонаціональних навчань на території України та поза її межами у 2022 році, в сумі 106 548,33 тисяч гривень планується здійснити в межах асигнувань Міністерства оборони України на 2022 рік.

Читайте також: Військовий бюджет-2022: Що нам недоговорюють про збільшення витрат на армію

У законі на поточний рік прописані наступні міжнародні навчання:

  • навчання з підготовки підрозділів збройних сил "Об'єднані Зусилля-2022";
  • українсько-американське навчання Rapid Trident-2022;
  • українсько-британське навчання Cossack Mace-2022;
  • багатонаціональне навчання "Світла Лавина-2022";
  • українсько-польське навчання Silver Saber-2022;
  • українсько-американське навчання Sea Breeze-2022;
  • українсько-румунське навчання Riverine-2022;
  • багатонаціональне навчання Maple Arch-2022;
  • багатонаціональне навчання Viking-2022.

Розглянемо їх детальніше.

"Об'єднані Зусилля-2022"

Ці щорічні військові тренування підрозділів Збройних сил України, Збройних сил США та Збройних сил НАТО відбуватимуться 45 днів у лютому-грудні.

У них візьме участь до 12 500 військовослужбовців. Очікується залучити 9 тисяч українців, до 1 тисячі американців, 2,5 тисячі військових НАТО та держав-учасниць програми "Партнерство заради миру". З військової техніки передбачена участь до 70 кораблів (20 суден від України, 10 – від США, 40 – від НАТО) і до 90 літаків та вертольотів (30 видів авіації від України, 20 – від США, 40 – від НАТО).

Rapid Trident-2022 ("Репід Трайдент-2022" / "Швидкий тризуб-2022")

Це міжнародні військові навчання в рамках програми "Партнерство заради миру" за участю військовослужбовців країн НАТО. На них готують до участі у коаліційних операціях у складі багатонаціональних сил.

Власне, Rapid Trident – це найбільші в Україні спільні сухопутні навчання підрозділів ЗСУ та армійських підрозділів іноземних держав, які традиційно проходять на Яворівському полігоні у Львівській області.

Вперше Rapid Trident пройшли у 2006 році, коли президентом України був Віктор Ющенко, міністром оборони – Анатолій Гриценко, а країна вперше заявила про євроатлантичні наміри (як відомо, за часів Кучми декларувалась багатовекторна політика, метою якої було догодити одночасно і НАТО, і Росії).

Що цікаво, колишній президент Віктор Янукович, який ще з передвиборчої кампанії не приховував проросійської орієнтації, спільні з НАТО військові навчання Rapid Trident прикрити не наважився, хоч і намагався запросити до участі у них Росію.

Орієнтовний період проведення у 2022 році припаде на березень-грудень, а тривалість складатиме до 45 днів.

У них візьмуть участь до 8,5 тисяч військових, з яких 5 тисяч українців, 1,5 тисячі американців і 2 тисячі бійців НАТО та держав-учасниць програми "Партнерство заради миру". Також планується залучення до 60 літаків і вертольотів (по 20 від України, США, НАТО та "Партнерство заради миру") і до 30 кораблів (по 10 від України, США та НАТО).

Тематика навчань змінюється щороку і якою вона буде у 2022 році – наразі невідомо.

Читайте також: Rapid Trident-2018: Українці вчитимуться в НАТО зупиняти ворога на кордоні

Військові навчання Rapid Trident

Cossack Mace-2022 ("Козак Мейс-2022" / "Козацька булава-2022")

Військові навчання "Козацька булава" – це спільні україно-британські військові навчання на території України, які проводяться щорічно, починаючи з 2021 року.

Навчання проводяться з метою покращення взаємодії та взаємосумісності з Великою Британією та іншими країнами НАТО.

Оперативно-стратегічний фон навчання враховує ймовірний характер розвитку воєнно-політичної обстановки навколо України. Відповідно до сценарію навчання, штаб і підрозділи багатонаціональної бригади залучаються до відбиття масштабного наступу збройних сил умовної країни-агресора.

Зокрема, відпрацьовуються дії в обороні з подальшим переходом у наступ з метою відновлення державного кордону та територіальної цілісності держави, яка зазнала агресії з боку однієї з вороже налаштованих країн-сусідів.

У 2022 році термін проведення українсько-британських навчань становить до 45 діб у березні-грудні.

Очікується до 5 500 військовослужбовців (3 тисячі українців, 1,5 тисячі британців, 1 тисяча військових НАТО та учасниць "Партнерства заради миру"), до 30 літаків і вертольотів (по 10 від України, Великої Британії, НАТО та держав-учасниць "Партнерства заради миру"), до 11 катерів та суден (5 від України та по 3 від Великої Британії і НАТО).

Військові навчання "Козацька булава"

"Світла Лавина-2022"

Ці навчання пройдуть в Україні у 2022 році вперше, і про їх характер майже нічого не відомо.

Відбуватимуться вони 45 днів у межах лютого-грудня 2022 року і участь у них візьмуть збройні сили України, Угорщини, Румунії, Словаччини, а також контингент НАТО.

Для участі у навчаннях планується залучити до 1300 бійців: 500 українців, по 200 угорців, румунів, словаків та бійців НАТО і держав "Партнерства заради миру". Також планується залучення до 13 літаків і вертольотів: 5 від України та по 2 від решти держав.

Silver Saber-2022 ("Сільвер Сейбер-2022" / "Срібна Шабля-2022")

Українсько-польські навчання "Срібна Шабля" пройдуть у 2022 році вдруге. У 2021 році у них взяли участь 400 українських військовослужбовців Сил спеціальних операцій (ССО), які оцінювались на допуск до виконання завдань у складі Сил реагування НАТО (NATO Response Force).

Власне, ці військові навчання розглядаються, як складова перевірки та зворотного зв'язку концепції оперативних можливостей Альянсу. Адже, за правилами НАТО, кандидатів у Сили реагування оцінюють саме під час міжнародних заходів підготовки, а Польща є ментором України.

У 2022 році українсько-польські навчання відбудуться у три етапи: до 30 діб у лютому-квітні, 30 діб у травні-липні і 30 діб у серпні-грудні.

Загальна кількість військ та озброєння, яку очікується залучити, буде до 5 000 армійців (3 тисячі українців та по 1 тисячі військових Польщі, НАТО й держав "Партнерства заради миру"), до 16 видів авіації (6 літаків та вертольотів від України на НАТО, 4 – від Польщі) і до 10 суден (по 5 кораблів від України та НАТО).

Українсько-польські навчання "Срібна Шабля"

Sea Breeze-2022 ("Сі Бриз-2022" / "Морський бриз-2022")

Багатонаціональні військові навчання проводяться з 1997 року, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння і співробітництво в галузі оборонних та військових відносин між Міноборони США і Міноборони України.

Ці дві країни виступають співорганізаторами навчань, а участь у них беруть як члени НАТО, так і інші держави.

Метою навчань є покращення співпраці і координації між країнами чорноморського регіону (окрім Росії, яка відпрацьовується у якості потенційного ворога), тренування маневрів в морі і на суходолі.

За домовленістю між країнами, Україна надає військову і цивільну інфраструктуру чорноморського узбережжя, а США підтримують навчання фінансово, надають допомогу в техніці та обладнанні.

У 2022 році навчання триватимуть 45 діб впродовж березня-грудня.

Чисельність військових та техніки складе до 7 500 бійців (4 тисячі українців, 1,5 тисячі американців, 2 тисячі військових НАТО та держав-учасниць програми "Партнерство заради миру"), до 85 кораблів (35 суден від України, 20 – від США, 30 – від НАТО) і до 70 літаків та вертольотів (30 від України, по 20 від США та НАТО).

Читайте також: Sea Breeze-2021: Що відбувалося у Чорному морі під час навчань

Sea Breeze – це багатонаціональні військові навчання

Riverine-2022

Ці щорічні українсько-румунські навчання спрямовані на зміцнення регіональної безпеки і поліпшення взаємодії між флотами країн. Проводяться у гирлі Дунаю з 2018 року.

Їхня мета – відпрацювання спільних дій багатонаціональних катерних тактичних груп, підвищення сумісності і можливостей для проведення операції з безпеки на Дунаї.

Крім корабельно-катерних груп, від українських та румунських ВМС до відпрацювання спільних заходів залучаються й підрозділи Морської охорони Державної прикордонної служби України та Прикордонної поліції Румунії.

Українське військове командування неодноразово заявляло, що ці маневри дозволяють підтримувати стабільність у регіоні, якісно тренувати сили та запроваджувати стандарти взаємодії між військовими моряками обох країн.

У 2022 році навчання заплановані на березень-грудень і триватимуть 45 діб.

Загальна чисельність військової техніки та армійців складе до 400 військовослужбовців (200 українців та 200 румунів), до 20 кораблів (по 10 від України та Румунії) і до 10 літаків та вертольотів (по 5 від обох держав).

Читайте також: Riverine-2018: Для чого Україна з Румунією "москітний флот" тренувала

Військові навчання Riverine

Maple Arch-2022 ("Кленова Арка-2022")

Мета цих щорічних багатонаціональних навчань – підвищити сумісність, поглибити оборонні зв'язки між країнами-партнерами, наблизити їх до стандартів НАТО щодо планування та здійснення миротворчих операцій, а також вдосконалити навички, потрібні для ефективних дій.

Участь у навчаннях традиційно беруть військовослужбовці ЛитПолУкрбриг (литовсько-польсько-українська бригада) і Канади.

Як відомо, Литовсько-польсько-українська бригада була створена у 2014 році в рамках тристороннього співробітництва в сфері оборони. Підрозділ призначений для ведення незалежних військових операцій або участі в них. 

До складу бригади входять спеціальні військові частини трьох країн, вибрані з 21-ї Підгальської стрілецької бригади (Польща), 80-ї десантно-штурмової бригади (Україна) та батальйону Великої княгині Біруте Улан (Литва).

У 2022 році навчання відбудуться у березні-грудні впродовж 45 днів.

У них візьмуть участь до 3 700 військових (1 700 українців, по 500 литовців та поляків, 300 бійців з Канади, а також 700 бійців НАТО та програми "Партнерство заради миру") і до 22 літаків (по 4 від України, Литви, Польщі та Канади, а також 6 від НАТО).

Maple Arch-2022 ("Кленова Арка-2022")

Viking-2022 ("Вікінг-2022")

Це багатонаціональні розподілені комп'ютерні командно-штабні навчання (Multinational Computer Assisted Command Post Exercise), які організовуються і проводяться Швецією та Сполученими Штатами Америки з метою підтримання взаємодії та розвитку спроможностей держав і організацій щодо участі у реагуванні на кризи, миротворчих операціях та багатонаціональних місіях.

Серія таких навчань триває з 1999 року у рамках Меморандуму щодо розвитку мережі моделювання програми "Партнерство заради миру".

До участі залучаються військові, цивільні і поліцейські з запрошених держав, представники міжнародних та регіональних організацій, державних установ і неурядових організацій. Вчаться протидіяти реальним світовим кризам за допомогою комп'ютерного моделювання (Modelling & Simulation) та дистанційного навчання (ADL).

У 2022 році вони триватимуть не більше ніж 45 днів у проміжку з лютого по грудень (навіть називаються дати 28 березня – 07 квітня 2022 року).

У тренуваннях візьмуть участь до 500 бійців: по 200 від України та НАТО, 100 від Швеції.

Планування навчань Вікінг-2022

Читайте також: Не НАТО єдиним: Які міжнародні військові навчання пройдуть в Україні у 2021 році

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme