Не москітний флот: Як Україна збирається реанімувати проект "Корвет"

Український військовий флот хоч і дуже помалу, та все ж розвивається. Принаймні, зовні це виглядає саме так
 

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Не москітний флот: Як Україна збирається…

Depo.ua продовжує відслідковувати новинки української зброї та техніки. Ми вже розповідали майже про всі типи військових кораблів і катерів, які у ВМС ЗСУ прийнято називати "москітним флотом".

 

Читайте також: "Москітний флот": Що за штурмові бронекатери "Кентавр" боронитимуть Україну.

 

Читайте також: "Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США.

 

Читайте також: "Москітний флот": Яким буде новий український ракетний катер "Лань".

 

Читайте також: Не москітний флот: Що за розвідувальний корабель отримали ВМС ЗСУ.

 

Та нещодавно з'явились підстави сподіватися, що цей перелік поповниться ще одним типом великих кораблів, відомим, як проект 58250 "Володимир Великий" (за назвою першого корабля цього типу), або "Корвет" (за типом корабля).

 

"Найближчим часом знову постане питання відновлення програми "Корвет" за рахунок співпраці з потужним іноземним партнером, який хоче закупити цілу серію таких кораблів, розроблених нами. І за рахунок цього відбудеться реанімація проекту "Корвет" в Україні", – заявив два тижні тому в інтерв'ю "Апострофу" директор Defense Express Сергій Згурець.

 

Він натякнув, що йому відомий цей іноземний партнер, але він не уповноважений його називати. Також Сергій Згурець підтвердив, що в разі свого відновлення, проект буде озброєний новим українським комплексом "Нептун".

 

Історія проекту

 

Власне, проект 58250 "Корвет" – це перспективний багатоцільовий бойовий корабель, який був розроблений миколаївським державним підприємством "Дослідно-проектний центр кораблебудування" (ДП "ДПЦК") для потреб Військово-морських сил України.

 

Розробка проекту була завершена ще у 2008 році, а будівництво першого корабля ("Володимир Великий") почалося в травні 2011 року з запланованим спуском на воду у 2012 році. Однак, з різних причин терміни завершення будівництва неодноразово переносилися – спочатку через саботаж оборонних проектів російськими міністрами оборони України часів президентства Януковича, а потім через брак фінансування у зв'язку вимушеною війною проти Росії, яка розставила пріоритети на користь сухопутних військ.

 

Повернутись до проекту "Корвет" вирішили в листопаді 2017 року, коли постановою уряду №879, прийнятою 22 листопада, дію програми продовжили до 2028 року. За цей час планується побудувати чотири кораблі загальною вартістю майже 32 мільярди гривень. Перший з них ("Володимир Великий"), який наразі готовий на 17%, очікується у розпорядження ВМС ЗСУ у 2022 році.

 

Корвет "Володимир Великий"

 

Однак, як це часто буває в Україні, програма так і залишилась на папері – ані в бюджеті на 2018, ані в бюджеті на 2019 роки грошей на програму "Корвет" передбачено не було.

 

"Констатую факт: начебто все мужі державні підписують постанови, але кошти рахують після того, як підписали. Буквально два тижні тому прийшов лист, що немає в державі коштів відповідних і за рахунок Міністерства оборони проводити фінансування", – заявив командувач Військово-морськими силами ЗСУ віце-адмірал Ігор Воронченко у 2018 році в ефірі телеканалу ІншеТВ.

 

За таких обставин й справді чи не єдиною можливістю відновлення проекту "Корвет" є озвучений Сергієм Згурцем варіант іноземного замовлення, виручені кошти з якого пішли б на добудову кораблів для потреб ВМС ЗСУ.

 

Іншою проблемою даного проекту було озброєння. Спочатку воно мало бути імпортним, що з початком війни ускладнилось як з фінансових, так і з політичних причин. Однак, з доведенням до серійного виробництва вітчизняного ракетного комплексу "Нептун" ця проблема частково вирішиться.

 

Читайте також: "Вільха" та "Нептун": Які круті ракети будуть в ЗСУ у 2019-му.

 

Що собою представляє

 

Проект 58250 "Корвет" – це перспективний багатоцільовий бойовий корабель, призначений для вирішення задач мирного часу та ведення бойових дій та спеціальних операцій самостійно, у складі корабельних тактичних груп і угрупувань різноманітних сил.

 

Попри те, що корабель належить до класу корвет, його параметри та можливості дещо переважають загальноприйняті для цього класу стандарти, але недотягують до наступного класу – фрегат. Наш "Корвет" матиме водотоннажність 2650 тон (класичні корвети мають 500-2000 т, а водотоннажність фрегатів починається з 3500 т), довжину 112 метрів, ширину 13,5 метрів і осадку 5,6 метрів. Екіпаж корвета становитиме 110 осіб. Він матиме здатність розвивати швидкість не менше 30 вузлів, матиме дальність плавання 4000 миль і автономність плавання 30 діб.

 

На кораблі передбачене наступне навігаційне та радіолокаційне обладнання:

- 3D РЛС виявлення надводних і далеких повітряних цілей;

- 3D РЛС виявлення надводних та повітряних цілей на середній дистанції

- АСУ бойовими діями РЛС дальнього загоризонтного цілевказування для УРО;

- Радіолокаційна система управління АУ ОЕлС "Sarmat"

- Підкільова ГАС і ГАС із протяжною антеною, що буксирується.

 

Також проектом передбачені системи радіо-технічного забезпечення (РТЗ) та радіо-електронної боротьби (РЕБ).

 

"Корвет" матиме цілий спектр різноманітного озброєння: ударне (планується розміщення двох пускових установок "Нептун" із загальним боєзарядом у 8 ракет), артилерійське (планується розміщення двох артустановок малого калібру з дальністю ураження 5 км та однієї гармати середнього калібру з дальністю ураження 16 км; також йде розробка бойового модуля українського виробництва для боротьби з асиметричними загрозами), зенітне (планується зенітно-ракетний комплекс з дальністю ефективного ураження 30 км) і торпедне (плануються два тритрубні торпедні апарати з дальністю дії залежно від типу використаної торпеди 5-25 км).

 

Конструктори змогли "впихнути" в нього зброю, яка дозволить повноцінно виконувати функції протиповітряної, протиракетної, протикорабельної та протичовнової оборони. А зовнішній вигляд проекту свідчить, що при його реалізації буде застосовано елементи стелс-технології – основна зброя буде захована всередині корабля, що зробить його більш "обтікаємим" і, як наслідок, менш помітним для радарів.

 

Також передбачається, що "Корвет" буде укомплектований штатним гелікоптером.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme