"Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США

Окрім новітніх катерів вітчизняного виробництва, "москітний флот" українських військово-морських сил поповнює також "гуманітарна допомога" від західних партнерів

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Москітний флот": Що за "Айленди" Україн…

Фото – ВМС ЗСУ

Влітку 2015-го року перший заступник начальника штабу командування ВМС України контр-адмірал Дмитро Таран шокував заявою, що в Криму Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких морально застаріли і вимагають ремонту.

Все це змусило українську владу до розробки нової стратегії розвитку Військово-морських сил. У 2016-му році була оголошено про створення в Україні так званого "москітного флоту", за прикладом Швеції.

Тоді ж було заявлено, що в основу ВМС України мають становити нові корвети проекту 58250, ракетні катери проекту "Лань", малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 "Гюрза-М" і десантно-штурмові катери проекту 58503 "Кентавр-ЛК".

Читайте також: "Москітний флот": Що за штурмові бронекатери "Кентавр" боронитимуть Україну

Але так сталося, що підвернулася нагода безкоштовно отримати хоч і вживані, але цілком добротні американські кораблі типу "Айленд" ("Island"). Точніше, США вирішили послабити позиції Росії у Чорному морі, посиливши головного її ворога списаними у себе кораблями. Та й з безкоштовністю не все так однозначно – за самі кораблі Україна американцям, звісно ж, платити не буде, однак за супутні послуги для безкоштовної їх передачі заплатить 260 млн грн (10,1 млн доларів). До цих супутніх послуг, зокрема, входять розконсервація, навчання екіпажу і транспортування кораблів до Одеси. Адже обидва катера були виведені зі складу Берегової охорони США у 2017-му році та знаходилися у законсервованому стані, в очікуванні передачі їх Україні.

Взагалі, вперше про передачу Україні кораблів типу "Айленд" згадали ще в 2014-му році на рівні пропозицій. А в 2017-му перший заступник командувача ВМС Андрій Тарасов заявив, що кораблі, які США нададуть Україні безкоштовно, мають з'явитися в наших водах після навчань "Сі Бриз-2017".

Однак час йшов, а на шляху до передачі кораблів Україні поставали все нові й нові перешкоди, переважно бюрократичного характеру. І лише 27 вересня 2018-го року у Балтиморі за участі президента України Петра Порошенка та віце-адмірала Берегової охорони США Майкла Макаллістера відбудеться церемонія передачі катерів Drummond та Cushing Україні.

Читайте також: Інструмент "Айлендів": Як Україна може виграти від тактики НАТО в Чорному морі.

Фото – Український мілітарний портал

Відомо, що дані катери побудовані на суднобудівній верфі Bollinger Shipyard в Луїзіані і прийняті на службу у 1988-му році. Українською стороною було проведено дефектування обох катерів, а також їх систем та механізмів, внаслідок чого було підтверджено, що вони знаходяться у добротному технічному стані, здатні виходити в море при потужних штормах, виконувати завдання у складних умовах, у тому числі вести вогонь.

Повідомляється, що обидва катера оснащені радіо-локаційною станцією загального виявлення AN/SPS-73 та 5,4 метровим доглядовим човном Zodiak Hurricane 540. Крім цього джерела повідомляють, що катери будуть передані Україні зі штатною зброєю, а це 25-мм артилерійські установки Bushmaster Mark 38 Mod 0, що саме по собі дуже круто хоча б з огляду на те, що ЗСУ з таким раніше не мали справи.

Також стали відомі точні характеристики "Айлендів" – їх оприлюднив Український мілітарний портал:

Водотоннажність: 170,9 тонн (повна у Cushing) і 167,76 тонн (повна у Drummond)

Довжина: 33,52 метрів

Довжина з кормовою платформою: 34,44 метрів (на обох катерах присутня)

Ширина найбільша: 6,4 метрів

Осадка найбільша: 2,13 метрів

Висота найбільша: 16,7 метрів

Швидкість найбільша: 29,5 вузлів

Швидкість переходу (номінальна): 18 вузлів

Швидкість економічного ходу: 12 вузлів

Найменша швидкість патрулювання: 10 вузлів

Швидкість мінімальна (на 2-х ГД): 9 вузлів

Дальність плавання при 90% запасах ПММ: 2307 миль

Дальність плавання: 2058 миль (розрахунок дальності плавання зроблено для умов що корабель рухається 24 години швидкістю ходу 29,5 вузлів та 96 годин зі швидкістю ходу 10 вузлів)

Екіпаж: 16 осіб

Автономність: 5 діб (обмежена запасами продовольства (ємністю морозильної камери) та може бути збільшена)

Запас пального (95%): 35223 літрів

Запас води: 3558 літрів (поповнюється опріснювальною установкою)

Запас моторного мастила: 412 літрів

Озброєння: - 25-мм автоматична артилерійська установка Bushmaster Mark 38 Mod 0

- 12,7-мм кулемети М2НВ

На озброєнні варто зупинитись більш детально.

Фото – Wikipedia

Отож, Bushmaster Mark 38 Mod 0 – це одноствольна автоматична корабельна установка на основі 25-мм гармати M242 Bushmaster і верстата Mark 88. Розроблена вона була ще у далекому 1986-му році, а на озброєння потрапила одночасно з "Айлендами" – у 1988-му. Вона служила для оборони і нападу проти легких надводних і берегових цілей.

Установка має повітряне охолодження, позбавлена стабілізації і має ручне наведення (на відміну від більш нової версії Mod 2, яка може керуватися дистанційно). Гармата може стріляти снарядами 25-мм х 137-мм як в напівавтоматичному (одиночні постріли), так і в автоматичному режимах. При цьому скорострільність становить 175 пострілів за хвилину.

Фото – Wikipedia

Що стосується кулемету М2НВ, то це великокаліберний кулемет, розроблений наприкінці Першої світової війни Джоном Браунінгом. Цей кулемет ефективний проти піхоти, неброньованого та легкоброньованого транспорту, човнів та літаків на низьких висотах. На кожному кораблі зазвичай розміщується від двох до чотирьох таких кулеметів.

Попри свою древність, цей кулемет досі залишається на озброєнні багатьох країн НАТО та ряду інших країн. Він, з дуже нечисленними модифікаціями, залишається у використанні довше за будь-які інші ручні типи озброєння у США.

Кулемет стріляє кулями 50 BMG (12,7-мм x 99-мм), які також широко застосовуються у великокаліберних снайперських гвинтівках через те, що схильні до меншого впливу вітру, у порівнянні з легшими кулями менших калібрів. При цьому бойова скорострільність становить 450-575 пострілів за хвилину.

Фото – stripes.com

Як бачимо, зброя хоч і раритетна та навіть історична, але навряд чи сильно допоможе у відкритому протистоянні з бойовими кораблями чи катерами ворога. Разом з тим, ніщо не заважає українським інженерам "прикрутити" на борт "Айленда" і ракетну установку типу "Нептун". Габарити корабля та експлуатаційні характеристики ракети теоретично дозволяють такий симбіоз.

Читайте також: Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі.

Залишилось додати, що після офіційної церемонії передачі їх від США до України відбувся процес технічного обслуговування цих катерів та підготовка українських екіпажів до них. А 21 жовтня 2019 року обидва кораблі прибули в Одесу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme