"Москітний флот": Яким буде новий український ракетний катер "Лань"

Окрім уже спущених на воду катерів, Україна може похизуватись і новими перспективними розробками

"Москітний флот": Яким буде новий україн…

Фото – Defense Express

Як відомо, до початку російсько-української війни Військово-морські сили України налічували лише 22 бойових кораблі та катери, плюс кілька десятків допоміжних суден.

Та навіть ця купа "металобрухту" з перших днів протистояння виявилася заблокованою на базах у Криму. Влітку 2015-го року перший заступник начальника штабу командування ВМС України контр-адмірал Дмитро Таран повідомив, що в Криму Україна втратила 75% свого Військово-морського флоту, зберігши лише 40 кораблів і суден, половина з яких морально застаріли і вимагають ремонту.

Все це змусило українську владу до розробки нової стратегії розвитку Військово-морських сил. У 2016-му році було оголошено про створення в Україні так званого "москітного флоту", за прикладом Швеції.

За словами тодішнього командувача ВМС України, віце-адмірала Сергія Гайдука, до 2020-го року ядро національного флоту має бути створене за рахунок будівництва біля 30 нових кораблів, допоміжних суден та катерів, спроможних вирішувати бойові завдання із захисту інтересів держави на морі. Це, зокрема, нові корвети проекту 58250, ракетні катери проекту "Лань", малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 "Гюрза-М" і десантно-штурмові катери проекту 58503 "Кентавр-ЛК".

Читайте також: "Москітний флот": Що за штурмові бронекатери "Кентавр" боронитимуть Україну.

Але так сталося, що підвернулася нагода безкоштовно отримати хоч і вживані, але цілком добротні американські кораблі типу "Айленд" ("Island"). Точніше, США вирішили послабити позиції Росії у Чорному морі, посиливши головного її ворога списаними у себе кораблями. Таким чином Україна поповнила свій "москітний флот" ще двома одиницями.

Читайте також: "Москітний флот": Що за "Айленди" Україна отримала від США.

Разом з тим, не припинялась розробка нового українського ракетного катера, здатного мати на озброєнні крилаті ракети "Нептун", які розроблялись паралельним курсом.

Читайте також: Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі.

Таким ракетним катером має стати катери типу "Лань", розробки конструкторського бюро ПрАТ "Завод кузня на Рибальському", прототип якого під шифром "Веспа" вперше презентували на ІІІ міжнародній виставці оборонної промисловості ADEX-2018, яка пройшла 25-27 вересня у Баку.

Українці ж мали нагоду вперше побачити надію українського флот 9-12 жовтня у Києві під час Міжнародної спеціалізованої виставки засобів захисту, озброєння, військової та спеціальної техніки, технологій і товарів подвійного використання "Зброя та безпека 2018".

Там же головний конструктор ПрАТ "Завод кузня на Рибальському" Сергій Білозубенко розказав, що з деякими дрібними відмінностями цей проект під шифром "Лань" будуть будувати для потреб Військово-морських сил України.

Ця заява дає підстави припустити, що проект "Веспа" – це ніщо інше, як осучаснена версія проекту "Лань", розробленого миколаївським державним підприємством "Дослідно-проектний центр кораблебудування", катери якого ще з 2012-го року виготовляються на замовлення В'єтнаму, але вже дещо застаріли.

Що стосується назви проекту, то, судячи з усього, під брендом "Веспа" ці катери будуть виготовлятись на експорт, тоді як ВМС ЗСУ отримають їх під більш звичною назвою "Лань".

Вже відомо, що "Веспа"/"Лань" буде будуватися на київському суднобудівному підприємстві "Кузня на Рибальському", а також, якщо дозволятимуть потужності, то ще й на Миколаївському суднобудівному заводі.

Що стосується загальних характеристик цього катера, то вони, за даними Українського мілітарного порталу, мають наступний вигляд:

- Водотоннажність стандартна: 550 тонн

- Водотоннажність повна: 640 тонн

- Довжина найбільша: 64,46 метрів

- Ширина найбільша: 9,6 метрів

- Осадка: 3,65 метрів

- Максимальна швидкість: 40 вузлів

- Економічна швидкість: 16 вузлів

- Дальність плавання на економічній швидкості: 2300 миль

- Екіпаж: 38 (+6) осіб

- Автономність: 10 діб на 38 осіб

- Матеріал корпусу: Суднобудівна сталь

- Матеріал надбудови: Алюмінієвий сплав

Згідно затвердженої у 2015-му році перспективної структури, до 2020-го року планується ввести до складу ВМС України три ракетних катери типу "Лань" (по одному у 2018-му, 2019-му і 2020-му роках).

Однак, за останніми даними, цей графік трохи зсувається – до кінця поточного року планується закласти лише перший корпус цього катеру. Затримка пов'язана з тим, що майже весь 2018-й рік тривала адаптація проекту до сучасних стандартів, в першу чергу в плані озброєння.

До речі, озброєння буде вітчизняного виробництва. Зокрема проектом передбачено встановлення:

- Протикорабельні ракети: 8 ПКР Нептун (Укр)

- ЗРК: Арбалет-К (Укр)

- Переносний ЗРК: 16 x Ігла

- Артилерійська установка: 76-мм АК-176

- Артилерійська установка: 2 х АК-630М

- Кулемети: 2 x 12,7-мм

- Радар: Morena Delta-3D

- Система керування вогнем: Protazan-K, Spys-K

Як бачимо, озброєння досить серйозне, і це не випадково. Адже, даний ракетний катер призначений для патрулювання, здійснення конвоювання та у разі потреби знищення бойових кораблів, транспортів і десантних засобів противника як самостійно, так і у взаємодії з ударними силами флоту.

Більше того, на думку командувача ВМС ЗСУ Ігоря Воронченка, ракетний катер типу "Лань" повинен стати основою бойового потенціалу українського флоту. Адже зараз Україні потрібні малі катери прибережної зони, здатні стримувати виходи російських угрупувань в Чорному та Азовському морях.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"