"Вільха" та "Нептун": Які круті ракети будуть в ЗСУ у 2019-му

Ракетний комплекс "Вільха" офіційно був взятий на озброєння ЗСУ, а "Нептун" став на крок ближче до цього

Перший віце-прем'єр - Міністр економрозвитку та торгівлі України Степан Кубів відзвітував 21-го грудня про початок серійного виробництва боєприпасів для вітчизняного ракетного комплексу "Вільха". Була завершена лінія виробництва ракет, а на Павлоградському хімічному заводі на Дніпропетровщині було запущену лінію з виробництва палива для них.

Також Кубів порадував, що до кінця 2018 року очікується укладання контракту щодо створення у Києві виробничих потужностей для серійного виробництва крилатої ракети за проектом "Нептун".

Загалом за 2018-й рік було виділено з бюджету 3 млрд гривень на відновлення стратегічних виробництв в ОПК.

Пропонуємо нагадати, що ж це за круті ракети, якими ЗСУ в теорії зможуть знищувати російський флот у Чорному та Азовському морях, і навіть зруйнувати Кримський міст.

"Вільха"

Ще 20-го жовтня Урядовий портал повідомив про взяття на озброєння ракетного комплексу "Вільха".

У конструкторському бюро "Луч", яке розробляло новітню зброю, зазначили, що військові можуть отримати нове озброєння в середині 2019 року.

На початку жовтня на Херсонщині завершилися державні випробування "Вільхи".

На кожному з етапів випробувань перевірялися на відповідність різні параметри тактико-технічних характеристик ракет від точності потрапляння у визначені цілі на максимальній та мінімальній дальностях, потужності та ефективності знищення цілі бойовою частиною ракети до одночасного враження цілей, які були розведені на велику відстань.

Ще в січні Петро Порошенко під час засідання РНБО нагадав про успішні випробування "Вільхи" і побажав, щоб в 2018-му році вдалося остаточно завершити процес випробувань і перейти до серійного виробництва.

10-го квітня голова РНБО Олександр Турчинов повідомив, що в Одеській області розпочалися державні випробування ракетного комплексу "Вільха".

Саме вони вважалися тоді фінальним етапом перед стартом серійного виробництва. За словами Турчинова, всі етапи державних випробувань відбулися успішно, а "Вільхою" зацікавилися навіть іноземці.

У квітневих випробуваннях "Вільхи" взяв участь особисто президент Петро Порошенко і вкотре доручив якнайшвидше поставити її на потік.

А в жовтні, коли випробування таки вже завершилися, стало відомо, що попри інтерес іноземців першочерговою задачею буде поставка "Вільхи" у ЗСУ.

Зараз про Вільху у вільному доступі інформації дуже мало. В основному - через секретність проекту. Через це значна кількість людей досі думають, що "Вільха" - це РСЗВ (реактивні системи залпового вогню). Але насправді - це не так.

Що таке "Вільха"

Перш за все, "Вільха" - це ракета. Якщо говорити про реактивну систему залпового вогню, то у комплексі для "Вільхи" йде добре відомий БМ-30 "Смерч" на шасі МАЗ-543, яка розроблена ще за радянських часів, у 1987-му році. Але в Україні під "Вільху" планується виготовлення шасі КрАЗ.

Які характеристики

Знову ж таки, багато інформації про ТТХ "Вільхи" немає через ту саму секретність.

Та після випробувань ті від інсайдерів можна оприлюднити певні деталі.

"Вільха" - це реактивний, високоточний 300-мм снаряд, який здатен вражати цілі на відстані 120 км (ракетні корпуси виготовлені на ДАХК "Артем"). Точнісь відхилення від цілі - 50 метрів, при використанні інерційної системи наведення, а 7 метрів, при використанні GPS-корекції. Також, за деякими даними, "Вільха" може вражати цілі на максимальній відстані - 170 км.

Мова йде як про наземні так і надводні цілі разом з повітряними об'єктами.

Якщо повернутися до стандартних боєприпасів "Смерча", серед яких також є 300-мм реактивні снаряди (від осколкових та самонавідних до комулятивно-осколкових та протитанкових мін), то його дальність стрільби від 20 до 120 км. Виходить, що "Вільха" значно збільшує дальність ураження цілей. По точності і дальності вона трошки не дотягує до останньої модифікації американської MGM-168A ATACMS Block 4A. І не поступається російським "Іскандерам".

За словами Турчинова, "Вільха" краща за "Смерч".

Випробування

Вперше про "Вільху" ми почули в січні 2016 року, а випробування відбулося в березні того ж року.

Останні перед державними провели 22 грудня 2017 року на полігоні в Одеській області.

В ході них ракети запускалися за допомогою нового турецького обладнання Repkon.

Державні ж мали завершитися на Херсонщині в квітні. Але після них ще були стрільби і в підсумку всі випробування підійшли до кінця в жовтні.

Крилатий "Нептун"

Під час урочистостей до Дня ЗСУ 5-го грудня міністр оборони Степан Полторак розповів, що "Нептун" пройшов чергові успішні випробування.

"Буквально 10 хвилин тому мені доповіли про успішне завершення випробувань протикорабельного комплексу "Нептун", про продовження ресурсу і модернізацію 125 комплексу, і навчальних пусків по морським цілям", - сказав Полторак.

Ще в серпні випробування ракети відбулися в Одеській області.

Тоді відео випробувань розмістили в Інтернеті КБ "Луч". Воно справді радує та вражає.

Крилата ракета "Нептун" - українська розробка державного підприємства КБ "Луч" у співпраці з "Мотор Січ".

Останні випробування стали черговим етапом на шляху прийняття "Нептуна" на озброєння в ЗСУ. Раніше воно очікувалося влітку 2018-го. І зараз якомога швидше завершення випробувань і перехід до серійного виробництва є дуже важливим. Оскільки після агресії Росії проти українських кораблів неподалік Керченської протоки і загальну перевагу флоту РФ в Азовському морі "Нептун" стане серйозним аргументом для прикриття портів Маріуполя, Бердянська та загалом Азовського узбережжя.

Характеристики ракети досі засекречені. Та глянувши в минуле, можна зрозуміти, якою буде наша крута зброя.

Предок "Нептуна"

Корені розробки сучасної української крилатої ракети лежать ще в СРСР. У 1977 році в країні рад розпочали розробку ракети, яка мала кодову назву X-35. З 1983-го починалися перші випробування. Її метою було знищення кораблів ворога, водотонажністю до 5 тисяч тонн. Для розуміння - вони мали топити фрегати, корвети, ескадрені міноносці.

Проект X-35 дуже сильно нагадував американську протикорабельну ракету "Гарпун", яку починали розробляти ще в 1965 році.

В СРСР з розробкою X-35 не склалося. Банально не встигли, враховуючи те, що виникали проблеми з головкою самонаведення. Останній компонент - ключовий у цій зброї. Між іншим, корпуси ракети в СРСР мав робити наш Харківський авіаційний завод.

Після розвалу "совка" за X-35 взялася вже Росія. Там знайшли індійські гроші і в 2003-му році крилата ракета встала на озброєння армії, зокрема авіаційному базуванні в морському комлексі "Уран" та береговому "Бал".

Україна затягнула із власною розробкою крилатої ракети, маючи при цьому виграшне становище, у порівнянні з тією ж Росією. Вперше питання "Нептуна" вийшло на порядок денний в 2010-му році. Вже згаданий Харківський авіаційний завод готовий був робити корпуси. Тим більше, що в 2013-2014-му створив кілька по замовленню Росії для її ракет. "Мотор Січ" мала серійний двигун МС-400, котрий є основним у "Нептуні". Стартовий двигун йде від ракети С-125, але в певній мірі перероблений.

Зміна влади та початок війни на Донбасі прискорили розробку ракети. перші випробування відбулися вже в 2015-2016 роках. Після цього на ракету встановили головку самонаведення від вітчизняного "Радіонікса".

З тих пір інформація про ракету засекречена. В чомусь її "допилюють". Говорилося, що влітку 2018-го вона має стати на озброєння.

Якщо подивитися на останнє відео випробувань від КБ "Луч", стає зрозуміло, що наразі ухил робиться саме на варіант берегового базування ракети.

Втім, розглядається всерйоз як морське так і повітряне. Якщо говорити про морське, то спеціально під "Нептун" у нас розпочали будівництво катерів "Лань". Ще в березні цього року повідомлялося, що проект "Лань-М" вже на фінальній стадії. Перший ракетний катер ВМС мають отримати в 2019-му. Основною зброєю катерів "Лань" буде ракета "Нептун".

Характеристики

Наразі офіційно жодні характеристики ракети "Нептун" не озвучувалися. Та дивлячись на її корені - X-35, можна стверджувати, що вона буде близька до неї.

"Нептун" зможе летіти на висоті 10-15 метрів над водою, на кінцевій ділянці відбувається захоплення цілі і висота польоту може зменшуватися до 5 м. Вага бойової частини навряд чи буде більшою за 145 кг. Дальність пуску не може перевищувати 280 км, бо існують міжнародні домовленості, згідно з якими велася розробка. X-35 летить на відстань 260 км. "Нептун" має бути оснащений проникаючою осколково-фугасною бойовою частиною, завдяки якій можна топити ракетні, артилерійські та інші катери і кораблі. Якщо ми говоримо про "Лань", то з такою зброєю в Азовському морі Україна нарешті отримає серйозну перевагу над Росією. Його глибина ледь досягає 14 м, в середньому - близько 7 м. У Чорноморському флоті Росії набереться від сили 10-15 малих ракетних кораблів і катерів, які можуть відповідати цим параметрам. І котрі наразі вже плавають у морі. Знищувати такі цілі "Нептунами", за бажання, не стане проблемою навіть з берега.

Тому, в умовах російської блокади Керченської протоки, і труднощів, котрі їхні кораблі наразі створюють для нас в Азовському морі, необхідно якомога швидше доставити "Нептун" до умовного Бердянська, де до кінця року мала запрацювати база ВМС.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна