Безпекова допомога Україні: Куди підуть американські гроші

США погодили свій оборонний бюджет на 2020 рік, у який заклали 300 млн доларів на потреби української армії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Безпекова допомога Україні: Куди підуть…
Фото – Medium.com

Епопея з наданням Сполученими Штатами Америки безпекової допомоги Україні у 2020 році (програма "Ініціатива сприяння безпеці в Україні") вже встигла перетворитись на серіал з ознаками скандальності. Рішення про таку допомогу в обсязі 250 млн дол. готувалося завчасно, однак наприкінці серпня президент США Дональд Трамп попросив свою команду національної безпеки переглянути програму фінансування, щоб забезпечити використання цих грошей в інтересах Сполучених Штатів.

Це відбувалося на фоні помітного потепління стосунків між Трампом і Росією, тому багато хто почав кричати "зрада" і розганяти панічні настрої про те, що США відвернулися від України і залишили її з Росією сам на сам.

Однак, 13 вересня Адміністрація США та Конгрес підтримали рішення щодо розблокування цієї безпекової допомоги Україні, а 10 грудня у Конгресі США погодили оборонний бюджет країни на 2020 рік, у який заклали виділення 300 млн дол. на потреби української армії.

Якщо бути зовсім точним, то Україна у 2020 році має отримати від США 300 мільйонів доларів на фінансування "Ініціативи з надання сприяння Україні у сфері безпеки, включаючи летальні засоби оборони". Тобто, попри спроби Трампа заблокувати цю допомогу, вона навіть зросла на 50 млн.

Але тут треба розуміти, що Україна не отримає ці гроші готівкою чи банківським переказом. Більше того – вона ці гроші, саме як гроші, взагалі не отримає – на цю суму в США будуть або виготовлені, або придбані на американському ринку і поставлені в Україну потрібні нам техніка і озброєння.

"Частина цих коштів буде використана на летальне озброєння. У нас є певний перелік того, що для нашої армії потрібно прямо зараз. І з цього переліку є те, що Сполучені Штати готові дати прямо зараз. Далі відбувається конкурсний процес відбору заявок. … Нам потрібні додаткові кораблі. Ми над цим теж працюємо. Нам потрібні радари, які дозволять контролювати поверхню і за горизонт. Нам потрібні ракетні системи, які дозволять нам посилити ракетний щит, допоки ми будуємо свій. Нам потрібні тренування. Нам потрібен закритий зв'язок. Нам потрібні супутникові знімки. Нам потрібно це все, цей перелік відомий і нашим американським партнерам. У процесі переговорів ми просто намагаємося вибрати, що має найбільший пріоритет", – заявив 16 грудня в інтерв'ю одному з українських видань міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.

Давайте, що називається, пройдемось по списку і спробуємо проаналізувати – які перспективи посилення ЗСУ у названих міністром сферах оборони та безпеки за рахунок американських платників податків.

У цьому ж інтерв'ю Пристайко не став заперечувати, що під летальним озброєнням маються на увазі, зокрема, нові протиракетні системи Javelin. Раніше про це ж говорив і міністр оборони України Андрій Загороднюк. Більше того – на початку жовтня Держдепартамент США вже схвалив продаж Україні нової партії "Джавелінів" на суму 39 мільйонів доларів.

Читайте також: План Держдепу. Як змінить війну на Донбасі американська зброя.

Що стосується додаткових кораблів, то швидше за все тут мова йде про чергову партію "Айлендів". Принаймні, ще 13 листопада тимчасово повірений у справах США в Україні пан Джозеф Пеннінгтон під час перебування в Одесі повідомив, що Сполучені Штати Америки передадуть українським ВМС ще три патрульних катери типу Island.

Судячи з усього, самі кораблі нам дістануться безкоштовно, а частина виділеної США суми піде на їх транспортування в Україну і супутні витрати. Як відомо, попередні два безкоштовних "Айленди" обійшлись Україні у 260 млн грн (10,1 млн доларів).

Читайте також: Дайте три: Які ще "Айленди" отримає Україна від США.

Але якщо з "Джавелінами" і "Айлендами" все більш-менш зрозуміло і їх поставки вже вийшли на майже регулярний рівень, то з усім іншим не все так просто.

Особливо цікавою є ситуація з ракетними системами. Як відомо, Україна зараз розробляє власні тактичні ракетні комплекси "Грім-2" і "Сапсан", які дозволять не лише вберегти наше небо від російських ракет і літаків, але й тримати під прицілом Москву і стануть нашим неядерним щитом стримування агресора.

Читайте також: "Борисфен", "Грім" і "Сапсан": Чим Україна зможе накрити Москву.

Але ці проекти ще не готові, а агресор вже напав і диктує нам свої умови, тому Україні потрібні схожі ракетні комплекси "тут і зараз". Тому час від часу піднімається питання про потужні американські зенітні ракетні комплекси Patriot для протиповітряної оборони.

З відкритих джерел відомо, що Україна ще в серпні 2018 року подала запит у США щодо купівлі систем протиповітряної оборони вартістю 750 млн доларів за одну одиницю, при необхідності мінімум трьох відповідних військових комплексів для української армії. І хоч не називалось, які саме це мають бути ракетні системи, більшість експертів припустили, що мова йде про Patriot PAC-2 та/або Patriot PAC-3, які стоять на озброєнні держав НАТО та інших провідних держав світу.

Різниця між ними полягає в тому, що комплекси Patriot PAC-2 (Patriot другого покоління) із керованими протиракетами призначені в основному для знищення літаків, але здатні перехоплювати й балістичні ракети. А от комплекси Patriot PAC-3 (Patriot третього покоління) вже спеціально пристосовані для знищення балістичних ракет.

Читайте також: Ефект Patriot: Чим допоможе американська система ППО Україні.

І хоч вартість750 млн доларів за одиницю дещо вибивається з загального "кошторису", однак мова цілком може вестись про знижку на суму, в межах виділеної США допомоги.

Також не виключений варіант поставок в Україну протикорабельної зброї. Зокрема, американський сенатор-республіканець Джон Баррассо закликав владу США і НАТО до цього одразу після російської агресії к Керченській протоці рік тому. Якщо говорити про конкретику, то прозвучали назви протикорабельних ракет US-AGM-84 Harpoon Block II, AGM-158C LRASM A, та норвезьких ракет NSM, які стоять на озброєнні ВМС США. Також він запрпонував надати Україні платформи для запуску, системи наведення цілі і радари.

Читайте також: "Гарпун" та NSM: Чим США можуть допомогти Україні в морській війні.

І хоч з того часу не було нічого чути про подвижки у цьому питанні, це не означає, що перемовини не велися і не ведуться. Тим більше, в контексті того, що вітчизняний аналог – проект "Нептун" – ніяк не подолає етап фінальних випробувань і не надійде на озброєння ЗСУ.

Читайте також: Збройний анабіоз: В якій кризі опинилася українська оборонка за Зеленського.

Що стосується тренувань, то Україна регулярно бере участь у спільних військових навчаннях із США, а українські офіцери проходять стажування у Пентагоні. Очевидно, Пристайко натякає на розширення цієї опції.

А от ситуація з радарами, закритим зв'язком і супутниковими знімками наразі покрита мороком. У 2019 році США надали Україні сучасні контрбатарейні радари класу AN/TPQ-36, які призначені для виявлення та визначення координат вогневих позицій мінометів, артилерійських гармат та реактивних систем залпового вогню ворога. Однак це трохи не те, про що згадував Пристайко ("радари, які дозволять контролювати поверхню і за горизонт"). Тут нам залишається лише спостерігати за розвитком подій і ловити інформацію, яка буде просочуватись з високих кабінетів.

Ну а на останок вважаємо за необхідне нагадати, що станом на початок грудня 2019 року з майже 400 мільйонів доларів військової допомоги США на цей рік Україна освоїла лише 85%. На решту грошей досі не укладені контракти, адже, як ми нещодавно писали, після останніх гучних журналістських розслідувань і посадок генералів з полковниками, майже всі військові, які мають повноваження щось підписувати, банально бояться і уникають цього (переважно йдуть на лікарняне), а їхні заступники також намагаються не підставлятись (найчастіше просто затягують прийняття рішень на невизначений термін). Таким чином втрачається дорогоцінний час.

Читайте також: Довоювалися-3: Як влада Зеленського знищує українську армію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme