План Держдепу. Як змінить війну на Донбасі американська зброя

Пентагон і Держдепартамент США розробили план поставок в Україну протитанкових ракет та іншої зброї для оборони

План Держдепу. Як змінить війну на Донба…

Дискусія щодо поставок в Україну летальної зброї велася ще з 2014-2015 років. Тоді ця ідея знаходила багато позитивних відгуків, одним із двигунів ідеї був сенатор Джон Маккейн. Але вже екс-президент США Барак Обама під час своєї каденції всіляко блокував ініціативу, стверджуючи, що поставки зброї можуть призвести до ескалації насильства. Натомість, США щороку збільшували фінансування допомоги Україні (на 2017 рік планувалося $663, 4 млн), продовжували забезпечувати ЗСУ бронежилетами, касками, аптечками, оборонним озброєнням - контрбатарейними радарами AN/TPQ-36, безпілотниками Raven RQ-11B, які офіційно надійшли влітку 2016-го. Окрім цього, в Україні працюють американські військові інструктори. Їхня робота, безумовно, викликала критику зі сторони Росії, проте, на відміну від "Л-ДНР", куди Росія регулярно надсилає офіцерів та інструкторів, американці в Україні працюють на запрошення нашої влади, а росіян на український Донбас ніхто не кликав - псевдореспубліки офіційними утвореннями ніхто не вважає.

Після президентських виборів і перемоги Трампа дискусія щодо зброї поновилася. Особливо після того, як Трамп на фоні всіх скандалів щодо його зв'язків із Путіним, втручанням Росії в американські вибори був змушений відійти від політики зближення із Росією, засудив анексію Криму та навіть готовий підписати закон про санкції проти Росії.

Джерела The Wall Street Journal повідомляють, що Пентагон та Госдеп вже розробили план поставок зброї в Україну. Білий дім його ще не схвалив, а Трамп взагалі не в курсі. Втім, мова йде про "оборонне озброєння" для того, щоб Київ міг захищатися і стримувати агресію Москви. Між іншим, про реальність цих планів говорив і спецпредставник США в Україні Курт Волкер. Також після візиту у США про надання Україні зброї казав голова ВР Андрій Парубій. Він стверджував, що у Пентагоні обговорюється це питання. Про готовність прийняти зброю заявляв голова Міноборони Степан Полторак, а президент Петро Порошенко навіть говорив про досягнення домовленості з міністром оборони США Джеймсом Меттісом.

За інформацією The Wall Street Journal, в Україну хочуть поставити ракетні комплекси Javelin і засоби протиповітряної оборони. Наразі важко сказати, що мається на увазі під ППО. Навряд чи американці вирішать розмістити в Україні дорогі системи THAAD та Patriot, вартість яких перевищує мільярди доларів. Хіба що дадуть під них кредит, але і це малоймовірно. Хоча б тому, що для використання цих систем потрібно досить довго навчати наших військових. Більше того, після скандалу із начальником Яворівського полігону, якого звинуватили у співпраці з ФСБ, надавати щось технологічно сучасне для американців буде зайвим ризиком. В Україні досі забагато російської агентури. Мова може йти хіба про системи РЛС. Щодо Javelin, новини досить позитивні. Ці ракетні комплекси Україна просила ще два роки тому, але отримала відмову.

Наразі ж рішення залежить від Білого дому. І Трамп цілком може піти на це заради того, щоб розбити всі підозри і звинувачення у "роботі на Путіна", що йому закидають в США.

За інформацією тих самих джерел The Wall Street Journal, вся ця зброя за планом Міноборони США має розміщуватися в зоні бойових дій на Донбасі. Для ЗСУ воно стане в нагоді, оскільки Javelin є загрозою для російських танків, котрі поставляються бойовикам, і які регулярно ведуть бойові дії проти нашої армії. Останні бої під Красногорівкою, 19-20 і наприкінці липня продемонстрували, що терористи використовують танки при наступальних діях у кількості двох та навіть чотирьох одиниць. Регулярно танки висуваються до наших позицій та обстрілюють їх на Маріупольському напрямку, в районі Широкиного-Водяного, стріляють по Опитному зі Спартака, діють в районі "Бутівки".

Зрозуміло, що в Україні є власні протитанкові комплекси - ПТРК "Стугна-П" (або "Скіф") та "Корсар". Звичайно, дані ПТРК поступаються Javelin, оскільки є комплексами другого покоління, а американці - третього. Переваги Javelin в тому, що ракета після наведення і захоплення цілі не вимагає участі оператора-стрілка. Вона має інфрачервону голівку самонаведення і може атакувати ціль двома способами: безпосередньо і згори. Така можливість дозволяє вражати майже всі сучасні танки. Проте варто звернути увагу на вартість. Один постріл Javelin коштуватиме $100 тис. через дорожнечу ракети. Експортна ж ціна цього комплексу становить $250 тис. Для порівняння вартість "Корсара" - $130 тис., а ракети до нього - $20 тис.

Проте, навіть наявність вітчизняних ПТРК не означає їхню присутність на передовій. За нашою інформацією, необхідної кількості на передку наразі немає. Американські системи цю проблему можуть вирішити. Як мінімум, навіть в умовах непрацюючого "Мінська", ЗСУ зможуть агресивно відповідати на провокації ворога і знищувати ворожі танки, які терористи поведуть у наступ. І контроль зі сторони США щодо їхньої присутності на передовій також в теорії поставить хрест на діяльності окремих представників нашого командування, які можуть і притримати ці комплекси десь в тилу.

Щоправда, враховуючи всі нюанси, навряд чи варто очікувати швидкого просування у цьому напрямку.

Військових потрібно навчити користуватися цими комплексами. Робитимуть це зокрема на Яворівському полігоні під час ротацій і проходження бригадами злагодження. Наприклад, за півроку до поставки в Україну 72 аналогових безпілотників Raven RQ-11B з кожної бригади були зібрані команди військовослужбовців, які проходили підготовку для використання американської техніки. У випадку з Javelin та іншого озброєння буде те саме, і час витрачатиметься ідентичний. Тому, як мінімум до Нового року, у випадку швидкого прийняття рішення про поставку зброї Білим домом, очікувати Javelin на передовій не варто.

На Росії, звичайно ж, вже починають засуджувати можливе надання зброї. Перший заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клінцевич підкреслив, що поставки можуть дестабілізувати ситуацію. Втім, досить мудрі слова стосовно цього сказав Курт Волкер: "Там (на Донбасі, - ред.) зараз більше російських танків, ніж у всіх країн Західної Європи, разом узятих. Це дуже і дуже великий військовий контингент. Так що це рішення ніяк не спровокує Росію зробити те, чого вони ще не зробили".

Зрозуміло, що поставки зброї в Україну будуть сприйняті Росією та особисто Путіним як виклик. Це справді може призвести до ескалації бойових дій на Донбасі. Втім, будь-яка ескалація рано чи пізно призведе до остаточного відходу від "Мінська" - формату, який так підтримує ЄС, канцлер Німеччини Меркель та президент Франції Макрон. Що, безумовно, змусить Європу діяти більш жорстко щодо Росії і виробляти новий формат для вирішення ситуації і припинення війни, що наразі виглядає безперспективно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme