Підозра Сольському: Сутичка за посади, гра НАБУ чи сплеск боротьби з топ-корупцією

Міністр агрополітики отримав підозру НАБУ за оборудки із землею, датовані 2017-2021 рр. Тобто йдеться про ґешефти, за які посадовця "догнали". Виникає питання: чому тільки зараз. Існує кілька версій. А яка правдоподібніша, покаже подальший розвиток подій

Політичний оглядач
Підозра Сольському: Сутичка за посади, г…
НАБУ пред'явило підозру міністру агрополітики Миколі Сольському

У САП пояснили: реалізовувати оборудку почали у 2017 році, коли Сольський ще не був політиком, але володів низкою сільськогосподарських компаній. Коли ж він отримав мандат нардепа й очолив аграрний комітет ВРУ, тоді "у змові з головою Держгеокадастру України та кураторами органів Держгеокадастру вирішив заволодіти землею, яка перебувала у користуванні двох держпідприємств на Сумщині" (цікаво, коли назвуть прізвища кураторів?). З опису в офіційному повідомленні стає зрозумілим, що йдеться про рейдерство. "Унаслідок реалізації оборудки у 2017-2021 рр. учасники схеми заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн грн. Вони також здійснили спробу заволодіти 3282 га землі вартістю близько 190 млн грн, однак їм завадили детективи НАБУ та прокурори САП, які провели обшуки та наклали на ділянки арешт", – кажуть у НАБУ.

Сам підозрюваний прокоментував подію так: на той час він був адвокатом, не політиком, а обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Й гарантував зі свого боку максимальну відкритість для встановлення істини. "Але і в цьому немає потреби – всі дані відкриті для правоохоронців, а докази та аргументи сторін перебувають на розгляді судів", – зазначив поки ще міністр. І поки не затриманий чи якось обмежений топ-посадовець "зеленої" команди.

Те, що НАБУ підозрює його в давніх оборудках, дійсно викликає питання з огляду на анонсовані в ЗМІ кадрові перестановки в уряді Дениса Шмигаля. Тому цю версію подій проаналізуємо першою.

Ліквідацію Мінагрополітики почали з голови?

Детективів НАБУ зацікавили земельні оборудки на Сумщині, втім прізвище Сольського в ЗМІ фігурувало і в інших скандалах. Про те, ким він був до депутатства і на чиїх орбітах впливу "обертався", Depo.ua писав ще в листопаді 2019 року, коли цей пан, якого пов’язують з попередником Андрія Єрмака на посаді голови ОП Андрієм Богданом, тільки-но очолив парламентський комітет з питань аграрної політики за квотою фракції "Слуга народу". Протягом перебування на цій посаді його звинувачували в конфлікті інтересів, а його колеги по комітету в січні 2021 року навіть висловили йому недовіру. В квітні того ж року Юлія Тимошенко ініціювала відставку Сольського, звинувачуючи у причетності до земельного рейдерства на Київщині. Дуже негативно про цю особу відгукувалися й в Асоціації фермерів та приватних землевласників. Проте з крісла голови комітету Ради Сольський у березні 2022 року, вже під час повномасштабної російської агресії, пересів у ще вище крісло – міністерське. Замінивши в ньому Романа Лещенка, котрий звільнився за власним бажанням через хворобу. Призначення Сольського багато учасників агроринку сприйняли з подивом, але тоді було не до критики цього рішення.

На посаді міністра скандальністю Сольський вже не відзначався. Та й особливою публічністю також. Коментував роботу зернового коридору, а після його блокування росією – відновлення експорту зерна, високо оцінюючи роль президента Володимира Зеленського у цьому. Тобто не проглядалося навіть натяків на нелояльність до Банкової. Сплеск інформаційної активності Сольського розпочався восени минулого року і був пов’язаний із проблемами, виниклими внаслідок блокування кордону польськими фермерами. У складі групи урядовців на чолі з прем’єром Шмигалем у лютому він узяв участь у піар-акції "чом ти не прийшов", коли члени нашого Кабміну не дочекалися на колег із Польщі на кордоні двох країн. Також Сольський в якості переговорника їздив до Варшави. Тобто все йшло добре, аж поки на початку березня його шеф Шмигаль не оголосив про наміри трошки реформувати уряд. Точніше, укрупнити міністерства. Інсайдери повідомляли про плани злиття Мінекономіки та Мінагрополітики. Оскільки міністр економіки (вона ж і перший віце-прем’єр) Юлія Свириденко вважається близькою до Банкової, то логічно, що в разі реалізації подібних планів Сольський втрачав би крісло. Буквально за короткий відтинок часу після заяв Шмигаля у ЗМІ з’явилася критика на адресу прем’єра з боку експертів. Вона зводилася до того, що ліквідовувати Мінагрополітики зараз не можна, а Сольський настільки успішний міністр, що буцімто розглядається як заміна Шмигалю. Звідси, мовляв, і бажання скоротити аграрне міністерство. Простіше кажучи, прем’єрові давали зрозуміти, що безболісно для нього турнути Сольського з крісла міністра не вдасться.

Втім, у версії про підозру міністру як прелюдію до ліквідації міністерства є слабкі сторони. Перша: ні Офіс президента, ні тим більше Шмигаль не можуть натиснути на НАБУ, щоб руками антикорупційних детективів прибрати з дороги небажану у кадровому розкладі фігуру. Друга: не факт, що для ОП Сольський – небажана фігура. Якби він такою був, його б замінили тихо. За власним бажанням. Третя слабка сторона: в анонсованих днями списках потенційних відставників прізвище Сольського не згадувалося. Це може вказувати на те, що його відставку поставили на паузу принаймні до остаточного рішення долі всього міністерства. А коли так, то підозра від НАБУ не пов’язана із перестановками в урядових кабінетах. Які мають стати продовженням кадрових змін, розпочатих у лютому з керівництва військом і продовжених у березні на рівні РНБОУ та ОП.   

Чи зіграло НАБУ у свою гру, небезпечну для Банкової

Події навколо Сольського небезпечні для Банкової відразу у двох вимірах. Перший: у Верховній Раді ледь нашкрябують голоси "слуг" через хитку ситуацію у президентській фракції, зі складу якої хоче вийти значна кількість нардепів. Група впливу, яка стоїть за Сольським, тепер може перестане бути чуйною до прохань з Банкової. Це ускладнить збір голосів. Другий вимір: міністр агрополітики задіяний в якості перемовника не лише з поляками. Коли чиновника такого високого статусу підозрюють в корупції, цьому мають бути переконливі докази. У тому числі для наших партнерів та імпортерів нашої с/г продукції.

У загальній версії про самостійну гру антикорупцінерів є кілька підверсій. Перша: помста. 24 серпня минулого року НАБУ і САП викрили зловживання на суму 62,5 млн грн при закупівлі АТ "Укрзалізниця" харчових продуктів для забезпечення потреб держави у період воєнного стану. Підозру тоді повідомили першому заступнику міністра аграрної політики Тарасу Висоцькому. У свою чергу Мінагрополітики стало на його захист. Що було б неможливим без позиції міністра. За яку йому нині можуть мститися. Це може виглядати правдоподібним з огляду на витягнуту справу семирічної давнини.

Друга: НАБУ працює на одній хвилі з владою, обом треба продемонструвати західним партнерам активну боротьбу з топ-корупцією. На користь цього припущення може свідчити той факт, що з підозрою до Сольського прийшли через три дні після довгоочікуваного рішення Конгресу США про фінансову допомогу Україні. І майже напередодні підтримки цього рішення Сенатом. Чому саме Сольський? По-перше, він не входить до близького кола, тобто ця справа безпосередньо не вдарить по іміджу президента. А те, що підозрюють цілого міністра, так це ще й ефектна картинка. По-друге, Сольським можуть не обмежитися. За старі справи (та й нові, за бажання) нескладно підвісити переважну більшість топ-чиновників. Адже ангелів серед них немає.

Третя підверсія: і не помста конкретному міністру, і не командна гра з владою, а спроба поламати якусь схему, наприклад, заміни урядовців. Умовно: підозра Сольському може бути фрондою антикорупціонерів під "дахом" посольств країн-партнерів з метою прозоро натякнути вищій владі на невдоволення форматом оновлення урядової команди. Мовляв, пропоновані кадрові перестановки – заміна шила на мило, а мають бути справжні чистки. Не заміна вірнопідданими тих, хто втрапив в немилість ОП, а поява у владі серйозних професіоналів з чистим бекграундом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme