"Аграрний клан": Хто такий "Слуга народу" Сольський, якого називають бізнес-партнером Богдана

Микола Сольський – голова комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики. З відкритих джерел відомо про багато "скелетів" у його "шафі"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Аграрний клан": Хто такий "Слуга народу…

Микола Сольський народився 40 років тому на Львівщині. 2000 року закінчив юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, спеціалізація – цивільне право та процес. Вірогідно, саме там і познайомився з Андрієм Богданом, який закінчив юрфак у Львові на два роки раніше за Сольського.

Свою кар’єру нинішній нардеп почав зі скромної посади юрисконсульта у ЗАТ "Ензим", відомому ще як Львівський дріжджовий завод. Вже наступного року перейшов працювати до київської юридичної фірми "ДОПОМОГА. Єфімов, Темненко та партнери". А 2003-го стає партнером і генеральним директором ТОВ "Юридична фірма "Сольський, Процик та Партнери", де трудився до січня 2014 року.

За даними аналітичної системи Youcontrol, у 2004 – 2006 рр. Микола Сольський керував ПАТ "Компанія з управління активами "Форум", що належала до групи компаній бізнесмена Леоніда Юрушева. З березня 2004 по квітень 2005 року очолював ТОВ "Компанія з управління активами "Сигма інвест". На момент обрання нардепом був юристом адвокатського об’єднання "Процик та Партнери"

Із 2007 року Сольський почав займатися аграрним бізнесом: він стає співзасновником "Українського Аграрного Холдингу" (УАХ). За даними з відкритих джерел, є засновником семи та бенефіціаром 10 підприємств, що займаються агробізнесом (частина з них на цей час припинила діяльність). УАХ – група компаній, що спеціалізуються на вирощуванні зернових, молочному тваринництві, послугах елеваторів і залізничних перевезеннях зернових культур. За відкритими даними, до структури УАХ входять: СТОВ "Агро-Лучки", Берегівське хлібоприймальне підприємство (ХПП) і елеватор "Батьово" на Закарпатті, ТОВ "Наташа-Агро" і "Рожнівка-Агро", Носівське і Малодівицьке ХПП у Чернігівській області, а також залізничне транспортно-експедиційне підприємство "Промвагонтранс". Земельний банк УАХ складає близько 51 тис. га (станом на 2017 рік). Працює в Чернігівській, Закарпатській, Київській і Полтавській областях.

Світло на рушійні механізми політичної кар’єри Сольського може пролити перелік його бізнес-партнерів у сільськогосподарських активах. А такими партнерами є юрист зі Львова, колишній заступник голови Секретаріату президента Віктора Ющенка у 2006-2009 рр., а нині керуючий партнер адвокатської фірми "Пукшин і Партнери", член комісії з питань правової реформи при президенті Володимирі Зеленському Ігор Пукшин, керівник Офісу президента Зеленського Андрій Богдан (натепер з учасників більшості підприємств вийшов) і син екс-голови Конституційного суду України, бізнес-партнер і екс-співвласник адвокатської фірми "Пукшин і партнери" Олександр Баулін.

Зокрема, одна з компаній холдингу УАХ, "Агро-Лучки", розташована в Мукачівському районі на Закарпатті і заснована 2000 року. Від жовтня 2017 року до числа її засновників, разом із Сольським, увійшли Андрій Богдан (станом на квітень 2018 року вже не мав відношення до компанії), Ігор Пукшин, Олександр Баулін і екс-голова Державної судової адміністрації часів Віктора Януковича Руслан Кирилюк.

Всі ці люди давно знайомі між собою і мають давню історію співпраці. 1999 року разом з однокурсником Олексієм Резніковим та Сергієм Власенком (майбутній нардеп кількох скликань від "Батьківщини") Пукшин створив юридичну компанію "Правіс". До неї на початку 2000-х зі Львова приїхав на роботу Богдан, батько якого був викладачем у Пукшина, Резнікова і Власенка. Далі Богдан перейшов працювати до фірми "Пукшин і партнери". В кінці 2006-го фірма змінила назву на АО "АФ "Юридичні радники", де Богдан був керівним партнером. Стару назву повернула 2009-го.

Щодо зв’язків іншого бізнес-партнера Сольського – Юрія Бауліна. Журналісти-розслідувачі Bihus.Info з'ясували, що 2016 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб виявив кредитну аферу із залученням офшорної компанії з Віргінських островів Idelberg resources INC. За їх інформацією Андрій Богдан був представником цієї компанії за довіреністю, яку йому видав "давній бізнес-партнер та співвласник адвокатської фірми "Пукшин і партнери" Олександр Баулін". За даними слідства, офшорна компанія допомогла Світловодському маслосиркомбінату з групи "Клуб сиру" не розрахуватися за кредит у банку "Фінанси та кредит".

2018 року СТОВ "Агро-Лучки" стало фігурантом скандалу. Детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) відкрили досудове розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовцями, які привели до безоплатної передачі 1200 га землі. Керівництво розташованого на Закарпатті останнього державного виноробного підприємства в Україні "Леанка" вирішило позбутися надлишків землі і роздати їх нинішнім і колишнім працівникам. На практиці 600 осіб, більшість яких ніколи на підприємстві не працювали, отримали землю – і в один день відмовились від неї, віддавши за безцінь трьом місцевим агрохолдингам, серед яких було і СТОВ "Агро-Лучки". Цікаво, що більшість із них оформили довіреності на одного й того ж юриста в Ужгороді і завірили їх в одного й того ж нотаріуса. За підрахунками детективів, унаслідок цього державним інтересам завдано збитків на суму понад 14 млн грн.

Про тісні відносини Сольського з Богданом свідчить і присутність "аграрного" нардепа на фешенебельному французькому курорті Сен-Тропе, де 24 серпня ц.р. пройшло весілля колишнього народного депутата, впливового у юридичній сфері (злі язики називали його "смотрящим" за Мінюстом) Андрія Довбенка і де був присутній Андрій Богдан.

Останній за часом скандал, пов’язаний з ім’ям Миколи Сольського, відбувся у жовтні. Аграрний комітет Ради, який він очолює, 18 жовтня розглянув і підтримав законопроект про введення ринку землі у варіанті від Мінекономіки – фактично проігнорувавши 10 альтернативних законопроектів з цього питання. Підтриманий документ, з-поміж іншого, дозволяв продавати сільськогосподарську землю іноземцям. Після резонансу, що здійнявся довкола процедури ухвалення цього рішення, Сольський пообіцяв, що законопроект буде розглянутий повторно. Але 30 жовтня комітет залишив у законопроекті рекомендацію прийняти закон про продаж землі іноземцям з 2024 року. Як відомо, після протестів аграріїв і перекриття шляхів по Україні президент Зеленський вимушений був пообіцяти відкрити шлях іноземцям до української землі лише через всеукраїнський референдум.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme