Підбиваємо підсумки: Головні події 2021 року в українській політиці

Продовжуємо згадувати те найбільш важливе, що сталося у вітчизняній політиці і вплинуло та ще вплине на наше життя. На черзі – друга половина року, що завершується

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Підбиваємо підсумки: Головні події 2021…
фото: Уніан

Depo.ua традиційно підсумовує попередні 365 днів у вітчизняній політиці. Що з наших прогнозів збулося, що визначило наступні тенденції, а які процеси виявилися непередбачуваними. Сьогодні - про другу половину року, а тут можна прочитати про головні політичні події 2021 року з січня по липень.

Липень: Аваков у відставці, Чаус в трусиках, "слугу" Брагаря зупинили копи 

1 липня Рада ухвалила внесений президентом Зеленським закон про корінні народи. Він страшенно обурив Кремль, Путін знайшов у ньому реалізацію "теорії і практики нацистської Німеччини". Президент держави-агресора постійно з відвертим роздратуванням згадує про цей закон.

"Слуга" Євгеній Брагар вляпався в скандал з патрульними. Столичні копи зупинили його авто, бо нардеп нібито мав ознаки наркотичного сп'яніння. Виник великий скандал, який закінчився тим, що винними визнали патрульних - за те, що під час зупинки та перевірки не увімкнули нагрудні камери. Далі у Львові виключений раніше з фракції "Слуги народу" через підозри в корупції київський мажоритарник Олександр Юрченко начебто скоїв ДТП, але зрештою не поніс відповідальності.

12 липня відбулася епохальна відставка в уряді: заяву написав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. На цій посаді він пропрацював 7,5 років, за каденції двох президентів. Наступним міністром Рада призначила члена фракції "Слуга народу" Дениса Монастирського.

30 липня українцям пред’явили скандального суддю Миколу Чауса, якого викрали в Молдові - він знайшовся в селі на Вінничині, повідомив, що був викрадений невідомими особами й підтвердив, що є екс-суддею Дніпровського райсуду Києва. У поліцію зателефонував староста села, повідомивши, що екссуддя нібито був "в одних трусах".

чаус знайшовся

Далі навколо нього закрутився справжній бойовик за участі СБУ і НАБУ. Зараз суддя перебуває під слідством.

А ще в липні остаточно розколовся "Голос" - частина членів парламентські фракції не брала участі у партз'їзді 29 липня і вийшла з партії. Перед тим фракція "Голос" розкололася – 10 нардепів оголосили про створення нового об'єднання.

Серпень: влада воює з Разумковим і Кличком

Активізувалися розмови про відставку столичного мера Віталія Кличка з посади очільника голови КМДА і його заміну на керованого з президентського офісу чиновника, але не сталося. Водночас відставку почали пророкувати голові Верховної Ради Разумкову, який пішов проти лінії партії.

Влада організувала пишне святкування 30-ої річниці Незалежності України. Цього разу відбулося майже без скандалів і урочистості на Майдані і військовий парад з прольотом авіації залишили позитивні враження.

Вересень: замах на Шефіра і закон про олігархів

22 вересня під Києвом досі не встановлені особи обстріляли авто, в якому перебував радник президента Сергій Шефір. Поранили водія, а сам соратник Зеленського поранень уникнув. Справу про замах розслідують досі – без особливих успіхів.

обстріляли автомобіль шефіра

23 вересня Рада проголосувала так званий закон про олігархів, №5599. Результат забезпечили 229 членів монобільшості та депутати з інших об’єднань і груп ("За майбутнє", "Довіра", 11 "за" від "розкольницької" частини "Голосу"), які продемонстрували лояльність до Банкової. Виявилося, що голоси назбиралися з порушеннями регламенту ВР. Але влада закрила на це очі – закон отримав підпис президента і набуває чинності з травня 2022 року.

Жовтень: звільнення Разумкова, закон про НАБУ, санкції з помилками. В Харкові - новий мер

На початку місяця всю фракцію "слуг", разом з деякими урядовцями, зібрали на чергове бойове злагодження в Трускавці. Президента запросили, Разумкова - ні. І невдовзі зняли з посади, замінивши на Стефанчука.

Секретар Радбезу Олексій Данілов зробив резонансну заяву про те, що в рішенні РНБО про санкції щодо злодіїв у законі була допущена помилка щодо 108 осіб. І це не вперше, коли санкції накладаються помилково.

Верховна Рада повернула в рамки Конституції закон про Національне антикорупційне бюро. Тепер керівника НАБУ призначає Кабмін, а не президент – після відкритого конкурсу. Нагадаємо, нинішнього директора Бюро Артема Ситника, каденція якого добігає кінця 16 квітня 2022 року і до якого є багато претензій у правоохоронців, за результатами конкурсу призначав президент Петро Порошенко. За Конституцією, такого права глава держави не має.

Останнього дня жовтня в Україні відбулася низка виборів, від обрання народних депутатів на Херсонщині й Черкащині до голосування за мера Харкова і депутатів низки місцевих рад. Мером Харкова став Ігор Терехов. Зі скандалом були зірвані вибори у Кароліно-Бугазькій ОТГ на Одещині, де жаданим для багатьох ресурсом є дорога земля курортів.

Листопад: протести антивакцинаторів, "Вовина тисяча" і скандальна прес-конференція Зеленського

Третього листопада в центрі Києва відбувся мітинг антивакцинаторів, схожий на акцію, сплановану на Росії. За кілька тижнів до один з організаторів, львівський "антивакс" Остап Стахів був затриманий СБУ за звинуваченням у замаху на повалення конституційного ладу в Україні. Суд арештував його з можливістю внести заставу у 1 млн грн. 1 грудня ця сума була зібрана його прибічниками і Стахів покинув СІЗО.

4 листопада замість Андрія Тарана міністром оборони став Олексій Рєзніков. На звільнену ним посаду міністра ТОТ призначили "слугу" Ірину Верещук. Першим віцепрем’єром і міністром економіки замість Олексія Любченка, який працював на посаді лише з 20 травня, стала Юлія Свириденко з Офісу президента. Того ж дня  був звільнений міністр стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський, на місце якого прийшов Павло Рябікін і у відставку і міністр екології Роман Абрамовський, повноцінну заміну якому поки не знайдено. Кабмін Дениса Шмигаля є рекордсменом за кількістю замін міністрів, більшість з яких пішли без обов'язкових звітів перед парламентом. Суспільству навіть не намагаються пояснити, чим чергові нові люди в уряді ефективніші за попередників.

16 листопада президент Зеленський пообіцяв, що всім вакцинованим двома дозами дадуть тисячу гривень, втім не готівкою і витратити її можна буде на обмежений набір товарів.

скандальне фото авакова

22 листопада ексміністр внутрішніх справ України Арсен Аваков опублікував у себе в інстаграмі це фото з підписом "Так-так, це саме те, про що ви подумали". На фото Аваков з журналістом Дмитром Гордоном, лікарем-педіатром Євгеном Комаровським, телеведучим Савіком Шустером, експрем'єр-міністром Володимиром Гройсманом і бізнесменом, діловим партнером Шустера Павлом Єлізаровим. За два дні Аваков дав інтерв'ю на каналі Ахметова, яке отримало великий резонанс і стало констататацією того, що відбулося об'єднання проти Зеленського частини політиків.

Колишній спікер Разумков також став частим гостем еферів на каналі Ахметова, а до його міжфракційного об’єднання "Розумна політика" увійшли понад 20 "слуг", двоє членів фракції "Батьківщини" і одна позафракційна депутатка, яку виключили з монобільшості. 

26 листопада Володимир Зеленський провів найскандальнішу свою пресконференцію, на якій заявив про те, що готується держпереворот в який хочуть втягнути Ахметова і нахамив журналістам Бутусову і Ткачу. Після першої заяви обвалилася вартість акцій українських підприємств, насамперед належних Рінату Ахметову.

Грудень: еб..ло Гогілашвілі і підозра в держзраді Порошенка

1 грудня президент виступив із посланням до народних депутатів, пообіцявши створити можливість для проведення виборів онлайн і подати до Ради закон про подвійне громадянство, відповідний законопроєкт Володимир Зеленський уже вніс

11 грудня заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі влаштував скандал на одному з блокпостів у Донецькій області. Він накинувся з обвинуваченнями на правоохоронців за те, що вони не впізнають його і вимагають показати документи, поводився зухвало і заявляв, що він один з таким еб...ом. Правоохоронців називав дружочкам і обіцяв їм проблеми.

гогілашвілі скандалить на блокпості

Невдовзі ЗМІ повідомили, що Гогілашвілі може досі мати паспорт громадянина Росії, спливли і інші цікаві факти з біографії Гогілашвілі. І не тільки його - виявилося, що дружина Гогілашвілі Марія Левченко, яка працює помічницею президента Володимира Зеленського, не оформлена як співробітниця ОП, аз ними в будинку, що Гогілашвілі орендує в подружжя Стрелковських, проживає також начальник Головного управління української розвідки Кирило Буданов. Загалом - суцільний фейспалм. 

13 грудня Гогілашвілі звільнили з посади заступника голови МВС України, а от справу з його російським паспортом ніхто не розслідує. Сам екс-заступник міністра стверджує, що не має російського паспорту.

Вже в останні дні роботи парламенту 2021 року Давид Арахамія розповів про "таємний план" Банкової, покликаний допомогти Володимиру Зеленському і його партії зберегти владу. Для цього "слуги" можуть спробувати наступного року змінити Виборчий кодекс і повернути мажоритарку на вибори депутатів парламенту. Вже є відповідний проект закону.

Під ялиночку було зірвано конкурс з обрання голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і оголошено про підозру у вчиненні держзради Порошенку. Той повістку не взяв і виїхав у тривале турне за кордон, з якого обіцяє повернутися в середині січня. Не виключено, що по поверненню його буде заарештовано.

Тож наступний політичний рік обіцяє бути не менш цікавим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme