Турбота за майбутнє: Чому Банкова хоче повернути мажоритарників

Голова парламентської фракції партії "Слуга народу" Давид Арахамія мимохідь видав "таємний план" Банкової, покликаний допомогти команді Володимира Зеленського зберегти владу - треба провести наступні парламентські вибори за змішаною системою, дозволивши обиратися по мажоритарці

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Турбота за майбутнє: Чому Банкова хоче п…
Фото: Getty

Нагадаємо, щойно прийшовши до влади, "Слуга народу" забракувала ухвалений попереднім складом парламенту Виборчий кодекс – Володимир Зеленський у вересні 2019-го ветував документ як неконституційний. На думку президента, кодекс, що передбачав пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками, "дає підстави для висновку про фактичне збереження складової, характерної для пропорційної виборчої системи із закритими списками". Натомість "слуги" ухвалили свій варіант кодексу, який набрав чинності 1 січня 2020 року і змінив систему виборів народних депутатів України зі змішаної (пропорційно-мажоритарної) на чисто пропорційну. Без мажоритарників.

Щоправда, цей кодекс, як зауважив Арахамія, призвів до кількох скандалів навколо купівлі партійних місць на місцевих виборах. Один з таких здійняв нардеп-мажоритарник із Київської області Микола Галушко - через продаж місць у списках "Слуги народу". Ще одним наслідком стало те, що на місцевих виборах-2020 67 кандидатів набрали нуль голосів, але все одно стали депутатами. А одна із депутаток Київради здобула мандат, отримавши аж 15 голосів.

Всі ці проблеми – вина виключно "слуг", які, коли занесло смаженим, раптом побачили недоліки ухваленої їхніми ж руками системи. Тепер Арахамія висловив упевненість у тому, що повернення до мажоритарно-пропорційної системи виборів до Верховної Ради (обрання депутатів за територіальними округами і за списками партій) підтримає понад 300 членів парламенту – тобто конституційна більшість. За його словами, таким є бажання мажоритарників від "Слуги народу" і деяких представників інших фракцій і груп. "На величезних виборчих округах, які існують нині, неможливо досягти впізнаваності. Сьогодні у мажоритарника, який на одному окрузі обирався 10 років, округ збільшився втричі – ні він не знає людей, ні вони його. Часу, щоб познайомитись, немає, <…> і існує можливість обрати до законодавчого органу випадкових людей", - пояснив Арахамія.

Аргументація його нескладна: мовляв, "з новою (суто пропорційною – Ред.) системою проекспериментували на місцевих виборах (2020 року) – побачили дуже багато негативу. Основний мінус – кандидати, які потрапляють до списків партій, одне одного "знищують". "Умовно кажучи, третій номер починає сипати компромат на п'ятий номер, той – у відповідь. У результаті йде боротьба всередині списку, а не із зовнішніми опонентами", - поскаржився голова провладної фракції. При цьому він зауважив, що повернення мажоритарки – все ще не більше ніж розмови, бо проєкту змін до Виборчого кодексу не існує в природі. Та очевидно, що ця ідея таки витає у парламенті: 17 грудня з’явився відповідний законопроєкт від шести мажоритарників із групи "За Майбутнє". Його підписали власник мережі гіпермаркетів "Епіцентр" Олександр Герега, Сергій Мінько, Віктор М’ялик, Дмитро Лубінець, Ігор Молоток і Юрій Шаповалов. Плід їхньої законотворчості під №6444 вже надійшов на розгляд комітету.

Нагадаємо, що "За майбутнє" пов’язують із впливами Ігоря Коломойського і вона регулярно допомагає "слугам" зберегти фантом монобільшості, голосуючи з ними в унісон. Складається група майже повністю з обраних на округах депутатів, які вміють працювати з виборцем на своїх територіях. Не дивно, що саме від них і надійшла ця ініціатива.

Проєкт передбачає відновлення дії закону "Про вибори народних депутатів України" до 1 січня 2027 року, тобто збереження до того дня пропорційно-мажоритарної системи виборів народних депутатів. Метою названа "якісна підготовка до запровадження нової пропорційної виборчої системи через активне партійне будівництво в регіонах України". Мовляв, партії у нас досі недостатньо розвинуті "вглиб", що обмежує громадянам можливості самореалізації в політиці.

Наступні парламентські вибори під дію цього "тимчасового" закону, в разі його ухвали, якраз і підпадають. Крім всіх мажоритарників, він особливо вигідний партії "Слуга народу". Монобільшість і так тріщить по швах, а перспектива не потрапити за старим законом в новий парламент, бентежить обраних за округами "слуг", спонукаючи їх уважніше дивитися в різні боки - раптом хтось пообіцє прохідне місце у своїй партії і забере з цього пробитого корабля. Закон, що дозволяє залишити мажоритарку, допоможе Зеленському на деякий час зцементувати фракцію, давши певній кількості своїх нардепів надію, що вони знову оберуться. Якщо не будуть зараз смикатися...

Мажоритарна система, як було зазначено вище, потрібна і групам, що зараз голосують зі "слугами". Останні розуміють, що про 242 місця в новому скликанні Ради можуть і не мріяти (потрапить у кращому випадку половина) тому ще сильніше потребуватимуть підтримки політичних партнерів. В новій Раді "Слуга народу" зможе орієнтуватися на широку підтримку нардепів-мажоритарників. А ще в цьому скликанні, в обмін на повернення до мажоритарки, попросити групи-сателіти підтримати дуже неоднозначні закони - наприклад, про місцеві адміністрації і про столицю, які посилюватимуть адміністративну вертикаль Банкової у Києві та країні загалом перед виборчою кампанію 2023 року чи коли вже вона відбудеться.

Детально про ці закони – Ще один крок до диктатури: Чи протисне влада закони про столицю і місцеві адміністрації

Цей план точно не влаштує опозицію, яка у відповідь звинувачуватиме команду Зеленського у намірах фальсифікувати наступні вибори і через повернення до змішаної системи виборів, і через наміри ввести електронне голосування. Але її потенціалу поки недостатньо для того, щоб заблокувати змову влади з мажоритарниками з олігархічних груп.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme