Закон про множинне громадянство: Кому не дадуть українські паспорти і що заборонять українцям з кількома громадянствами

Президент України Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт про множинне громадянство. Синю книжечку з тризубом зможуть отримати українці, які живуть у Євросоюзі та країнах Північної Америки і не зможуть громадяни держави-агресора. З подвійним громадянством не можна буде обіймати низку посад, і, скоріш за все, голосувати на українських виборах

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Закон про множинне громадянство: Кому не…
фото: depositephotos

Depo.ua зробив докладний аналіз закону про множинне громадянство

Виконання однієї зі своїх обіцянок президент "одягнув" у формат проєкту закону №6368 "Про внесення змін до закону України "Про громадянство України" щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України". Документ визначений президентом як невідкладний. На сайті парламенту від має статус "опрацьовується в комітеті". Крім того, Зеленський вніс чотири інші законопроєкти, які теж стосуються різних аспектів запровадження подвійного громадянства в Україні.

Ключовий із цього пакету – проєкт №6368. Він визначає підстави і порядок набуття та припинення громадянства України. Розроблено його на виконання рішення Ради нацбезпеки і оборони від 26 лютого 2021 року "Про невідкладні заходи щодо протидії загрозам національній безпеці у сфері громадянства". Нагадаємо, навесні цього року глава держави скористався чинною нормою про заборону в Україні подвійного громадянства для запровадження санкцій проти трьох фігурантівт.зв. "списку контрабандистів" і позбавив трьох -  Вадима Альперіна, Араїка Амірханяна та Олександра Єрімічука українського громадянства.

Перш ніж аналізувати сам законопроєкт, нагадаємо, що стаття 4 Конституції України чітко вказує, що в Україні існує єдине громадянство. Також пункт 1 статті 19 закону "Про громадянство України" передбачає, що добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави є підставою для втрати громадянства України. Тож, як прогнозував Depo.ua, сумнівами в конституційності ініціативи президента можуть скористатися представники опозиції, які майже напевне оскаржать цей закон, в разі його ухвалення, у Конституційному Суді.

Громадянам яких країн не дадуть український паспорт в якості другого

Одне з ключових положень законопроекту про множинне громадянство - він зобов’язує громадянина держави, яку уряд України відніс до переліку держав міграційного ризику, вийти з цього громадянства при поданні заяви про набуття громадянства України.

До офіційного переліку держав міграційного ризику віднесено – і це в наших умовах найбільш важливо – Російську Федерацію, а також ще 69 більш чи менш нестабільних країн Африки, Азії і Південної Америки. Серед них – Афганістан, Алжир, Сирія, Ліван, Ірак, Єгипет, Киргизія, Таджикистан, Пакистан, Палестина, Нігерія, Нігер, Марокко, КНДР. Росію внесено до цього списку у вересні 2017 року. Країни Євросоюзу до цього списку не входять. Білорусь, до речі, теж…

Така норма теоретично унеможливлює ситуацію, коли власниками українських паспортів масово ставатимуть чинні громадяни держави-агресора, які в подальшому використовуватимуться Кремлем як п’ята колона. З іншого боку, небезпека повністю не усунута: вони можуть фіктивно подати зобов’язання припинити іноземне громадянство, але тихцем тримати в кишені паспорт держави-агресора. Якщо їх на цьому спіймають  – позбавлятимуть громадянства України. Але ще треба зловити…

Також заборона подвійного громадянства з Україною для громадян 70 країн покликана вберегти нас від навали мігрантів із небажаних для нас напрямків. Для розуміння масштабу проблеми зазначимо, що за даними проведеного 2021 року дослідження Міжнародної організації з міграції (МОМ), перебувати в Україні з неврегульованим правовим статусом на цей час можуть від 37,7 тис до 60,9 тис мігрантів. Що буде, коли вони захочуть легалізуватися через отримання українського громадянства, при цьому не відмовившись від свого?

Проблемою тут є збережена можливість для Кремля заводити до нас загони "нових українців" через фактично анексовану ними Білорусь – на яку не поширюються обмеження щодо недопущення подвійного громадянства. Також і окремі країни Євроспільноти, з якими у нас раз-по-раз виникають непорозуміння, поки що у мовній чи освітній сферах, можуть отримати важіль контролю за ситуацією в прикордонних регіонах через масове отримання українських паспортів прихильниками концепції "великої Угорщини" чи "великої Румунії" зі збереженням громадянства і зв’язків із цими країнами. Також слід очікувати напруження ситуації на Закарпатті, де чимало чиновників мають угоські паспорти. За новим законом, в разі його прийняття, вони муситимуть або відмовитися від угорського громадянства, або звільнитися, інакше на них чекає кримінальна відповідальність

Кому ще доведеться відмовитися від свого громадянства, щоби отримати українське

Наступна важлива норма проєкту: запроваджується декларація про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України. Не можуть мати будь-яке інше громадянство, якщо бажають отримати паспорт України:

  • офіційно визнані біженцями чи отримувачами притулку в Україні;
  • військовики-контрактникиЗбройних Сил України, Нацгвардії, один із подружжя чи дитина військовослужбовця;
  • контрактники Збройних Сил, Нацгвардії України, контракти яких припинено з низки підстав, у т.ч. яких нагороджено державною нагородою України, а також один із подружжя чи дитина;
  • власники посвідки на тимчасове проживання, один із подружжя чи дитина такої особи;
  • особа, яка має визначні заслуги перед Україною, прийняття якого до громадянства України становить державний інтерес для України, один із подружжя чи дитина такої особи;
  • громадянин держави, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом, який зазнав у своїй країні переслідувань через політичні мотиви, що підтверджується документами, один із подружжя чи дитина такої особи;
  • людина, яка узяла зобов’язання припинити іноземне громадянство і в якої є незалежні від неї причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства або дитина такої особи;
  • громадянин держави, законодавство якої передбачає автоматичне припинення особами громадянства цієї держави одночасно з набуттям громадянства іншої держави або є дитина такої особи.

Якщо особа із цього списку вже має громадянство України, набуте з 1 січня 2018 року, у неї буде три місяці, аби подати декларацію про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України.

Що означає цей перелік? Якщо ти, приміром, громадянин Росії, заслужив державні нагороди України, служив у армії чи тебе переслідував путінський режим –  здай російський паспорт, якщо хочеш українське громадянство. Якщо ти біженець із довідкою про цей статус чи громадянин держави, яка не визнає подвійного громадянства – теж підпиши декларацію про відмову від попереднього паспорту.

Далеко не всі у світі країни визнають подвійне громадянство, взяти ту ж Німеччину чи Іспанію, де це дозволено лише для окремих категорій, переважно громадян країн ЄС, Естонію чи Китай, де це прямо заборонено. Також є держави, вийти з громадянства яких неможливо чи дуже складно: це Іран, Афганістан, Аргентина, Нігерія тощо. Громадянам цих країн отримати паспорт України буде практично неможливо.

Також зауважимо, що обмеження на збереження іншого громадянства для осіб, прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, робить практично неможливим піар-акції з надання українського паспорту західним селебрітіз з українським корінням, тому ж Вейну Грецькі чи Мілі Куніс. Утім, остання, судячи з її висловлювань, вочевидь не прагне стати громадянкою України, де вона під час кількох проведених у дуже толерантних Чернівцях дитячих років "зазнавала утисків за національною ознакою".

Хто не зможе отримати українське громадянство за будь-яких умов

Президентський законопроєкт встановлює коло осіб, які не можуть набути громадянство України. Це ті, хто вчинив злочин проти людства чи геноцид, засуджені в Україні за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину, вчинили в іншій державі діяння, визнане законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

Підстави для втрати громадянства України

  • використання громадянином України, який має громадянство іноземної держави, на території України паспорту іноземця, наслідком чого є створення загроз національній безпеці України;
  • встановлений факт проходження військової служби за контрактом у державі-агресорі або державі-окупанті особами, які на момент проходження військової служби мали паспорт України;
  • якщо людина подала неправдиві відомості про себе, підроблені документи, приховала суттєву причину відмови в наданні громадянства. У тому числі не виконала зобов’язання припинити іноземне громадянство.

На яких посадах заборонено працювати українцям з кількома громадянствами

Інші подані президентом у цьому пакеті закони теж розроблені на виконання згаданого рішення РНБОУ від 26 лютого 2021 року. Це проєкти законів:

  • №6369 про запобігання та протидію загрозам національній безпеці України у сфері громадянства,
  • №6370 про внесення змін до статті 570 Митного кодексу України щодо запобігання та протидії загрозам національній безпеці України у сфері громадянства,
  • №6371 про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" щодо запобігання та протидії загрозам національній безпеці України у сфері громадянства,
  • №6372 про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо відповідальності за порушення законодавства у сфері громадянства.

Вони забороняють обіймати посади чи займатися певною діяльністю громадянам України, які мають ще хоч одне громадянство. Зокрема, це торкнеться:

  • посадовців органів системі правосуддя (суддів),
  • працівників митних органів,
  • служби цивільного захисту,
  • арбітражних керуючих,
  • членів виборчих комісій, офіційних спостерігачів на виборах, міжнародних спостерігачів – громадян держави-агресора,
  • у державній лісовій охороні.

Також ромадянам України, які мають громадянство іноземної держави, заборонять вести передвиборчу агітацію.

Підставою для відмови в реєстрації кандидата в президенти буде отримання від уповноваженого органу інформації щодо подання кандидатом недостовірних відомостей про громадянство іноземної держави. Інформацію про відсутність громадянства іноземної держави подаватимуть і кандидати в народні депутати. Приховають – позбудуться реєстрації. Також і місцевим депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має громадянство іноземної держави.

Хто муситиме подавати декларацію про відсутність другого громадянства

Декларацію про наявність чи відсутність іноземного громадянства протягом року після вступу в силу закону подаватимуть:

  • особи, які виконують чи претендують на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (фактично це всі чиновники),
  • керівники і їх заступники на стратегічних об'єктах держвласності,
  • ті, кому дають допуск до державної таємниці,
  • ті, хто бере участь у виборчому процесі чи референдумі,
  • ті, хто претендує на членство чи є членами політичної партії.

Громадяни України, які досягли 18-річного віку, можуть за власним бажанням подати декларацію із зазначенням відомостей про наявність (відсутність) іноземного громадянства. Декларацію можна буде подати через портал "Дія" або в особистому кабінеті на сайті Держміграційної служби.

Чим карається неподання декларації про наявність ще одного громадянства

Для порушників установлюється адміністративна (за неподання чи несвоєчасне подання декларації про наявність чи відсутність іншого громадянства – штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумівз позбавленням права обіймати посади на рік) і кримінальна відповідальність (за умисне декларування недостовірної інформації – штраф від 4 тис. до 5 тис. неоподатковуваних мінімумів або обмеження волі до 3 років із забороною займати певні посади).

Що чітко не прописано в законі

Чи вважається отримання російського громадянства на окупованих територіях подвійним громадянством і які будуть обмеження

Громадяни України, які живуть на тимчасово окупованих територіях - в Криму і на Донбасі і вимушені були взяти російські паспорти, не перестають бути громадянами України. Водночас Україна не вважає їх громадянами Росії.

Як заявила вчора в "Праві на владу" міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, українська влада не вважатиме, що ці українці мають російські паспорти.

З одного боку, і це вже наше припущення, щоби обіймати низку посад, вимушені переселенці з окупованих території мали би таки вийти з вимушено набутого російського громадянства. Інакше існує небезпека, що кримські і донбаські сепаратисти з двома громадянствами обійматимуть в Україні державні посади.

Чи зможуть новоявлені громадяни України, які мають громадянство інших держав, голосувати на виборах

Наразі це одне з основних питань і відповіді на нього доводиться отримувати не з тексту проекту закону, а із заяв представників влади. Так голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія с кулуарах сказав, що громадяни інших держав і одночасно - України, голосувати на українських виборах не зможуть.

"Людина має визначитися – якщо вона громадянин Канади чи Сполучених Штатів і одночасно отримала українське громадянство, за яку владу вона де (в якій країні – ред.) голосує. Якщо вона живе у Сполучених Штатах, то має український паспорт, але не має можливості голосувати тут, тому що голосує за президента Сполучених Штатів, за їхній Сенат", - плутано пояснив він. 

Чи потрібні будуть зміни в Конституцію

Про цей важливий момент в законопроекті також не сказано. Нагадаємо статтю 4 Конституції: "В Україні існує єдине громадянство". Для того, щоби проголосувати зміни в Основний Закон країни, потрібно мінімум 300 голосів, а в монобільшості стільки нема.

Але вчора Арахамія висловив переконання, що можна обійтися без змін до Конституції, тому що "єдине громадянство" в ній – це нібито "єдіноє", тобто не одне, виключно укранське, а спільне для всіх у країні.

"На нашу думку, немає (потреби вносити зміни до Конституції), тому що єдине громадянство більшістю конституціоналістів розцінюється… як єдіноє. Це було, коли була загроза втрати Криму – і вони казали, що це єдине, маючи на увазі, що це єдине по всій Україні, тобто немає полтавського громадянства, миколаївського, вінницького чи кримського. Тоді, коли приймали, то саме таке трактування було цієї норми про громадянство. Єдине – мається на увазі єдіноє".

Тож виникає враження, що і у президента, і у парламента поки немає остаточного розуміння, що робити із цим законом і як він працюватиме. Разом із цим з великою долею вірогідності можна припустити, що його проголосують найближчим часом у першому читанні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme