Закон про олігархів: З кого почнуть – із Порошенка чи з Коломойського

Сьогодні втілився в життя черговий етап плану боротьби президента Зеленського з олігархами, від якого самим олігархам ані холодно, ані жарко. Заодно й європейцям в обличчя плюнули. А чого панькатися, ми ж їм, кажуть, більше не віримо…

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Закон про олігархів: З кого почнуть – із…
УНІАН

Доленосне голосування у Верховній Раді за закон №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" стало можливим завдяки зусиллям як слухняних членів монобільшості, так і депутатів з інших об’єднань і груп, які продемонстрували таким чином лояльність до Банкової.

Хто і як голосував за закон про олігархів

229 голосів - фракція влади "Слуга народу", що мало продемонструвати: монобільшість у Раді є, президентський Офіс знайшов разові чи регулярні аргументи, які допомагають утримувати вкупі цю групу непересічних особистостей;

18 "голосів - "За майбутнє". Її лідера Ігоря Палицю називають бізнес-партнером і другом Ігоря Коломойського – між іншим, обидва дуже небідні, а одного з них можуть записати і в олігархи. Очевидно, голоси ця група дала не просто так: подивимося за розвитком подій навколо медіа-активів, до яких дотичні два вказаних діяча;

15 "голосів - група "Довіра", ще одне об’єднання, пов’язуване з інтересами багатої людини, в цьому випадку – аграрного мільярдера Андрія Веревського. Мабуть, таки не такий і страшний той закон для нього особисто;

11 голосів дала фракція "Голосу".  Для когось це було несподівано, а для когось - ні. Проголосувала за так звана "соросятська частина", яку опоненти з партії публічно звинувачували в ходінні на Банкову і заграванні з владою. Нагадаємо, ще в липні у першому читанні жодного голосу цієї фракції за закон віддано не було;

6 голосів принесли позафракційні народні депутати.

Не дали жодного голосу фракції "ЄС", "ОПЗЖ" і "Батьківщина".

як голосували за закон про олігархів

Важливим мобілізаційним фактором для голосування став вчорашній замах на першого помічника глави держави Сергія Шефіра, після якого спікери монобільшості дружно стали заявляти, що це пов'язано з антиолігархічною діяльністю.  

Читайте більше: Що стоїть за замахом на Сергія Шефіра: Чотири версії і прогноз подій

Після того, як речники Банкової чітко сформулювали тезу про те, що вороги таким чином спробували мститися президентові за політику деолігархізації, шансу для відступу у членів фракції "Слуга народу" не стало. Втрачати мандат нікому не хотілося. Єдину, хто голосував зі "слуг" проти - мажоритарницю з Києва Людмилу Буймістер, за словами Арахамії можуть виключити з фракції. Сама ж депутатка, яку відносять до сфери впливу олігарха Ріната Ахметова і мільярдера Сергія Тарути (вона такий зв’язок заперечує), заявила в кулуарах, що їй "нема чого втрачати" . Вигнати Буймістер можуть у кінці вересня в Трускавці на триденному виїзному засіданні фракції за участі президента. До речі, Буймістер єдина зі "слуг" голосувала проти законопроєкту щодо олігархів і у першому читанні.

Із позафракційних за закон проголосував перший віце-спікер Ради Руслан Стефанчук, який не проти зайняти посаду Разумкова (він сьогодні через хворобу був відсутній). Лояльність президенту продемонстрували і колишні "слуги", які за останні роки в той чи інший спосіб "проштрафилися" і були виключені з фракції: Олександр Юрченко, Роман Іванісов, Євгеній Шевченко. А от "група впливу Ріната Ахметова" серед позафракційних проголосувала проти закону про боротьбу з олігархами. 

Чому сьогоднішнє голосування називали конвульсіями демократії

Розгляд закону №5599 відбувався не так гладко, як хотілося владі. Остання вирішила поставити на голосування поправки до проєкту відразу пакетом, не приділяючи увагу кожному зауваженню зокрема. Насправді це приниження процедури і подальше нівелювання ролі парламенту в політичній системі України. Обурені фракції "Європейська солідарність" і "Голос" вимагали відсторонити головуючого Стефанчука, але зненацька "Голос" заявив, що не ухвалював такого рішення – через що дві антагоністичні частини фракції почали сваритися просто в сесійній залі. Тим часом свій підпис під вимогою відсторонити Стефанчука поставила фракція "Батьківщина". Та це не допомогло опозиціонерам зірвати план влади – забракло голосів.

Дехто з експертів порівняв нинішні події в Раді з ухваленням Партією регіонів та її сателітами "харківських угод" чи дискримінаційних законів 16 січня 2014 року. За ті голосування їхні учасники ходять на допити.

Читайте також: Рада ухвалила закон про олігархів: Реакція соцмереж і політиків

 

Із зауважень по суті ухваленого закону:

 

 арьєв про закон про олігархів

Що далі буде

Наступний важливий момент: своїм рішенням монобільшість не тільки додала роботи нашому Конституційному суду, а й "послала" орган Європейського Союзу – Венеційську комісію, до якої спікер Разумков днями скерував проєкт закону №5599. Буквально вчора у Комісії повідомили, що нададуть висновок щодо законопроєкту про "олігархів" у грудні. Але навіщо тепер європейським експертам робити фактично зайву роботу, якщо український парламент вже все самостійно вирішив? І як надалі європейці ставитимуться до таких офіційних звернень посадовців з України, якщо їх тут же демонстративно ігнорують? Припустимо, Венеційка виносить більш чи менш негативний вердикт щодо цього закону. І що будуть робити у Зеленського? 

Скоріш за все, він, публічно згадуючи про боротьбу з олігархами і постраждалого від замаху шофера Шефіра, підпише закон, який він і його команда з таким завзяттям просували. Адже це одна з тем, на яких базується риторика Банкової щодо виконання президентом його передвиборчих обіцянок.

Закон ухвалено з урахуванням 13 комплексних поправок, про які раніше розповідав представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський. Він набуде чинності за півроку.

Як можуть розвиватися події далі? Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов назвав ухвалення закону про олігархів "точкою вибору". Не складно здогадатися, хто вибиратиме, адже РНБО тепер стає ключовим органом у визначенні різниці між звичайним мільярдером і зловісним олігархом. Глава РНБО, нагадаємо, президент. І правки щодо того, щоби олігархів визначала не РНБО на чолі з Зеленським, а якійсь інший, більш незалежний орган, сьогодні проігнорували.

Нагадаємо, Данілов днями повідомляв, що Радбез, не чекаючи появи закону, ще у серпні запустив механізм моніторингу олігархів, який "має систему третього класу найвищого рівня складності, зможе здійснювати моніторинг усіх людей, які після прийняття закону про олігархів повинні бути під системою нашого моніторингу". Так що перелік "жертв" зараз дуже швидко оприлюднять.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme