Завод з виробництва безпілотників Bayraktar в Україні: Чому його поява цілком реальна

Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що в Україні буде збудований завод з виробництва ударних безпілотників Bayraktar

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Завод з виробництва безпілотників Bayrak…
Фото: Baykar Defence

3 лютого 2022 року міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що Україна і Туреччина уклали рамкову угоду про будівництво заводу з виробництва турецьких безпілотників Bayraktar на території нашої держави. 

"Сторони домовилися про укладання рамкової угоди про будівництво заводу з виробництва безпілотників. Турецькі дрони використовуватимуть українські двигуни "Мотор Січ", – повідомив Рєзніков.

Раніше, 22 вересня 2021 року, голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомляв, що це питання вже вирішене на рівні президентів країн – Володимира Зеленського і Реджепа Ердогана.

"Там все буде добре і завод "Байрактарів" на території України буде", – безапеляційно заявляв міністр.

Власне, розмови про такий завод в Україні ведуться давно.

Історія питання

Ще в листопаді 2018 року під час візиту президента України Петра Порошенка до Туреччини було досягнуто домовленості про закупівлю в турків одного комплексу безпілотних літальних апаратів Bayraktar TB2.

В січні 2019-го Україна підписала контракт з турецькою компанією Baykar Makina щодо закупівлі для української армії ударних дронів Bayraktar TB2, а вже через кілька місяців Міноборони оголосило про плани щодо спільного виробництва ударних БПЛА в Україні на потужностях ДП "Антонов", який входить до складу держконцерну "Укроборонпром".

Перші 6 безпілотників Bayraktar TB2 зі станціями керування і запасом ракет прибули в Україну і були взяті на озброєння у березні 2019 року.

Читайте також: Безпілотник-диверсант від зятя Ердогана: Що за зброю Україна купила в Туреччини

А  10 серпня 2019 року з української державної компанії "Укрспецекспорт" та турецького підприємства Baykar Defence (дочірня компанія, по суті – військовий підрозділ компанії Baykar Makina) було створене спільне підприємство у сфері високоточної зброї та аерокосмічних технологій, яке займається виробництвом українських двигунів для турецьких безпілотників. В рамках проекту завод "Мотор Січ" вже виготовляє і поставляє двигуни АІ-450 для іншого великого турецького безпілотника Akinci.

Читайте також: Турок з українським серцем: Що за безпілотник Akinci встановив рекорд висоти

Безпілотник Akinci з українським двигуном АІ-450

Ну а 16 жовтня 2020 року, під час офіційного візиту Володимира Зеленського до Туреччини було підписано низку угод та меморандумів. Країни запланували разом будувати військові кораблі, безпілотники та всі види турбінних двигунів. Як наслідок, у 2021 році Україна купили ще 5 безпілотників Bayraktar TB2.

Крім цього, в грудні 2020 року очільник турецької оборонної компанії Baykar Makina Сельджук Байрактар (зять президента Туреччини Ердогана) заявив про плани спільно з Україною до 2023 року завершити розробку нового безпілотного винищувача MIUS. Він наголосив, що перспективний дрон планують складати виключно із компонентів турецького виробництва, за винятком силової установки – її має скласти український авіаційний двоконтурний турбореактивний двигун АІ-25.

БПЛА MİUS з українським двигуном АІ-25

Читайте також: Українське серце турецьких безпілотників: Як вітчизняні двигуни завойовують світ

Реалії будівництва заводу Bayraktar в Україні

В серпні 2021 року на Міжнародному оборонному інвестиційному форумі заступник генерального директора з інвестицій Baykar Defence Наталія Озден заявила, що її компанія розробляє інвестиційний проект створення в Україні науково-дослідного центру з розробки аерокосмічних технологій.

Але, за її словами, реалізувати проект заважає бюрократія, яка також стримує запуск в Україні заводу з виробництва безпілотних розвідувально-ударних комплексів.

Попутно Озден розкритикувала механізм "інвестнянь", який на їхньому прикладі так і не запрацював. Більше того, за словами Озден, в Україні поки повноцінно не запрацював жоден із запропонованих державою механізмів підтримки інвестпроектів.

Вирішення ж проблеми турецька сторона бачить у розробці дорожньої карти із залучення інвестицій турецьких компаній в оборонно-промисловий комплекс України та у сферу розвитку оборонних технологій. А вже в рамках дорожньої карти можна визначити конкретні строки реалізації того чи іншого проекту, і покроково вирішувати "технічні" чи "бюрократичні" проблеми.

Власне, якщо міністр закордонних справ України впевнено стверджує, що завод з виробництва турецьких безпілотників в Україні буде, то можна зробити висновок, що це питання перебуває на найвищому державному контролі і згадані турецькою стороною бюрократичні перепони усуваються.

Перспективи

Наскільки таке виробництво важливе для України, мабуть, зрозуміло всім. Адже безпілотники Bayraktar TB2 вважаються одними з найкращих у світі в своєму класі і наглядно це продемонстрували під час минулорічного конфлікту у Нагірному Карабасі, по суті, забезпечивши Азербайджану перемогу.

У 2019 році Україна стала першою іноземною країною-експлуатантом Bayraktar TB2, а зараз може стати першою іноземною країною, яка їх виготовлятиме. А це і нові робочі місця, і розвиток авіагалузі, і прибуток з реалізації виготовлених безпілотників, і зменшення вартості цих безпілотників для потреб ЗСУ, і можливість їх ремонту на території України (що зменшує час і витрати на цей процес) – і це лише те, що лежить на поверхні.

Поки що мова йде про безпілотники Bayraktar. Але в перспективі це може перерости і у збирання в Україні згаданих вище Akinci і MIUS, які впевнено прямують до серійного виробництва.

А в довготривалій перспективі проекти сприятимуть зміцненню україно-турецьких партнерських взаємовідносин, що важливо в контексті протистояння Росії у Чорноморському регіоні. Адже Туреччина – потужний самодостатній геополітичний гравець, який може собі дозволити збивати російські військові літаки, які "випадково заблукали" в її небі, і не боятися наслідків (жодна інша країна НАТО собі такого поки не дозволяє).

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Повітряні безпілотники

Безпілотники Bayraktar TB2 України і Туреччини

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme