Демонстрація в ОАЕ: Коли ЗСУ чекати на "Нептун" та "Вільху"

На виставці IDEX в ОАЕ компанія "Спецтехноекспорт", що входить до складу ДК "Укроборонпром", вперше представила модель високоточної системи залпового вогню "Вільха". А КБ "Луч" демонструє сухопутну версію "Нептун"

Демонстрація в ОАЕ: Коли ЗСУ чекати на "…

Особлива цікавість прикована до пускової сухопутної установки "Нептун". Головної ракетної зброї України, яка може вирішити чимало у протистоянні з Росією на морях.

На сьогодні зрозуміло, що пускова установка буде змонтована на шасі КрАЗ-7634НЕ, вантажопідйомністю 27 т. "Вільха" ж з ракетами калібру 300 мм базується на мобільному шассі КрАЗ-7634.

Саме сухопутна і морська версії "Нептуна" вважатимуться основою для забезпечення обороноздатності проти росіян в Чорному і Азовському морях.

Демонстрація на IDEX-2019 є важливою. До "Вільхи" вже тривалий час проявляють інтерес низка країн Близького сходу. Також це нагода домовитися про потенційний продаж "Нептунів". От тільки, коли ЗСУ очікувати на поповнення...?

Що там зі зброєю

Поки "Кузня на Рибальському" закладає нові МБАК "Гюрза-М" та десантно-штурмовий проекту 58503 типу "Кентавр-ЛК" досі найбільші очікування щодо обороноздатності пов'язані з ракетним катером "Лань" та комплексом "Нептун"

Нещодавно на заводі "Кузня на Рибальському" заклали нові українські кораблі для ВМС. МБАК "Гюрза-М" із заводським номером 01036 стане восьмою бойовою одиницею проекту 58155, яку отримають наші військово-морські сили. Сьомий катер цього проекту закладався раніше і ще будується на заводі. Всього ж флот станом на сьогодні отримав шість таких катерів, два з яких - "Бердянськ" і "Нікополь" - були захоплені росіянами поблизу Керченської протоки 25-го дистопада 2018-го. Закладений "Кентавр" буде третьою бойовою одиницею цього проекту, яка надійде у флот.

Паралельно з цим повідомлено, що ЗСУ в другій половині 2019-го посиляться новим комплексом "Вільха". Міноборони вже надало аванс КБ "Луч" за серійне виготовлення сотень ракет, які будуть готові в другому півріччі. А пускові установки підготують в першій половині 2019-го.

Читайте також: Краща за "Смерч": Що треба знати про українську "Вільху", яку взяли на озброєння

Це все позитивні новини для армії, особливо на фоні війни та агресії Росії в Азовському морі. Втім, головні бойові одиниці, які дуже б допомогли нашим військовим сьогодні захистити берегову лінію та акваторії Чорного та Азовського морів - це ракетний катер "Лань" та комплекс "Нептун" - будуть в розпорядженні армії не так скоро.

Як розповів Цензору генеральний конструктор - генеральний директор КБ "Луч" Олег Коростельов, після того, як були реалізовані та профінансовані основні роботи щодо "Вільхи", "Луч" взявся за "Нептун". Бо держава сьогодні працює в режимі обмежених можливостей.

Читайте також: Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі

Станом на сьогодні було проведено два пуски ракети "Нептун". Крайній з них - у грудні. І якщо за оптимістичними прогнозами кількарічної давнини "Лань" з "Нептуном" на борту мала б увійти до складу ВМС в 2019-му році, вже зрозуміло, що цього не станеться цьогоріч. Зате ми маємо нові оптимістичні прогнози. І за ними перший наземний варіант комплексу "Нептун" буде готовий на початку 2020-го року. Цей варіант призначений для прикриття акваторії Чорного та Азовського морів. Дистанція практичного застосування ракети становить 300 км. Слідом за наземним варіантом буде розробка повітряного та морського базування. Зрозуміло, що для морського створюється ракетний катер "Лань". От тільки тут новини сумні. Як пише інформаційне агентство "Оборонно-промисловий кур'єр", першу "Лань" варто очікувати не раніше 2021-го року. Сам катер буде готовий у 2020-му році, але його очікують тривалі випробування. Раніше на "Лань" грошей не знайшлося.

Читайте також: "Москітний флот": Яким буде новий український ракетний катер "Лань"

Станом на сьогодні "Кузня на Рибальському" вже розпочала закуповувати комплектуючі і готуватися до виробництва.

Олег Коростельов додає, що носієм повітряної версії "Нептуна" стане Су-24М (Су-24МР).

"В якості повітряного носія "Нептуна" обраний літак Су-24М. Це досить потужна і важка машина для того, щоб озброїти її крилатою ракетою. В цьому році ми почнемо займатися проектуванням. А в наступному році плануємо перейти до практичного виконання", - сказав генеральний конструктор - генеральний директор КБ "Луч".

Тут варто нагадати про вік нашого парку авіації. Ми маємо три бригади озброєні літаками МіГ-29 (орієнтовно 72 одиниці), дві бригади на винищувачах Су-27 (48 одиниць), одну бригаду штурмовиків Су-25 (24 одиниці) та одну бригаду бомбардувальників і розвідників Су-24 та Су-24МР (до 36 одиниць). При прогнозованому віці служби в 40 років сипатися ці бойові машини почнуть вже в 2025-му. І саме до цього часу нам потрібно визначитися з винищувачем або власного виробництва, або імпортним, який вставатиме на заміну. Бо чим більше старі літаки літатимуть, тим буде більше аварій - ми всі пам'ятаємо про останні трагедії на Вінничині та Житомирщині із Су-27.

Але повернемося до "Нептуна". Розробка берегової версії обійдеться Україні в $20 млн. І для таких коротких термінів розробки - це унікальний випадок. Та сама розробка "Вільхи" зайняла 2,5 роки, обійшлася в $10 млн.

Втім, тут ми стикаємося одразу з кількома моментами. По-перше, в 2019-му році, коли нашу країну очікують президентські та парламентські вибори, дії Росії на морях є непрогнозованими. В Азовському морі Росія посилила власне угруповання. Там більше сотні катерів, включно з ракетними. Сили прикордонної служби та ВМС України наразі мало що можуть протиставити росіянам. І безпека берегової лінії, забезпечена такою серйозною зброєю, як "Нептун", котрою за необхідності можна тримати під прицілом навіть Кримський міст, стала б в нагоді вже зараз. Другий момент випливає з першого - вибори можуть привести у владу нових людей. Враховуючи слова Олега Коростельова, досить успішна розробка "Вільхи", а також "Нептуна", є заслугою не тільки конструкторів, але і чіткій позиції РНБО, яке очолює Турчинов. Так само ми бачимо підтримку проектів від президента Порошенка. Причому, мета не тільки продати їх закордонним замовникам, але головне - озброїти власну армію. Якщо ж влада зміниться - є ризик сповільнення розробок, зокрема через фінансування чи інші погляди на галузь. Особливо, якщо перемогу здобуде якийсь "миротворець" з проросійським ухилом. В такому разі терміни, які називаються сьогодні, знову будуть лише оптимістичними, а не практично реалізованими.

Попри це, кращого варіанту, ніж є сьогодні, ми не маємо. І лишається тільки очікувати на новітню українську зброю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme