Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі

В Україні вкотре успішно випробували нову крилату ракету "Нептун"

Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме…

5 квітня 2019 року на військовому полігоні на Одещині провели вдале випробування крилатої ракети "Нептун", яка буде поставлена на озброєння Збройних сил України.

В серпні та грудні 2018-го року також проходили випробування ракети в Одеській області.

Тоді відео випробувань розмістили в Інтернеті КБ "Луч". Воно справді радує та вражає.

Крилата ракета "Нептун" - українська розробка державного підприємства КБ "Луч" у співпраці з "Мотор Січ".

Останні випробування стали черговим етапом на шляху прийняття "Нептуна" на озброєння в ЗСУ. Раніше воно очікувалося влітку 2018-го. І зараз якомога швидше завершення випробувань і перехід до серійного виробництва є дуже важливим. Оскільки після агресії Росії проти українських кораблів неподалік Керченської протоки і загальну перевагу флоту РФ в Азовському морі "Нептун" стане серйозним аргументом для прикриття портів Маріуполя, Бердянська та загалом Азовського узбережжя.

Характеристики ракети досі засекречені. Та глянувши в минуле, можна зрозуміти, якою буде наша крута зброя.

Предок "Нептуна"

Корені розробки сучасної української крилатої ракети лежать ще в СРСР. У 1977 році в країні рад розпочали розробку ракети, яка мала кодову назву X-35. З 1983-го починалися перші випробування. Її метою було знищення кораблів ворога, водотонажністю до 5 тисяч тонн. Для розуміння - вони мали топити фрегати, корвети, ескадрені міноносці.

Проект X-35 дуже сильно нагадував американську протикорабельну ракету "Гарпун", яку починали розробляти ще в 1965 році.

В СРСР з розробкою X-35 не склалося. Банально не встигли, враховуючи те, що виникали проблеми з головкою самонаведення. Останній компонент - ключовий у цій зброї. Між іншим, корпуси ракети в СРСР мав робити наш Харківський авіаційний завод.

Після розвалу "совка" за X-35 взялася вже Росія. Там знайшли індійські гроші і в 2003-му році крилата ракета встала на озброєння армії, зокрема авіаційному базуванні в морському комлексі "Уран" та береговому "Бал".

Україна затягнула із власною розробкою крилатої ракети, маючи при цьому виграшне становище, у порівнянні з тією ж Росією. Вперше питання "Нептуна" вийшло на порядок денний в 2010-му році. Вже згаданий Харківський авіаційний завод готовий був робити корпуси. Тим більше, що в 2013-2014-му створив кілька по замовленню Росії для її ракет. "Мотор Січ" мала серійний двигун МС-400, котрий є основним у "Нептуні". Стартовий двигун йде від ракети С-125, але в певній мірі перероблений.

Зміна влади та початок війни на Донбасі прискорили розробку ракети. перші випробування відбулися вже в 2015-2016 роках. Після цього на ракету встановили головку самонаведення від вітчизняного "Радіонікса".

З тих пір інформація про ракету засекречена. В чомусь її "допилюють". Говорилося, що влітку 2018-го вона має стати на озброєння.

Якщо подивитися на останнє відео випробувань від КБ "Луч", стає зрозуміло, що наразі ухил робиться саме на варіант берегового базування ракети.

Втім, розглядається всерйоз як морське так і повітряне. Якщо говорити про морське, то спеціально під "Нептун" у нас розпочали будівництво катерів "Лань". Ще в березні цього року повідомлялося, що проект "Лань-М" вже на фінальній стадії. Перший ракетний катер ВМС мають отримати в 2019-му. Основною зброєю катерів "Лань" буде ракета "Нептун".

Характеристики

Наразі офіційно жодні характеристики ракети "Нептун" не озвучувалися. Та дивлячись на її корені - X-35, можна стверджувати, що вона буде близька до неї.

"Нептун" зможе летіти на висоті 10-15 метрів над водою, на кінцевій ділянці відбувається захоплення цілі і висота польоту може зменшуватися до 5 м. Вага бойової частини навряд чи буде більшою за 145 кг. Дальність пуску не може перевищувати 280 км, бо існують міжнародні домовленості, згідно з якими велася розробка. X-35 летить на відстань 260 км. "Нептун" має бути оснащений проникаючою осколково-фугасною бойовою частиною, завдяки якій можна топити ракетні, артилерійські та інші катери і кораблі. Якщо ми говоримо про "Лань", то з такою зброєю в Азовському морі Україна нарешті отримає серйозну перевагу над Росією. Його глибина ледь досягає 14 м, в середньому - близько 7 м. У Чорноморському флоті Росії набереться від сили 10-15 малих ракетних кораблів і катерів, які можуть відповідати цим параметрам. І котрі наразі вже плавають у морі. Знищувати такі цілі "Нептунами", за бажання, не стане проблемою навіть з берега.

Тому, в умовах російської блокади Керченської протоки, і труднощів, котрі їхні кораблі наразі створюють для нас в Азовському морі, необхідно якомога швидше доставити "Нептун" до умовного Бердянська, де до кінця року мала запрацювати база ВМС.

 

 

 

 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook