Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме російські кораблі в Азовському морі

На озброєння ЗСУ нарешті прийнято береговий ракетний комплекс 360МЦ "Нептун", чого чекали вже кілька років

Журналіст відділу "Життя"
Крилатий "Нептун": Чим Україна топитиме…

Відповідний наказ 23 серпня підписав міністр оборони Андрій Таран.

Випробування ракетного комплексу на Одещині

Фото: Володимир Віват, кореспондент АрміяInform

Крилата ракета "Нептун" - українська розробка державного підприємства КБ "Луч" у співпраці з "Мотор Січ". Комплекс стане серйозним аргументом для прикриття портів Маріуполя, Бердянська та загалом Азовського узбережжя.

Предок "Нептуна"

Корені розробки сучасної української крилатої ракети лежать ще в СРСР. У 1977 році в країні рад розпочали розробку ракети, яка мала кодову назву X-35. З 1983-го починалися перші випробування. Її метою було знищення кораблів ворога, водотонажністю до 5 тисяч тонн. Для розуміння - вони мали топити фрегати, корвети, ескадрені міноносці.

Проект X-35 дуже сильно нагадував американську протикорабельну ракету "Гарпун", яку починали розробляти ще в 1965 році.

В СРСР з розробкою X-35 не склалося. Банально не встигли, враховуючи те, що виникали проблеми з головкою самонаведення. Останній компонент - ключовий у цій зброї. Між іншим, корпуси ракети в СРСР мав робити наш Харківський авіаційний завод.

Після розвалу "совка" за X-35 взялася вже Росія. Там знайшли індійські гроші і в 2003-му році крилата ракета встала на озброєння армії, зокрема авіаційному базуванні в морському комлексі "Уран" та береговому "Бал".

Україна затягнула із власною розробкою крилатої ракети, маючи при цьому виграшне становище, у порівнянні з тією ж Росією. Вперше питання "Нептуна" вийшло на порядок денний в 2010-му році. Вже згаданий Харківський авіаційний завод готовий був робити корпуси. Тим більше, що в 2013-2014-му створив кілька по замовленню Росії для її ракет. "Мотор Січ" мала серійний двигун МС-400, котрий є основним у "Нептуні". Стартовий двигун йде від ракети С-125, але в певній мірі перероблений.

Початок війни на Донбасі прискорив розробку ракети, перші випробування відбулися вже в 2015-2016 роках. Після цього на ракету встановили головку самонаведення від вітчизняного "Радіонікса".

Характеристики крилатої ракети "Нептун"

"Нептун" зможе летіти на висоті 10-15 метрів над водою, на кінцевій ділянці відбувається захоплення цілі і висота польоту може зменшуватися до 5 м. Вага бойової частини – 150 г. Дальність пуску не може перевищувати 280 км, бо існують міжнародні домовленості, згідно з якими велася розробка.

"Нептун" має бути оснащений проникаючою осколково-фугасною бойовою частиною, завдяки якій можна топити ракетні, артилерійські та інші катери і кораблі.

Наразі аналізуються варіанти використання комплексу з борту бомбардувальників Су-24 та ракетних катерів "Лань". При цьому деталі тримаються у секреті. 

Якщо ми говоримо про "Лань", то з такою зброєю в Азовському морі Україна нарешті отримає серйозну перевагу над Росією. Його глибина ледь досягає 14 м, в середньому - близько 7 м. У Чорноморському флоті Росії набереться від сили 10-15 малих ракетних кораблів і катерів, які можуть відповідати цим параметрам. І котрі наразі вже плавають у морі. Знищувати такі цілі "Нептунами", за бажання, не стане проблемою навіть з берега.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme