Плани Міноборони: Які кораблі та ракети очікуються у 2022 році

Міністерство оборони України оприлюднило плани на 2022 рік щодо важливих довгострокових програм у сфері оборони та безпеки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Плани Міноборони: Які кораблі та ракети…
Фото: МО

Днями президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про збільшення оборонного бюджету на 2022 рік. Цим рішенням Кабміну доручається передбачити загальний фінансовий ресурс на гарантування національної безпеки і оборони України в обсязі не менше 5,95% ВВП при грошовому обсязі не менше 319 437,7 млн гривень.

Читайте також: Збільшення оборонного бюджету: На що підуть військові гроші у 2022 році

У свою чергу Міністерство оборони оприлюднило свої плани на ці гроші. В них прописаний розвиток ракетного озброєння, Військово-морських сил, а також нових наукових та дослідно-конструкторських робіт у сфері високих технологій оборонного сектору.

Розглянемо цей список детальніше.

Насамперед для потреб ВМС планують продовжити програму будівництва кораблів класу "корвет" та забезпечити постачання протикорабельного ракетного комплексу "Нептун" з активізацією робіт над розробкою корабельної версії ракетного комплексу.

Тут все більш ніж зрозуміло. На озброєння ЗСУ вже прийнятий протикорабельний ракетний комплекс Р-360 "Нептун", здатний убезпечити нас від атак з моря. Щоправда, наразі лише в наземному виконанні. Корабельну версію Міноборони замовило розробникам лише у червні 2021 року і зараз тривають дослідно-конструкторські роботи по цій темі.

Зі слів генерального директора і генерального конструктора КБ "Луч" (розробник і виробник "Нептуна") Олега Коростельова, версія комплексу "Нептун" для надводної платформи за умов достатнього фінансування буде виготовлена не раніше ніж за півтора роки.

Як відомо, крилата ракета "Нептун" призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5 000 тонн, і має бойову частину масою у 150 кг. Тобто, вона здатна знищувати крейсери, ескадрені міноносці, фрегати, корвети, десантні та великі десантні і транспортні кораблі на відстані до 280 км.

Читайте також: "Нептун" проти Росії: Чому слід якнайшвидше взяти на озброєння новий ракетний комплекс

Що стосується корветів, то ще в грудні 2020 року Міноборони уклало з турецькими компаніями контракт на будівництво серії корветів типу Ada. За словами президента Зеленського, перший корабель вже збирається в Туреччині і має бути спущений на воду до 2023 року. Знову ж таки – за умов достатнього фінансування.

Читайте також: Не москітний флот: Що за корвет Ada Туреччина будує для України

Паралельним курсом наприкінці червня 2021 року в Одесі Україна та Велика Британія підписали Меморандум про морське партнерство. В рамках його виконання британці мають побудувати вісім ракетних катерів згідно з вимогами українських ВМС: два – в Британії і шість – в Україні.

Читайте також: Британець проти українця: Який корвет поповнить ВМС

Британський ракетний катер для ВМС ЗСУ

Також у 2022 році Міністерство оборони отримає можливість вести роботу над створенням вітчизняного ракетного щита. Передусім йдеться про відновлення роботи над оперативно-тактичним ракетним комплексом "Сапсан".

Комплекс покликаний поєднати найкращі рішення, що закладалися українськими розробниками у проектах "Борисфен" та "Грім" починаючи з 1990-х років, і повинен мати вісім тактичних ракет, або дві оперативно-тактичні.

"Сапсан" розробляють саме як багатофункціональний комплекс: у разі необхідності його можна заряджати ракетами масою 480 кг, здатними долати відстань 1-1,5 тисяч кілометрів.

Зрозуміло, що така зброя створюється не для використання, а для стримування ворога. Простіше кажучи, якщо Україна буде мати на озброєнні ракетні комплекси, здатні тримати під прицілом Москву, то Росія добре подумає, перед тим як здійснювати наступну агресію.

Щоправда, наразі мова йде саме про ракетний комплекс,' як пускову установку. Розробка ж самих ракет з такими можливостями стане (якщо стане) окремим проектом національного значення.

Читайте також: "Борисфен", "Грім" і "Сапсан": Чим Україна зможе накрити Москву

До речі, прототип шасі "Сапсану" цього року взяв участь у Параді Незалежності (найбільший автомобіль на відео).

Крім цього, на початок 2022 року в Міноборони розраховують завершити роботу над створенням високоточної ракети "Вільха" з покращеними характеристиками для модернізованих систем залпового вогню "Смерч".

Як і "Нептун", ракета "Вільха" також належить до унікальних вітчизняних збройних розробок останніх років. Розроблялась вона вже у період війни з Росією для заміни снарядів до радянської реактивної системи залпового вогню 9К58 "Смерч".

"Вільха" – це новітня ракета калібру 300-мм, масою 250 кг і радіусом дії 70 км для існуючих реактивних систем залпового вогню. "Вільха-М" –модернізована версія комплексу із бойовою частиною ракети у 170 кг, яка має підвищену точність і більший радіус дії, зокрема ракети здатні точно вражати цілі на відстані близько 130 км.

Читайте також: Смерть окупантам: Що за ракета "Вільха-М" успішно пройшла випробування в Україні

Планується прийняття на озброєння нового реактивного снаряду "Тайфун-1" до реактивної системи залпового вогню "Верба" та доведення реактивної системи залпового вогню проекту "Буревій" з використанням снаряду "Тайфун-2".

"Тайфун-1" – це 122-мм реактивний снаряд, здатний подолати відстань до 40 км, що вдвічі перевищує дальність "градів". Літні випробування снаряду підтвердили середню дальність стрільби та кучність влучання.

Реактивна система "Верба" –  модернізація "Града"': на шасі КрАЗ-6322 встановили вже існуючу бойову частину, додавши низку навігаційних та автоматизованих систем.

Спочатку "Верба" використовувала стару радянську бойову частину. Саме в такому вигляді "Верба" була прийнята на озброєння у 2019 році. Однак в лютому 2021 року в Міноборони ухвалили рішення об'єднати два конкуруючих проекти "Верба" і "Берест" в один, адже на "Бересті" було розроблено абсолютно нову сучасну бойову частину, яка виготовляється на вітчизняних потужностях.

Таким чином, нова РСЗВ "Верба" на додачу до сучасних систем навігації і автоматизації отримала більшу вогневу міць за рахунок більшої кількості направляючих – 50, замість 40.

Читайте також: Україна об'єднує "Берест" і "Вербу" в одну РСЗВ

"Тайфун-2" – це снаряд для реактивної системи залпового вогню калібром 220-мм з максимальною дальністю у 65 км. Він створюється для системи "Буревій" на основі радянського РСЗВ "Ураган".

"Буревій" оснащений цифровою системою управління вогнем, включно із можливістю обміну інформацією на полі бою.

В якості заміни шасі радянського ЗіЛ-135ЛМ використано Т815-7Т3RC1 від чеської фірми TATRA з колісною формулою 8х8, що може рухатися максимальною швидкістю понад 100 км/год.

Проект "Буревій" перебуває на стадії випробувань, але за умов достатнього фінансування у 2022 році має всі шанси бути прийнятим на озброєння ЗСУ. 

Серед іншого очікується збільшення фінансування наукових та дослідно-конструкторських розробок у сфері високих технологій, до яких будуть залучені науково-технічні центри Національної академії наук України та підприємства Державного космічного агентства України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme