Смертоносна РСЗВ: Що таке "Берест", який може витіснити "Град" і "Вербу" у ЗСУ

Модернізація озброєння Збройних сил України триває безперестанку, і це не може не радувати

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Смертоносна РСЗВ: Що таке "Берест", який…

Фото – Укроборонпром

Depo.ua продовжує відстежувати новинки озброєння ЗСУ. Днями "Шепетівський ремонтний завод", що входить до складу ДК "Укроборонпром", представив нову українську реактивну систему залпового вогню БМ-21 УМ "Берест".

Дебютна демонстрація "Бересту" відбулася на міжнародній виставці "Зброя та Безпека", що проходила у Києві з 9 по 12 жовтня. Там же було оголошено, що він призначений для заміни БМ-21 "Град", що стоїть на озброєнні Збройних сил України.

РСЗО БМ-21 "Град"

По суті, "Берест" є глибокою модернізацію 122-мм РСЗВ БМ-21 "Град", здійсненою "Шепетівським ремонтним заводом" за власні обігові кошти. Перевагою даної моделі є повна імпортозаміщеність – у її виробництві використовуються лише українські комплектуючі, включаючи нове шасі вітчизняного виробництва.

Базовим автомобілем для нової вітчизняної розробки було обрано українське повнопривідне шасі КрАЗ – 5401НЕ з колісною формулою 4х4 і вантажопідйомністю 9 тонн. Це одна з недавніх розробок ПрАТ "АвтоКрАЗ" перспективного безкапотного напрямку. Нове шасі обладнане дворядною 4-х дверною кабіною, яка дозволяє зручно розмістити розрахунок та всю необхідну апаратуру управління вогнем. Для порівняння: на "Градах" частина бойового розрахунку знаходиться на відкритих сидіннях за кабіною.

Цей автомобіль здатний розвивати швидкість понад 90 км/год., а широкопрофільна шина з централізованою системою підкачки дозволяє експлуатувати спец виріб по дорогах із різним покриттям та в умовах повного бездоріжжя. А два паливних баки по 165 л. кожен забезпечують рух без дозаправлення на відстань 600 км.

Окрім цього, використання сучасних цифрових технологій надає "Бересту" ключові бойові та експлуатаційні переваги, які значно розширюють бойові можливості установки. Зокрема, мова йде про цифрову систему управління вогнем, яка дозволяє екіпажу проводити підготовку до стрільби, зокрема топогеодезичну прив'язку, не залишаючи кабіни.

Нові цифрові технології інтегрують "Берест" у систему обміну інформацією на полі бою. Завдяки цьому розрахунок РСЗВ у режимі реального часу отримує точні координати ворога, які в обробленому вигляді надходять з безпілотників, контрбатарейної РЛС, а також інших систем спостереження. Така інтеграція у рази підвищує точність та ефективність ведення вогню, чим не може похвалитись той же "Град".

Ще однією особливістю нової РСЗВ є збільшення потужності залпу до 50 реактивних снарядів, замість 40 у "Града". Це дозволяє оперативно розподіляти вогонь між різними цілями і гарантовано знищувати противника.

"Берест", у порівнянні із "Градом", має більшу потужність залпу, точність ведення вогню, інтеграцію у цифрові системи управління та наведення артилерії, більшу мобільність та потребує менше часу для підготовки та відкриття вогню. Також перевагою "Бересту" є значно менша вартість установки у порівнянні з аналогами.

Однак, є й ряд недопрацьованих (чи неозвучених) нюансів. Зокрема, нічого не говориться про систему автоматичного заряджання ракет, а судячи з зовнішнього вигляду РСЗВ – стаціонарна заряджаюча система відсутня. Про спеціальні заряджаючі автомобілі також жодного слова не згадується, хоча, цілком можна припустити що вони таки мають місце.

Ну і так як розробка БМ-21 УМ "Берест" відбувалась не на замовлення РНБО, то про взяття її на озброєння ЗСУ наразі говорити зарано. Однак, у випадку такого замовлення, "Берест" здатний повністю замінити "Град", значно розширивши при цьому бойові можливості української артилерії.

Як відомо, на озброєнні ЗСУ сьогодні перебувають реактивні системи залпового вогню "Смерч", "Ураган" і "Град". Крім цього, вже озвучені і навіть взяті на озброєння РСЗО "Вільха" і "Верба", які є сучасними вітчизняними аналогами "Смерчу" і "Граду" відповідно.

Читайте також: Краща за "Смерч": Що треба знати про українську "Вільху", яку взяли на озброєння.

По суті, "Берест" є шепетівським аналогом харківської "Верби". Судячи з наявної інформації, принципово відрізняються ці РСЗО лише шасі та кількістю ракет у вогневому блоці (у "Верби" їх 40, тоді як у "Береста" 50). Разом з тим, експерти відзначають більшу автоматизацію "Верби". Також "Верба" лише на 80% складається з вітчизняних комплектуючих, тоді як "Берест", як уже згадувалось, на всі 100%.

Обидві РСЗО стріляють стандартними ракетами 122-мм для "Граду", однак, судячи з усього, у перспективі зможуть бути адаптовані і до більш сучасних, у тому числі керованих, ракет.

РСЗО "Верба"

Читайте також: Чим українська "Верба" сильніша за російський "Град".

Як би там не було, а конкуренція – це завжди добре. Та й Збройним силам України на передку такий швидкострільний і точний засіб ураження ворога дуже потрібен – хоча б для того, щоб вести вогонь на подавлення вогневих точок терористів, знищуючи ворожі "Гради", які сіють смерть в мирних українських містах поблизу лінії розмежування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme