ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чим українська "Верба" сильніша за російський "Град"

Українські зброярі завжди славились своїми талантами і зараз, під час війни, це стає дуже у нагоді

Depo.Війна
1 червня 2017 19:00
ФОТО: depo.ua

Ще в жовтні 2016 року ми повідомляли, що у Харкові розробили покращений аналог радянського "Граду". Цю бойову машину розробили фахівці харківського Конструкторського бюро з машинобудування імені Морозова (ХКБМ) – провідного виробника бойової техніки України, а головний конструктор ХКБМ Геннадій Гращенков повідомив тоді, що система готова на 95%.

І ось, 25 травня 2017 року стало відомо, що вже незабаром українські військові почнуть випробування нової реактивної системи залпового вогню "Верба". Принаймні, про це під час прес-туру повідомив журналістам учений секретар Харківського конструкторського бюро з машинобудування імені Морозова Андрій Богач.

"Я думаю, протягом найближчих пару місяців дві машини – це транспортно-заряджальна машина та бойова машина – будуть пред'явлені на попередні випробування", – заявив він.

А поки йдуть останні приготування до випробувань, давайте розглянемо: що таке "Верба" і чим вона відрізняється від "Градів".

З відкритих джерел відомо, що "Верба" – це реактивна система залпового вогню на базі автомобіля КрАЗ-6322 і бойової частини БМ-21 "Град", що була розроблена у 2015 році ХКБМ. Модернізована система оснащена кабіною на 5 місць, а керування вогнем, прицілювання та перезаряджання здійснюється в автоматичному режимі з кабіни, без безпосереднього втручання розрахунку в її роботу.

Перезаряджання повного комплекту з 40 ракет здійснюється протягом 10 хвилин механізованим способом. Для цього харківськими конструкторами розроблено транспортно-заряджаючу машину.

Маса нової системи сягає майже 20 т, але вона здатна розвивати швидкість до 85 км/год. Відомо також, що "Верба" ​​може мати і броньовану версію з кабіною від бронеавтомобіля "Раптор" і захистом основних систем автомобіля.

Якщо порівнювати з "Градом", то "Верба" відрізняється від свого радянського попередника і російського "колеги" високим рівнем автоматизації і розміщенням на вітчизняному шасі КрАЗ. Він у порівнянні з російським "Уралом" і швидший на 10 км/год., і маневреніший, і всюдихідніший.

На "Градах" частина бойового розрахунку знаходилась на відкритих сидіннях за кабіною, а для "Верби" українські конструктори передбачили збільшену кабіну, у якій поміститься весь екіпаж. Тут же, в кабіні, будуть знаходитись радіостанція і всі блоки керування. До речі, також була змінена система зв'язку: вся інформація буде передаватись по цифрових каналах в зашифрованому вигляді.

Автоматизація "Верби" сягнула такого рівня, що екіпажу можна буде працювати у бойових умовах не виходячи з кабіни: приїхали, натиснули кілька кнопок в кабіні, вразили цілі противника і поїхали. При цьому нова система вирівнювання і стабілізації платформи дозволяє значно підвищити точність вогню.

РСЗВ "Верба". Фото: milnavigator.com

У порівнянні з "Градом", РСЗВ "Верба" у 6 разів швидше визначає координати, у 5 разів швидше наводиться, а після стрільби за лічені секунди може змінити позицію, що дозволятиме уникати прильотів у відповідь. Процес же перезаряджання установки скоротився у 7 разів.

Що важливо: комплекс "Верба" на 80% складається з вітчизняних складових, а від старого "Граду" залишилась лише пускова установка і було збережено механічну система керування вогнем, яку можна буде задіяти у випадку позаштатних ситуацій.

З огляду на те, що випробування проводитиме Міністерство оборони України, можна зробити висновок, що у разі успішного їх завершення РСЗВ "Верба" оперативно почне надходити на озброєння ЗСУ.

А Збройним силам України на передку такий швидкострільний і точний засіб ураження ворога зараз дуже потрібен – хоча б для того, щоб вести вогонь на подавлення вогневих точок терористів, знищуючи ворожі "Гради", які сіють смерть в мирних українських містах поблизу лінії розмежування.

Більше новин про події в зоні АТО читайте на Depo.Війна