Новий Т-64БВ: Як модернізували основний танк ЗСУ

"Харківський бронетанковий завод" розробляє для Збройних сил України найновітнішу модернізацію танка Т-64БВ зразка 2022 року

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Новий Т-64БВ: Як модернізували основний…
Фото: Укроборонпром

Днями стало відомо, що Державне підприємство "Харківський бронетанковий завод" завершує модернізацію першої партії танків Т-64БВ версії 2022 року.

Чому Т-64

Після розпаду СРСР Україна успадкувала значну кількість Т-64. За даними на 1995 рік, ЗСУ мали на озброєнні 2345 машин різних модифікацій. Щоправда, більшість з них не відповідала навіть тодішнім вимогам. Водночас, брак фінансування не давав можливості замінити їх новими танками.

В таких умовах єдиною можливістю істотно підвищити боєздатність військ стала капітальна модернізація техніки, чим і зайнялись вітчизняні фахівці. Таким чином побачили світ модернізовані версії танків Т-64 – Т-64БМ "Булат" 2005 року  і  Т-64БВ 2017 року, а також відбулася модернізація Т-72 до версії Т-72АМТ 2017 року і Т-80 до версії Т-80БВ 2019 року.

Усі вони далеко не ідеальні і абсолютно безнадійні у довготривалій перспективі. Власне, їх спочатку і презентували, як "танки на перехідний період" – вони повинні були взяти на себе основний тягар війни у період повного переходу з танків Т-64 на нові сучасні вітчизняні танки БМ "Оплот".

Однак, через брак фінансування цей процес затягнувся, і у 2020 році довелося визнати – основним бойовим танком ЗСУ у найближчі роки залишиться саме Т-64. Тому вирішили модернізувати танк таким чином, щоб його можна було експлуатувати ще 25 років. Протягом 2021 року носилися з проектом Т-64 "Краб", однак танк з такою назвою з конвеєра так і не зійшов.

Про найновішу модернізацію танків Т-64 зразка 2022 року заговорили ще на початку січня, однак деталей довго не озвучували. Більше інформації з'явилося вже у лютому, коли почалися заводські випробування бойової машини. Тоді й стало відомо, що мова йде про модернізовану версію Т-64БВ.

Що таке Т-64БВ

До 2017 року було прийнято вважати, що Т-64БМ "Булат" і є вершиною модернізації – тим максимумом, який можна витиснути з Т-64. Але бойові дії на Донбасі продемонстрували, що поряд з перевагами (високий рівень захисту екіпажу за рахунок покращеної броні), він має і серйозні недоліки: навіть новий модернізований двигун є занадто слабким для його маси, яка значно виросла за рахунок нарощення броні (з 39 то 45 тон).

Тому у 2017 році було оголошено, що танки "Булат" будуть передані в резерв, а основна ставка буде робитись на модель Т-64БВ, роботу над якою саме завершили у 2017 році на ДП "Харківський бронетанковий завод".

На відміну від Т-64БМ, у яких основний акцент робився на бронезахисті, у Т-64БВ суперсилою є кращі ходові характеристики. Простіше кажучи, він менш потужний, однак більш маневрений.

Т-64БМ "Булат" (ліворуч) і Т-64БВ (праворуч)

Читайте також: Досі без "Оплотів": Як модернізований Т-64БВ стає головним танком ЗСУ

Що за модернізація 2022 року

Фахівці ДП "Харківський бронетанковий завод" оснастили танк новими приладами спостереження та прицілювання третього покоління.

Корпус удосконалили протикумулятивними кормовими решітчастими екранами та гумовими щитками на башті, а по всій довжині баки збоку захистили плитами завтовшки 12 мм із броньованої сталі марки "71".

Також удосконалили паливну систему та встановили додатковий броньований захист паливних баків. А для зменшення шансу пошкодження кулемета та боєкомплекту від осколків та куль додали щитки захисту кулемета та короба.

Зачепила модернізація і озброєння. На танк було встановлено великокаліберний кулемет Snipex Laska K-2 під патрони 12,7х108 мм. Ствол на новому кулеметі швидкознімний, виготовлений із високоякісної легованої сталі, має 8 нарізів з кроком 381 мм. Його маса – 11 кг, а довжина – 1111 мм.

Ствол на 11 см довший, аніж у радянського НСВ-12,7 "Утьос", який йшов у базовій комплектації. У поєднанні з коротким ходом це надає кулі змогу розігнатися до 890–910 м/с, тоді як у старих зразків озброєння цей показник становить 820-840 м/с. Більша швидкість кулі дає більшу бронебійність.

Також Т-64БВ зразка 2022 року отримали нові сучасні радіостанції на заміну старим радянським. Відтепер ця бойова машина має, зокрема, системи навігації, внутрішнього та зовнішнього зв'язку, які повністю відповідають стандартам НАТО.

Звісно, маючи тисячі одиниць законсервованих танків Т-64, було б марнотратством просто взяти і відмовитись від них. Особливо у час, коли наша країна веде війну проти переважаючого у ресурсах ворога. Тому для закриття потреб у танках "тут і зараз" модернізація радянського заліза все ще бачиться найоптимальнішим варіантом.

Однак, вічно так тривати не може. І якщо раніше масовій появі сучасних українських танків БМ "Оплот" заважала наявність у нього російських комплектуючих, то зараз цю проблему ніби вирішено (якщо вірити офіційним заявам). Тож може краще зосередитись на "Оплотах"?

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Важка бронетехніка

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme