Модернізоване залізо: Що за танк Т-80БВ поставили на конвеєр

Радянські танки є своєрідним "залізним запасом" української армії – тим матеріалом, з якого вже зробили і ще зроблять не одну модель сучасної бронетехніки

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Модернізоване залізо: Що за танк Т-80БВ…
Танк Т-80БВ

Фото – Укроборонпром

 

Depo.ua продовжує знайомити зі зброєю і технікою, які надходять на озброєння Збройних сил України.  У перший день весни було офіційно оголошено, що Державне підприємство "Харківський бронетанковий завод" провело модернізацію танка Т-80БВ і вже серійно постачає його до танкових підрозділів Десантно-штурмових військ та Морської піхоти України.

 

Так історично склалося, що танки завжди були чи не найголовнішим елементом озброєння для нашої держави, особливо з урахуванням науково-технічного потенціалу та радянської "спадщини". Не став винятком і Т-80БВ.

 

Історія проекту

 

Взагалі, Т-80 – це основний бойовий танк виробництва СРСР. Він був прийнятий на озброєння радянської армії ще у 1976-му році і став першим у світі серійним танком з єдиною газотурбінною силовою установкою. Також він став першим у світі основним танком з вбудованим протиснарядним динамічним захистом. Свого часу його називали радянською відповіддю на німецький "Леопард-2", відзначаючи певну схожість обох машин.

 

Взагалі, всі моделі Т-80, попри свою масовість, вкрай рідко брали участь в бойових діях, а безпосередньо танкових битв (танк проти танка) у Т-80 взагалі одиниці (як і у "Леопард-2", до речі). Переважно ці танки використовувались для забезпечення вогневої переваги при штурмі населених пунктів десантом чи піхотою.

 

Власне, як і всі інші танки, він має як свої переваги, так і недоліки. Якщо порівнювати з іншими серійними танками свого покоління (Т-64 і Т-72), Т-80 мав більшу витрату палива і, відповідно, менший запас ходу, а також мав найменш досконалу ходову частину.

 

Разом з тим, Т-80 мав перевагу по прохідності, плавності ходу при стрільбі, подоланню перешкод і по незаглухаємості. Його двигуни запускались швидко і працювали надійно за будь-яких кліматичних умов (операційна готовність танка складала не більше 3-х хвилин при температурі -40 градусів, що в 10 разів швидше, аніж у конкурентів). Також його двигун не заглухне, навіть якщо танк упреться в кам'яну стіну.

 

Якщо говорити конкретно про модель Т-80БВ, то вона була прийнята на озброєння в 1985-му році і додатково отримала навісний динамічний захист "Контакт", а також посилене бронювання ВЛД (верхня лобова деталь). Що характерно, випускалась ця модель лише на території Росії, тоді як на території України на заводі на ХЗТМ в Харкові випускалась модель Т-80УД з дизельним двигуном.

 

Менше з тим, станом на 2016-й рік в експлуатації ЗСУ перебували 22 машин Т-80БВ, плюс ще 143 знаходились на зберіганні (є підозри, що в це число включені всі модифікації Т-80, включаючи Т-80УД – але це не точно). Варто відзначити, що особливою популярністю вони і у нас не користувались – при формуванні нових танкових підрозділів перевага завжди віддавалась різним моделям Т-64.

 

Однак, як показала практика проведення бойових дій на Донбасі, бійцям високомобільних десантних військ ЗСУ для успіхів на передовій вкрай необхідні штатні танкові роти чи батальйони. Цей задум почали реалізовувати ще у 2015-му році і, через більшу швидкість та маневреність порівняно з Т-64, обрали саме танки Т-80, які після певного ремонту у кількості 8 одиниць були передані до 95-ї ОДШБр.

 

Судячи з усього, експеримент було визнано вдалим, тому що згодом модернізацію Т-80БВ поставили на конвеєр.

 

 

Технічні характеристики

 

Якщо говорити про базову версію Т-80БВ, то вона має наступні технічні характеристики:

 

Вага: 43,7 т.

Екіпаж: 3 чол.

Гармата: 2А46М-1 125-мм гладкоствольна

Скорострільність гармати: до 12 пострілів/хв

Боєкомплект: 38 пострілів

Заряджання: автоматичне

Двоплощинний стабілізатор

Кероване озброєння: ракета 9К119 "Рефлекс" з керуванням за променем лазера

Кулемети: один 12,7-мм НСВТ, один 7,62-мм ПКТ

Двигун: ГТД, потужність 1100 к.с. (919 КВт)

Максимальна швидкість по шосе: 70 км/год.

Запас ходу по шосе: 500 км

Захист від зброї масового ураження

Вбудований динамічний захист: "Контакт"

 

Модернізація

 

Модернізація танків Т-80БВ відбувалась із врахуванням досвіду модернізації танків Т-64БВ зразка 2017-го року, а також зворотного зв'язку від 95-ї ОДШБр, яка отримала першу тестову партію.

 

За даними "Укроборонпрому", Т-80БВ отримав тепловізійний приціл, новий динамічний захист, додатковий захист бортів, нову цифрову радіостанцію, сучасні нічні прилади спостереження з електронно-оптичним перетворювачем третього покоління, а також засоби супутникової навігації, що дозволяє значно посилити бойові характеристики машини.

 

Зокрема, нова система навігації дозволяє у режимі "онлайн" обмінюватись надійно зашифрованими даними про місцезнаходження кожної машини на всіх ланках управління від командиру взводу до керівництва всією бойовою операцією.

 

Новий динамічний захист значно посилює рівень захищеності бойової машини і ефективно протидіє всім сучасним протитанковим засобам ураження: кумулятивним та бронебійним, а також ударно-кумулятивним боєприпасам типу "ударне ядро". При цьому встановлюється він у штатні контейнери динамічного захисту.

 

Прицільний комплекс навідника з інтегрованим тепловізором забезпечує виявлення, розпізнавання та знищення противника вогнем 125-мм гармати у будь-який час доби та за будь-яких погодних умов.

 

 

Водночас, як і у випадку з Т-64, оснащення новими приладами проходить під час звичайного регламентного ремонту, що дозволяє значно скоротити витрати часу для модернізації наявного парку Т-80.

 

Читайте також: Досі без "Оплотів": Як модернізований Т-64БВ стає головним танком ЗСУ.

 

Замість висновку

 

Таким чином підрозділи Десантно-штурмових військ та Морської піхоти України отримують необхідні їм танки, а "Укроборонпром" економить кошти, реанімуючи старі запаси.

 

Радує, що Т-80БВ – не єдина модернізація танків цієї моделі. Є інформація, що ДП "Харківський бронетанковий завод" вже у цьому році почне модернізацію танка Т-80УД, що також стоїть на озброєнні українського війська, до рівня Т-84 (праобраз "Оплота"). Але це вже зовсім інша історія.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme