"Холодна війна": Як НАТО підтримує Україну в Чорному морі

Кораблі НАТО один за одним заходять у Чорне море "для надання підтримки союзникам і партнерам", до числа яких входить і Україна

Військовий корабель США USS Fort McHenry. Фото – U.S. Navy

Останнім часом ситуація як в Азовському, так і в Чорному морях набула ознак "холодної війни" між НАТО, Росією та Україною, як собзницею Альянсу.

Ми вже писали про те, як 25 листопада 2018-го року кораблі Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) у складі двох малих броньованих артилерійських катерів "Бердянськ" і "Нікополь" та рейдового буксиру "Яни Капу" здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря і під час проходження через Керченську протоку були відкрито атаковані військовими кораблями Російської Федерації, після чого захоплені у полон росіянами.

Читайте також: Бійня в Керченській протоці: Чому Росія напала на українські військові кораблі.

Світова спільнота одноголосно засудила такі дії Росії, а верховний головнокомандувач ЗСУ і президент України Петро Порошенко по гарячих слідах закликав НАТО відправити свої кораблі в Азовське море. І хоч до Азовського моря кораблі ще не добрались, присутність у Чорному морі Альянс збільшує буквально на очах.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг ще 3 грудня 2018-го року заявив, хоч і без будь-якої конкретики, що Північноатлантичний альянс вже збільшив присутність своїх сил у Чорному морі. Скептики тоді стверджували, що далі й без того дислокованих там кораблів Туреччини, Румунії і Болгарії, які також є членами НАТО, справа не піде. Однак, перші дні року 2019-го показують, що все буде значно серйозніше.

Вже 7 січня десантний корабель Військово-морських сил США USS Fort McHenry прибув до порту Констанца, що на чорноморському узбережжі Румунії. Офіційна версія – участь у спільних з Румунією військово-морських навчаннях. Очікується, що USS Fort McHenry перебуватиме в Констанці до 10 січня, після чого проведе спільні морські маневри з румунським фрегатом у територіальних і міжнародних водах.

А 8 січня глава місії України при НАТО Вадим Пристайко в ефірі одного з телеканалів заявив, що у Чорне море планує також зайти військовий корабель Нідерландів, який очолив одну з постійних груп Альянсу.

Однак, судячи з усього, зробить він це після того, як американський корабель залишить Чорне море, адже досі діє конвенція Монтре від 1936-го року, яка встановлює кількість, тоннаж і час перебування (21 добу поспіль) військових кораблів країн нечорноморського басейну. Саме з цієї причини, на думку того ж Пристайка, відбуватиметься ротаційний принцип: одні увійшли, інші вийшли.

Простіше кажучи, в НАТО хочуть домогтися, щоб їх посилена військова присутність у Чорному морі стала новою нормою для Росії і дещо охолодила гарячу голову Путіна.

"Ми регулярно працюємо в Чорному морі відповідно до міжнародного права і Конвенції Монтре і продовжимо це робити", – ніби підтверджуючи це, заявив представник 6-го флоту ВМС США Кайл Рейнс.

Читайте також: Примус до миру: Що США можуть зробити з Росією в Чорному морі.

До речі, на Росії вже встигли переполошитися з цього приводу. Попри офіційні заяви США і Румунії про спільні військові навчання у Чорному морі, російські експерти переконані, що це все ширма, а насправді таким чином Вашингтон демонструє підтримку Києву.

"Це пов'язано і з тим, що вони хочуть підтримати український режим перед виборами, зокрема Порошенка. У них була негативна реакція на події в Керченській протоці, тому вони так діють і діятимуть надалі", – прокоментував ситуацію для російських ЗМІ капітан 1-го рангу, військовий експерт Василь Дандикін.

На думку російського експерта, в 2019-му році варто очікувати більш інтенсивних заходів в Чорне море не тільки американського флоту, але й країн НАТО.

Російський військовий політолог Андрій Кошкін, завідувач кафедри політології та соціології РЕУ імені Плеханова, також вважає, що дії США пов'язані з подіями у Керченській протоці наприкінці минулого року.

"Подібного роду кораблі, які заходять і починають проводить спільні навчання, – це дестабілізація ситуації в цьому регіоні і створення атмосфери ескалації напруженості", – заявив він.

Варто відзначити, що росіяни панікують не на порожньому місці. Згідно офіційної заяви Міноборони США, військовий корабель USS Fort McHenry увійшов в акваторію Чорного моря для надання підтримки союзникам і партнерам НАТО. У Чорному морі є три союзника НАТО: Болгарія, Румунія і Туреччина, і лише два партнери: Україна і Грузія. Тобто можна здогадатись, кого має на увазі американське оборонне відомство.

Тим більше, що в грудні 2018-го року секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що Україна готує новий прохід військових кораблів через Керченську протоку.

Читайте також: Тактика яструбів: Чи варто Порошенку "пробивати" Керченську протоку.

Згідно інсайдерської інформації, яка є у розпорядженні Depo.ua, цей прохід заплановано на січень 2019-го року і цього разу супроводжувати українські катери до протоки будуть 2-3 кораблі НАТО.

Очевидно, росіяни також такий варіант не відкидають, тому й панікують. Адже одне діло – напасти на українські катери і розказувати всьому світові байки про українську агресію, і зовсім інше – зробити те ж саме під пильним наглядом кораблів НАТО, які навіть якщо самі й не підуть в Азовське море, то як мінімум будуть живими свідками того, що відбуватиметься у Керченській протоці під час нової спроби такого проходу українцями.

Але й пропустити українські катери після всього сказаного раніше Росія не може собі дозволити, адже тоді це означатиме, що Порошенко знову переграв Путіна.

Ось з такими стартовими позиціями ми і входимо у 2019-й рік. Рік, події у якому обіцяють розвиватися дуже стрімко і багатовекторно.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна