Турецькі Anka: Що за бойові безпілотники виготовлятимуть в Україні

До кінця 2022 року з конвеєра українсько-турецького заводу у Київській області мають зійти перші бойові безпілотники

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Турецькі Anka: Що за бойові безпілотники…
Фото: Вікіпедія

Днями радник керівника Офісу президента України Олексій Арестович заявив, що на українсько-турецькому заводі, який зараз будується у Василькові Київської області, вироблятимуть як українські, так і турецькі безпілотники. Серед інших, він згадав про важкий безпілотник Anka, який стоїть на озброєнні армії Туреччини.

Розглянемо його ближче.

Що за безпілотник Anka

TAI Anka – це сімейство безпілотних літальних апаратів, розроблених турецькою компанією Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) для Збройних сил Туреччини. Станом на сьогодні вони випускаються у двох модифікаціях: Anka-В – розвідувальний варіант і Anka-S – ударний варіант.

БПЛА Anka-B

БПЛА Anka-В

Роботи по створенню БПЛА Anka розпочались у 2004 році, а вже у 2010-му відбувся перший політ. З 2013-го ці безпілотники стоять на озброєнні Збройних сил Туреччини і навіть застосовувались у бойових умовах – під час операції "Весняний щит" у Сирії в 2020 році.

Бойове застосування турецьких БПЛА у Сирії було досить успішним. За даними Туреччини, в результаті операції було знищено 23 танки, 23 артилерійські установки, 10 БМП, 5 гелікоптерів, кілька ЗРК "Панцир" і 309 сирійських військових. При цьому втрати склали лише два безпілотники Anka.

БПЛА Anka-S

БПЛА Anka-S

Безпілотник Anka виготовлений здебільшого з композитних матеріалів. Має V-подібний хвіст (під кутом 100 градусів) і триколісне шасі, що забирається. Тягу створює трилопатевий штовхаючий гвинт, який приводить в рух авіаційний дизельний двигун турецького виробництва потужністю 170 кінських сил. Однак вже заявлено, що в українській версії двигун буде від українського виробника.

Читайте також: Українське серце турецьких безпілотників: Як вітчизняні двигуни завойовують світ

Технічні характеристики БПЛА Anka:

Розмах крила: 17,5 метрів

Довжина: 8 метрів

Вага: близько 1700 кг

Вага корисного навантаження: 350 кг

Крейсерська швидкість: 200 км/год.

Радіус дії: до 250 км

Час польоту: понад 30 годин

Практична стеля: 9 км

БПЛА Anka

Видно, що БПЛА Anka на кілька метрів у всіх вимірах крупніший за відомий Bayraktar TB2, який вже знаходиться на озброєнні Збройних сил України.

Читайте також: Палити танки і топити кораблі: Як Україна буде використовувати турецькі безпілотники Bayraktar TB2

Відрізняється і вартість: якщо комплекс Bayraktar TB2 (6 дронів, 2 станції управління, 200 одиниць боєприпасів та допоміжне обладнання) коштує 69 млн доларів, то комплекс Anka (3 дрони Anka-S, 3 мобільних станцій управління та допоміжне обладнання) має експортну ціну 80 млн доларів.

Стандартне корисне навантаження БПЛА Anka включає модульну оптико-електронну систему з тепловізором і лазерним далекоміром-цілепоказником Star SAFIRE 380-HLD, а також радар із синтезованою апертурою Aselsan SARPER.

Також безпілотник оснащений системою автоматичного зльоту, польоту та посадки, системою інерційної навігації, може діяти у повністю автономному режимі, без GPS та зовнішнього управління, за заданими точками.

За деякими даними, він має засоби РЕБ для нейтралізації систем протиповітряної оборони противника.

Озброєння включає 8 керованих протитанкових ракет Roketsan Cirit, або 4 керовані плануючі авіабомби MAM-L з лазерним наведенням.

БПЛА Anka хоч і крупніший та потужніший, та все ж на фоні Bayraktar TB2 виглядає дещо застарілою моделлю. Та й не надто він популярний у світі – окрім Туреччини, перебуває на озброєнні лише в Тунісу (єдиний наразі комплекс з трьох дронів було взято на озброєння13 листопада 2021 року). Ще один комплекс до 2023 року має отримати Казахстан. Про інші замовлення чи бодай переговори наразі нічого не відомо.

Як не відомо й про плани взяти його на озброєння Збройних сил України.

Читайте також: Як Україна розбудовує свою армію: Повітряні безпілотники

За словами Арестовича, першу продукцію українсько-турецький завод безпілотників має дати вже до кінця 2022 року. Тоді й побачимо: що то будуть за дрони і куди вони полетять.

Насторожує лише одне: нам обіцяли завод з виробництва "Байрактарів" на території України, а, як відомо, Bayraktar TB2 і TAI Anka випускають різні підприємства…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme