Палити танки і топити кораблі: Як Україна буде використовувати турецькі безпілотники Bayraktar TB2

Ударні безпілотники Bayraktar TB2, які Україна закупила у Туреччини, у складі ЗСУ активно тренуються вести розвідку і знищувати ворожі цілі

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Палити танки і топити кораблі: Як Україн…
Фото: ВМС ЗСУ

Останнім часом в інформаційному просторі стало чимало згадок про Bayraktar TB2, які вже другий рік перебувають на озброєнні ЗСУ.

Спочатку голова МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що в Україні буде збудований завод з їх виробництва. За його словами, це питання вже вирішене на рівні президентів країн – Володимира Зеленського і Реджепа Ердогана.

Читайте також: Завод з виробництва безпілотників Bayraktar в Україні: Чому його поява цілком реальна

Потім головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв'ю одному з українських видань зазначив, що Bayraktar TB2.не припадають пилом на складах, а "виконують різні завдання, у тому числі й бойові".

А буквально вчора у Кремлі висловили стурбованість поглибленням україно-турецької співпраці у військовій галузі і заявили що не хочуть, щоб турецьке озброєння використовувалося для завдання ударів по бойовиках на Донбасі. А як відомо, крім Bayraktar TB2 Україна в Туреччини поки ніяких озброєнь не купувала.

Як Bayraktar TB2 з'явились у ЗСУ

Нагадаємо, що контракт про закупівлю цих ударних дронів Україна підписала у січні 2019-го, ще за президентства Порошенка. Перші 6 безпілотників зі станціями керування і запасом ракет прибули в Україну і були взяті на озброєння Повітряних сил ЗСУ у березні 2019 року.

Потім, вже за Зеленського, 16 жовтня 2020 року, під час офіційного візиту президента України до Туреччини було підписано низку угод та меморандумів. Як наслідок, у 2021 році Україна купила ще 5 комплексів безпілотників Bayraktar TB2, і 15 липня перший з них, який включає 4 безпілотника, був прийнятий на озброєння Військово-морських сил ЗСУ.

На всі дрони, передані ВМС, вирішили нанести зображення хижого морського птаха, який буде символом підрозділу безпілотних комплексів у складі Морської авіації ВМС ЗСУ.

Читайте також: Безпілотник-диверсант від зятя Ердогана: Що за зброю Україна купила в Туреччини

Для чого Україні турецькі дрони

Що стосується застосування Bayraktar TB2, то у 2020 році проводились переважно навчання обслуговуючого персоналу бойових безпілотників. Також відомо, що вони брали участь у стратегічних навчаннях "Об'єднані зусилля-2020". Тоді армійці застосовували взаємодію дронів з реактивними системи залпового вогню "Ураган" та ракетного комплексу "Вільха", також відпрацьовували завдання у взаємодії зі штурмовою та морською авіацією.

А ось вже у 2021 році почалися регулярні вильоти. У березні українські Bayraktar TB2 декілька діб працювали над Тендрівською косою у Херсонській області. Там знаходиться військово-морський полігон, де відпрацьовують вправи підрозділи Військово-морських сил ЗСУ.

Завдання, які виконували там БПЛА Bayraktar TB2 невідомі, однак можна припустити, що відпрацьовувалась їхня робота проти морських цілей. Принаймні, аналогічні навчання напередодні провела Туреччина. Та й за маршрутом польоту видно, що здебільшого дрони літали над водною частиною полігону та лише декілька разів кружляли над самою косою.

Щодо участі в Операції Об'єднаних сил, то вперше український Bayraktar TB2 відправився на Схід України з увімкненим транспондером (приймально-передавальний пристрій, безконтактний засіб ідентифікації) 9 квітня 2021 року. Вилетівши з Нової Каховки, безпілотник Повітряних сил ЗСУ пролетів над Енергодаром і Запоріжжям далі на північний схід. Над Павлоградом дрон розвернувся і по зворотному маршруту повернувся до точки зльоту.

Наступний політ вдалося зафіксувати 26 квітня. Вилетівши з Миколаєва, Bayraktar TB2 пролетів над Мелітополем, після чого вимкнув транспондер. Завдання польоту дрона і його повний маршрут лишилися невідомими. 

28 вересня ударний безпілотник Bayraktar TB2 знову було помічено на Донбасі у зоні проведення Операції Об'єднаних сил. Як видно з маршруту пересування безпілотника, Bayraktar TB2 а увімкненим транспондером вилетів з Миколаївської області та попрямував на Донеччину. Там він пролетів неподалік Волновахи, після чого попрямував у напрямку міста Курахове в Покровському районі Донецької області. Кінцева точка польоту безпілотного літального апарату, як і мета польоту, залишились невідомими, оскільки він вимкнув транспондер.

Ну і буквально вчора, 29 вересня, під час тактичних навчань протиповітряної оборони ЗСУ в рамках військових маневрів "Об'єднані зусилля-2021" на полігоні Ягорлик у Херсонській області ударний безпілотник Bayraktar TB2 відстежував польоти зенітних ракет.

Після тренувальних днів із заліковими імітаційними пусками, розрахунки почали реальні бойові стрільби по повітряних мішенях за участі БПЛА Bayraktar TB2. Турецькі безпілотники виконували одразу дві функції: навігації і відеофіксації.

Читайте також: Гонка військових навчань 2021: Що Україна протиставляє Росії

Перспективи Bayraktar в українській армії

Таким чином, як бачимо, в Україні безпілотники Bayraktar TB2 використовуються у двох стратегічних напрямках: війна на Донбасі  і захист державного кордону з моря.

"Наземна" ескадрилья "Байрактарів" (Повітряні сили ЗСУ) призначена для ведення повітряної розвідки на Донбасі з можливістю за необхідності завдавати ракетних ударів як з самого дрона, так і з наземної артилерії за допомогою сигналу наведення з БПЛА. Варто зауважити, що озброєння "Байрактару" цілком може вивести з ладу важку бронетехніку, включно з танками.

Тобто, все те, що ми могли спостерігати на війні у Нагірному Карабаху і що принесло перемогу Азербайджану над Вірменією. І те, чого бояться у Кремлі, тому що знають – ефективних засобів протидії цій зброї у них немає.

Морська ескадрилья (Військово-морські сили ЗСУ) також здійснюватимуть розвідку над узбережжям і територіальними водами України у Чорному та Азовському морях, плюс будуть слугувати засобом навігації для протикорабельних комплексів "Нептун".

Взагалі, Bayraktar TB2 в Туреччині на постійній основі залучається до місій над морем. Завдяки своїй потужній оптико-прицільний станції він може на відстані у десятки кілометрів зафіксувати кораблі, визначити їхні координати і у режимі онлайн передати до розрахунку "Нептуна".

Окрім цього цілком логічного використання, Bayraktar TB2 можливо розглядати як ефективний засіб протидиверсійної оборони – проти спроб висадки на берег морського десанту і навіть проти катерів і кораблів малого тоннажу.

Звісно, можливостей основної зброї Bayraktar TB2 (ракет вагою близько 24 кг з бойовою частиною у 10 кг) замало для того, щоб топити великі військові кораблі. Але високоточні можливості цих ракет цілком дозволяють вивести з ладу радіолокаційні системи корабля, знищити командний місток чи вразити пускові установки ракетного озброєння. Будь-що з цього приведе до виведення з ладу навіть найбільшого корабля противника.

А щоб пересвідчитись, наскільки якісну картинку дає камера "Байрактару", радимо переглянути відеозапис Параду Незалежності, який відбувся 24 серпня 2021 року. Його Bayraktar TB2 відзняв з відстані 10 кілометрів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme