У "слуг" пояснили, чому Зеленський ветував закон про конкурси для держслужбовців і до чого тут Вітренко

Голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко розповів, чому президент Володимир Зеленський ветував закон №4531 про конкурси для держслужбовців, що в ньому хочуть змінити, і до чого тут в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко

Ірина Костенко
Шеф-редактор стрічки новин
У "слуг" пояснили, чому Зеленський ветув…
Фото: "Слуга народу" / Telegram

Про це він повідомив під час спілкування з журналістами, передає Depo.ua.

Корнієнко зауважив, зокрема, що у вівторок, 23 лютого, має відбутися позачергове засідання Верховної Ради, але про призначення Вітренка на ньому не йтиметься.

"Це не про призначення. Це про вето президента. Подолання вето, або врахування його пропозицій навіть, я думаю, точніше. Щодо законопроекту №4531 в якому врегульовується питання виконуючих обов'язків так зване", – пояснив нардеп.

За його словами, нині з'явилася певна непроста ситуація – "правовий вакуум".

"Ми наприкінці, здається, листопада, ухвалювали законопроект №3651. Він був присвячений передачі комунального майна із рівня районів у рівень громад. Оскільки це зміни до законопроекту про Кабінет міністрів, то народна депутат (від "Батьківщини", – ред.) Альона Шкрум внесла правку, якою обмежила повноваження виконуючих обов'язків після 30 днів – у нуль", – пояснив Корнієнко.

Він зазначив, що зараз у країні виникла ситуація, коли після 30 днів виконуючий обов'язки міністра не має жодних повноважень.

"Відповідно, жодний виконуючий обов'язки, на якого покладений цей статус – в.о. – наприклад, пан Вітренко, не може здійснювати будь-які дії. Наприклад – робити бюджетні розписи. У випадку Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, він не може спрямувати гроші на зарплату шахтарям. Отакий простий приклад", – зазначив нардеп.

Корнієнко додав, що, на думку "слуг народу", така ситуація – не дуже правильна.

"І ми пропонували якраз у законопроекті №4531 про відновлення конкурсів на державну службу виправити цю ситуацію і певну частину повноважень повернути на постійній основі… Ми запропонували певні зміни, у залі була така дуже складна ситуація, дискусія… В результаті ми вийшли на ту редакцію, яка, дійсно, на думку президента (і ми її сьогодні в комітеті зранку розділили) не відповідає тим задачам, які ми хочемо, щоб виконуючий обов'язки міг виконувати", – уточнив він.

Читайте також: Конкурси для держслужбовців: У Раді підтримали правки Зеленського щодо повноважень Вітренка

Очільник "слуг" додав, що президент пропонує "взагалі цю всю історію припинити, повернутися до першої редакції закону про Кабмін – до правки Шкрум – і працювати так, як уся країна 20 років працювала, коли є виконуючий обов'язки".

"Щоб міністр призначався тоді, коли або Верховна Рада доходить згоди, або коаліція. Тому що ми пам'ятаємо з вами, що у цій країні були і по два, і по три роки виконуючі обов'язки. І нікого це раніше не турбувало. Але чомусь у цьому парламенті відбулась така політична маніпуляція з цією правкою Шкрум по обмеженню повноважень конкретних двох людей (Сергія Шкарлета та Ольги Буславець на той момент). І ми розуміємо, що через два прізвища заручником є тепер вся система державної влади", – сказав Корнієнко.

Він додав, що зараз це стосується і третього прізвища – Вітренка.

"Але якщо ми будемо продовжувати через прізвища закладати якісь неправильні принципи, то ми так далеко не дійдемо", – уточнив нардеп.

Також Корнієнко прояснив, що нині нардепи чекають на процедурне рішення.

"Президент (Володимир Зеленський, – ред.) має звернутися до Верховної Ради. І ми чекаємо від нього звернення", – підсумував нардеп. 

Прокоментувала ситуацію і нардеп від фракції "слуг" Галина Янченко. За її словами, у цьому законі є аспект, який стосується не тільки заступників міністрів або ж виконуючих обов'язки, але й міністерств у цілому.

"Це може бути також правка, яка стане предметом розгляду Верховної Ради у вівторок, на позачерговому засіданні", – уточнила вона.

Янченко пояснила, що станом на зараз Рада ухвалила зміни до законодавства, якими суттєво обмежила і термін, на який може призначатися виконувач обов'язків міністра, і перелік його повноважень. 

Нардеп зазначила, що нині в.о. міністра не може, зокрема:

  • підписувати фінансові документи;

  • призначати керівників центральних органів влади (ЦОВ);

  • призначати керівників підпорядкованих ЦОВ підприємств;

  • підписувати цільові програми.

"Тому, дійсно, в лютому через те, що двічі не був обраний кандидат на посаду міністра енергетики, склалася ситуація, коли під загрозою опинилися виплати шахтарям", – підсумувала нардеп.

Що Зеленський хоче змінити в законі

Зеленський просить вилучити із документа норми щодо обмеження виконання повноважень заступниками міністра, якщо посада міністра є вакантною.

Уточнюється, що президент підтримує необхідність відновлення конкурсів на посади державної служби, які були призупинені через обмежувальні заходи у зв'язку з поширенням коронавірусу.

Водночас Зеленський звертає увагу Ради, що положення, в яких ідеться про виконання першим заступником міністра чи заступниками міністра (у період, коли посада міністра є вакантною) лише окремих повноважень міністра, є неприйнятними, адже порушують конституційні норми щодо призначення за поданням прем’єр-міністра членів уряду України.

"Якщо протягом тривалого часу народні депутати не призначають міністра – а таке не раз у нас бувало, – ці норми закону призведуть до паралічу діяльності всього міністерства. У країні, яка воює та бореться з коронакризою, коли рішення треба прийняти негайно, таке неприпустимо", – наголосив Зеленський і запропонував парламенту вилучити такі норми із законопроекту.

Він зауважив також, що розраховує на повну підтримку його пропозицій з боку народних депутатів.

Водночас прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час години запитань до уряду в парламенті наголосив, що блокування зазначеного закону створює перешкоди для виплат заборгованості по зарплатам шахтарям.

Також народний депутат від "Слуги народу" Олександр Качура оприлюднив текст вето Зеленського.

Вето Зеленського щодо закону про конкурси для держслужбовців

Як Зеленський хоче розширити повноваження Вітренка

Правки Зеленського до закону про конкурси для держслужбовців

Які повноваження Зеленський хоче дати в.о. міністра

Нагадаємо, конкурси на державну службу в Україні були припинені у зв'язку з епідемію коронавірусу у квітні 2020 року. Після цього парламент декілька разів працював над їх поверненням, але остаточно це узгодили лише цього тижня.

16 лютого Верховна Рада ухвалила за основу та в цілому проект закону №4531 щодо відновлення проведення конкурсів на зайняття посад державної служби та інших питань державної служби.

Під час розгляду закону, "слуги народу" хотіли протягти серед нардепів поправки №7 та №10 до законопроекту №4531. Вони передбачали скасування урізання повноважень чиновників, які виконують обов'язки міністрів. Це б, зокрема, надало в.о. міністру енергетики Юрію Вітренку повноваження фактично повноцінного міністра.

Однак ці пропозиції під час голосування не пройшли. Водночас нардепу від "слуг" Дмитру Наталусі вдалося знайти підтримку за правку №13. Вона дає право в.о міністра ухвалювати рішення щодо розпорядження бюджетними коштами та підписувати накази міністерства, якщо він перебуває у статусі в.о до 60 днів.

Насамперед це було зроблено з тією метою, щоб Юрій Вітренко зміг підписати накази про виплату заборгованості по зарплатах шахтарям.

Після схвалення законопроекту в цілому заступник спікера Руслан Стефанчук виніс на голосування питання підготовки документу до невідкладного підписання головою Ради Дмитром Разумковим і президентом Володимиром Зеленським. 

18 лютого стало відомо, що Зеленський ветував закон про конкурси для держслужбовців.

Читайте також: Без конкурсів і зарплат: Як Зеленський звів шахтарів і ЄС по один бік антипрезидентських барикад

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme