Пороблено в Америці: Чи стане перемога Трампа вселенською катастрофою

Дональд Трамп пре буром на праймеріз і кокусах республіканців. У середньому він обходить свою єдину конкурентку, колишнього посла США в ООН Нікі Гейлі вдвічі, в деяких штатах різниця ще більша. А в соцопитуваннях Трамп випереджає і Байдена. Це підігріває апокаліптичні сценарії майбутнього. Та чи дійсно все настільки погано?

Політичний оглядач
Пороблено в Америці: Чи стане перемога Т…
Дональд Трамп. Фото: ЕРА

Глибинний народ Трампа. Спекуляції на загрозі мігрантів та любов реднеків

Американська система відбору кандидатів на посаду президента складна, але саме цю складність завжди вважали "запобіжником від дурня". Щоб у Білому домі бува не опинився улюбленець народних мас, який виявиться горе-президентом. Але, дивлячись на перебіг передвиборчих перегонів за океаном, все більше людей, особливо в союзних до США державах, занурюються в глибокий песимізм. Європейці бояться, що Трамп у випадку перемоги на виборах змусить платити високу ціну за ядерну парасольку або взагалі поставить на паузу членство своєї держави в НАТО. Тоді Європа залишиться наодинці з росією. Українці, які зіткнулися з впертим небажанням республіканців ухвалювати пакет фінансової допомоги Києву, зі страхом дивляться у майбутнє, коли Трамп отримає в Америці всю повноту влади. Тоді нинішні коники його однопартійців видаватимуться легкою розминкою. Нічого доброго для себе в правління Трампа не бачать і китайці. З Пекіном за першого терміну при владі сер Дональд влаштовував торговельні війни (як і з Європою) та погрожував притягнути до відповідальності за поширення COVID-19. Одним словом, фактор повернення на посаду цієї особи змушує всіх переглядати плани. Хоча є й ті, хто радіє. Приміром, угорський прем’єр Віктор Орбан, в якого з Трампом давня симфонія.

Але чому ж для всіх очевидні речі не хочуть розуміти американські виборці, які мали б, здається, зробити висновки з першого терміну сера Дональда у Білому домі? Спочатку спробуємо пошукати відповіді у соцопитуваннях. Українців у зрізах громадської думки цікавить ставлення американців до нашої біди, але тема війни в Україні для пересічного виборця Трампа не входить навіть у топ-п’ятірку. Отже, що ж найбільше хвилює громадян держави-гегемона. Рівень імміграції. Згідно з опитуванням Gallup, проведеним ще у січні 2023 року, за рік незадоволеність опитаних темпами імміграції з 34% зросла до 63%. А серед республіканців аж до 71%. Тому немає нічого дивного, що штаб Трампа взяв цю проблему на озброєння і зробив обіцянку перекрити канали нелегальної міграції (хоча насправді йдеться не тільки про нелегальну, а й про легальну, але з країн, які трампісти демонізували, перш за все з Мексики).

Але це не означає, що боротьба з мігрантами в якості колективного божевілля охопила всіх американців. Згідно зі згаданим опитуванням, прихильників демократів і незалежних куди більше цікавлять стан в економіці, безробіття, витрати податків, права жінок тощо. Тобто традиційні проблеми. Але оскільки влада демократів протягом 2023 року відмовлялася поступатися республіканцям у задоволенні їхньої основної передвиборчої фішки – посиленні кордонів – а республіканці про це кричали на кожному кроці, імміграційна тема гіпертрофувалася у суспільній свідомості у національну біду номер один. І конвертувалася у височенні рейтинги Трампа, котрий називає мігрантів "руйнівниками Америки", тими, хто "отруює кров нації", терористами, психами, кримінальними елементами. І ці агресивні заяви проростають у ґрунті, удобреному конспірологічними теоріями про всесвітню змову ліваків, педофілів та всіляких інших ворогів або класовою ненавистю реднеків із американської глибинки до білих комірців із великих міст, які мають високооплачувану роботу, життєві перспективи і не стикаються з мігрантами.

У жовтні 2023 р. Університет Чепмена оприлюднив своє традиційне дослідження про страхи американців. Воно дало дуже тривожні результати. До першої п’ятірки ввійшли страх за власну безпеку і боязнь масової стрілянини, злість через політичні суперечки, страх терактів, страх перед застосуванням ядерної зброї і третьою світовою війною, страх погіршення економічної ситуації та інфляції. Передвиборча кампанія Трампа вибудовується таким чином, щоб ці та інші страхи підігрівати. Для прикладу: погіршення стану економіки (хоча, насправді, він суттєво покращився за постковідні роки, зокрема, зменшився рівень безробіття) трампісти пояснюють непотрібними тратами США на зовнішньополітичні цілі. В тому числі на підтримку України. Не допустити третю світову Трамп обіцяє просто: за 24 години домовитися про мир між Україною та росією. Це неможливо, але частина американців йому охоче вірить. Що ж до загрози тероризму, то тут його рецепти вкладені в рамку антиміграційної кампанії: чим менше іммігрантів і чим краще їх перевірятимуть ще на кордоні, тим менший ризик терактів.  

Однак ізоляціоністські ідеї Трампа подобаються не всім американцям. Згідно з даними опитування громадського центру Associated Press-NORC, проведеного в кінці 2023-го року, приблизно 4 з 10 дорослих американців назвали зовнішню політику пріоритетною для уряду на 2024 рік. Але з інших цифр цього опитування можна зробити висновок, що все більше американців хочуть зовнішню політику здешевити. Зокрема, близько половини опитаних вважають, що США забагато витрачає на допомогу Україні. Тобто і тут відчуваються наративи республіканців.

Не поспішайте на похорон. З чим Байден пішов у контратаку

А з чим же до виборців ідуть демократи? По-перше, результати соцопитувань, в яких Трамп обходить Байдена вже зараз, не відображають всієї картини. Байден формально проводить праймеріз, оскільки інші демократи з ним не суперничають, а його опонент мусить суперників з дороги змести. Нікі Гейлі – слабкий суперник, проте неприємний для Трампа: вона не тільки відтягує голоси поміркованих республіканців, а й безкомпромісно атакує опонента. Праймеріз республіканців продовжує перебувати у фокусі уваги виборців, у той же час Байден серйозно включиться у боротьбу тільки на фінішній прямій. Тому правильніше казати, що поки шанси на перемогу в обох дідусів рівні.  

По-друге, демократи апелюють до здорового глузду виборців, перш за все своїх, акцентуючи на тому, що американська нація не має права на масове божевілля під час виборів, адже є "маяком свободи" для цілого світу. Песимісти скажуть, що це не подіє, бо значна частина американського суспільства заражена вірусом ксенофобії. І поки цей вірус не знайде собі виходу у шокуючому для всіх акті насилля, врозумити нікого не вийде. Дискусійне твердження. Всі пам’ятають перші вибори Трампа, коли проти нього повстала впливова частина громадян – від голлівудівських зірок до лідерів громадської думки. Тоді Трамп все одно виграв, проте його президенство виявилося саме таким, як попереджали опоненти – наповненим гучними скандалами у внутрішній і зовнішній політиці. Зараз ця впливова армія супротивників Трампа похід проти нього ще не починала.

По-третє, Байден окреслив ключові тези як для себе, так і для своєї чималої групи підтримки – вперше за дуже багато років демократія в США перебуває у небезпеці. Ще минулого року у виступах перед прихильниками глава Білого дому хизувався своїми успіхами в економіці, але, очевидно, на тлі спекуляцій суперника на міграційній темі економіка тьмяніє, то ж Байден змінив риторику. В ній Трамп та його спільники постають узурпаторами, які хочуть захопити владу, як захоплювали Капітолій. На думку експертів, зміна пояснюється неприємними для Байдена результатами опитування, де респонденти назвали його застарим для президентства. І штаб конкурента постійно цю тему використовує, хоча їхній кандидат не набагато молодший. Простіше кажучи, наратив зрозумілий: або я, може і старий, але зі мною Америка не полетить у прірву, або Трамп.

Чи спрацює зміна наративів, побачимо. Для України зараз питання номер один у відносинах зі США – ухвалення Конгресом пакету допомоги. Далі, так би мовити, вирішення проблем відбуватиметься по мірі їхньої появи. Що ж до апокаліптичних сценаріїв у разі перемоги кандидата від республіканців, то тут повернемося до того, з чого почали – американська система розробила кілька "запобіжників від дурня". Щоб фаворит виборців на посаді не завдав непоправної шкоди цим же виборцям. Якщо попередні фільтри не допоможуть, все одно у президента не буде одноосібної влади, диктатуру, як би він про неї не мріяв, створити не вдасться. Є Сенат, там більшість у демократів. Є Конгрес, де зараз верх тримають республіканці. Є судова система, яка не зважає на те, що Трамп перемагає на кокусах, а ухвалює рішення стосовно його шахрайства. Американці і світ загалом пережили перші чотири роки цього діяча при владі, зі скандалами, стресами, але пережили. Переживуть і ще чотири. Хоча не факт, що в разі перемоги восени 2024-го він зможе всі їх провести у Білому домі. Адже той, хто породжує бурю, дуже часто не ладен її контролювати…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme